تیم ملی والیبال ایران برای هشتمین بار قهرمان جهان شد – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر ، دیدار تیم های ملی والیبال نشسته ایران و بوسنی در مرحله نهایی جام جهانی جمعه شب در سارایوو بوسنی برگزار شد. در این دیدار شاگردان هادی رضایی با نتیجه ۳ بر صفر از سد حریف گذشتند تا با کسب مدال طلا از عنوان قهرمانی خود در این رقابت ها دفاع کنند.

تیم ملی والیبال ایران بدون شکست قهرمان جام جهانی ۲۰۲۲ شد. این تیم پیش از آخرین دیدار تیم های عراق، قزاقستان، کرواسی (مرحله مقدماتی)، ژاپن (مرحله هشتم)، آمریکا (مرحله یک چهارم) و برزیل (مرحله نیمه نهایی) را شکست داده بود. تمامی این دیدارها با نتیجه یکسان ۳-۰ به پایان رسید.

تیم ملی والیبال ایران در حالی به عنوان نخست این جام جهانی دست یافت که پیش از این با صعود به فینال یکی از دو سهمیه توزیعی بازی های پارالمپیک ۲۰۲۴ پاریس را کسب کرده بود. این تیم برای پارالمپیک ۲۰۲۰ توکیو اولین سهمیه کاروان ایران را به ثبت رساند. آن سهمیه هم از جام جهانی گرفته شد.

دور قبلی مسابقات والیبال نشسته قهرمانی جهان ۲۰۱۸ به میزبانی هلند برگزار شد. در این رقابت ها تیم ایران در فینال مقابل بوسنی میزبانی کرد و موفق شد این تیم را شکست دهد.

سیزدهمین دوره مسابقات والیبال قهرمانی نشسته در حالی با قهرمانی تیم ایران به پایان رسید که تیم کشورمان در دوازده دوره قبلی این رقابت ها پیش از این ۷ بار مدال طلا را کسب کرده بود. بدین ترتیب با کسب عنوان قهرمانی در بوسنی، تعداد کل مسابقات والیبال نشسته ایران در جهان به ۸ نفر رسید.

به گزارش خبرنگار مهر، تیم برزیل با نتیجه ۳ بر یک مصر را شکست داد و بر سکوی سوم ایستاد.

رده بندی ۱۶ تیم حاضر در سیزدهمین دوره مسابقات جام جهانی والیبال به شرح زیر است:

۱- ایران

۲- بوسنی

۳- برزیل

۴- مصر

۵- آلمان

۶- آمریکا

۷- قزاقستان

۸- اوکراین

۹- عراق

۱۰- کرواسی

۱۱- کانادا

۱۲- لهستان

۱۳- رواندا

۱۴- هلند

۱۵- صربستان

۱۶- ژاپن

در بخش بانوان مسابقات والیبال نشسته جام جهانی، تیم سمگاه پنجشنبه ایران به مقام نهم دست یافت.

در این بخش تیم برزیل با شکست ۳ بر ۲ کانادا در دیدار پایانی برای اولین بار عنوان قهرمانی را از آن خود کرد.

در دیدار رده بندی مسابقات جهانی والیبال بانوان، آمریکا با ۳ باخت در سفر به اسلوونی سوم شد.