تیم امید تنوع تاکتیکی و تمرکز ندارد/ کاش یک مربی تاثیرگذار ایرانی کنار مهدوی کیا بود


به گزارش وانانیوز،

عباس منیان وی در خصوص شکست دو بر صفر تیم فوتبال امید کشورمان مقابل ترکمنستان در مسابقات قهرمانی زیر ۲۳ سال آسیا گفت: با توجه به بازی نگران کننده ای که تیم ما مقابل قطر انجام داد، این شکست مقابل ترکمنستان قابل پیش بینی بود. با وجود بازیکنان خوبی که در اختیار داریم، در روز بازی مقابل قطر هیچ نشانی از تیم بودن ندیدیم. موفقیت یک تیم در یک تورنمنت مستلزم انسجام و یکنواختی است اما تیم ما در اولین مسابقه خود چنین فرم و شمایلی نداشت.

وی افزود: در نیمه اول هم مقابل ترکمنستان توپ را در اختیار داشتیم اما در کدام قسمت زمین؟ مالکیت توپ در خانه یا یک سوم میانی در شرایطی که حریف عقب نشینی کرده است به معنای موفقیت نیست. توپ را بیشتر در زمین خودمان و بین بازیکنان در خط دفاع می چرخاندیم و کمتر در خط حمله خطرناک ظاهر می شدیم و موقعیت هایی ایجاد می کردیم تا از هر ۲-۳ موقعیت یک گل بزنیم. در ایجاد موقعیت های گلزنی و تنوع تاکتیکی نیز چالش بزرگی داشتیم، مانند بازی با قطر مقابل ترکمنستان. تیم ما در هر دو دیدار تنوع تاکتیکی و استراتژی رسیدن به دروازه حریف را نداشت و امیدواریم در پلی آف مقابل تیم قدرتمند ازبکستان دچار چنین مشکلاتی نشویم.

سرمربی سابق تیم ملی جوانان کشورمان در مورد این مسائل برای عملکرد کارکنان برگشتدور زدن یا آماده سازی نادرست تیم امید، پاسخ داد: عوامل مختلفی در این موضوع تاثیرگذار است. یکی از مشکلاتی که تیم های ما در دوره های مختلف با آن دست و پنجه نرم می کنند، عدم برگزاری بازی های تدارکاتی است. این یک مشکل دائمی است. تیم‌های امید و حتی بزرگسالان ما وقتی می‌خواهند در تورنمنت‌های بزرگ شرکت کنند، چنین چالشی دارند و این در مسابقات بزرگ کاملاً به درد می‌خورد.

منیان وی افزود: با این وجود باید برتری فنی و فردی جوانانمان را مقابل قطری که در این تورنمنت حضور داشت و یا ترکمنستانی که همیشه از سطح فوتبال ما پایین است نشان می دادیم. ما نباید در این دو مسابقه به چالش کشیده می شدیم. همیشه نگران این بودیم که مقابل تیم هایی مثل ازبکستان، ژاپن، کره جنوبی و تیم های سطح بالاتر مشکل داشته باشیم، اما حالا تیم ما مقابل ترکمنستان مشکل دارد!

وی در خصوص اینکه مهدی مهدوی کیا مدعی است با تیم زیر ۲۰ سال در مسابقات قهرمانی آسیا حضور داشته اما بازیکنان ترکمنستان هم سن و سال ایران بوده اند، گفت: عدم برتری تیم ما در این دو مسابقه به سن و سال ربطی ندارد. از اعضای فعلی تیم امید ما در لیگ برتر بازی می کنند و در رده پایه نیز در تیم ملی حضور داشتند. هر کدام از این بچه ها تجربه بازی در سطح بین المللی از نوزاد تا جوان را دارند و حتی بسیاری از آنها تجربه بازی در سطح بین المللی را دارند. با من کار کردند که بر این اساس در تورنمنت های مختلفی حضور داشته اند، اما تیم امید ما در دیدار با قطر و ترکمنستان تمرکز لازم را نداشت که ملی پوشان باید داشته باشند.

کارشناس فوتبال کشورمان در رده های پایه تصریح کرد: بخشی از این تمرکز را می توان از صراحت در مورد برنامه های تاکتیکی به دست آورد. وقتی کار آماده شد، آرامش بیشتری برقرار می شود و همه به اهداف و برنامه های مشترک فکر می کنند. یکی از نشانه های عدم تمرکز تیم امید ما در نیمه دوم بازی با ترکمنستان این بود که کارت های زرد و حتی قرمز زیادی گرفتیم و این عدم تمرکز روی مسابقه کاملا تاثیرگذار بود.

منیان بیان کرد: اگر در کارکنان تیم امید در کنار مهدوی کیا یکی دو مربی تاثیرگذار داخلی داشت که می توانستند بهتر با بازیکنان ارتباط برقرار کنند که این به نفع تیم ما بود. در فاصله دیدار قطر و ترکمنستان باید دید چه اتفاقی افتاد. جامعه فوتبال انتظار داشت تیم ما در دومین دیدار خود برنامه ریزی و منسجم تری بازی کند. تیمی که در یک تورنمنت بازی های تدارکاتی کمتری داشته باشد، هر چه کیفیت بازی آنها بالاتر باشد، بهتر است. بازی اول و دوم هر تورنمنت برای چنین تیمی مانند یک بازی تدارکاتی و هماهنگی برای بچه ها است و باید کم کم شرایط تیم بهتر شود اما در تیم امید مقابل ترکمنستان شاهد چنین وضعیتی نبودیم.

پایان پیام/