جانسون گفت؛ من می خواهم رهبر حزب محافظه کار باقی بمانم


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، در حالی رقابت دو نامزد برای جانشینی بوریس جانسون، نخست وزیر مستعفی انگلیس از چند روز پیش آغاز شده است اما رسانه های لندنی از تغییر تصمیم جانسون خبر می دهند.

روزنامه «تلگراف» صبح سه شنبه گزارش داد که جانسون که نوزده روز پیش از نخست وزیری انگلیس استعفا داد و در نتیجه رئیس حزب محافظه کار انگلیس شد، در یک نشست خصوصی گفت که نمی خواهد قبل از ساعت ۱۰ شب حزب را ترک کند. انتخابات بعدی

بر اساس این گزارش، جانسون در گفتگو با یکی از اعضای مجلس اعیان، لرد کراداس که از حامیان مالی محافظه کاران نیز می باشد، گفت که “هر چیزی که مانع از ماندن او در سمت نخست وزیری شود را حذف خواهد کرد”.

لرد کراداس به تلگراف گفت: “او (جانسون) می خواهد کار را تمام کند. او می خواهد در انتخابات عمومی بعدی به عنوان رهبر حزب محافظه کار شرکت کند. “اگر انتخابات فردا برگزار می شد و او رهبر حزب محافظه کار بود، جانسون. برنده خواهد شد و من با او موافقم.”

در همان زمان، جیمز کلورلی، وزیر آموزش بریتانیا مدعی شد که جانسون یک “سیاستمدار با استعداد” است و گفت که احتمال زیادی وجود دارد که وی در کابینه دولت بعدی تحت رهبری نخست وزیر لیز تراس بنشیند.

هفته گذشته بود که نمایندگان حزب محافظه کار انگلیس با رای اعتماد به کابینه نخست وزیر برکنار شده موافقت کردند تا از برگزاری انتخابات سراسری در این کشور جلوگیری شود. (اطلاعات بیشتر)

جانسون پس از استعفای حداقل ۵۰ قانونگذار و مقام دولتی استعفای خود را اعلام کرد. دومینوی استعفاها پس از افشای افشاگری ها مبنی بر منصوب شدن کریس پینچر به یک پست ارشد در حزب محافظه کار آغاز شد، علیرغم اینکه می دانست در سال ۲۰۱۹ به دلیل اتهامات سوء رفتار جنسی تحت تعقیب قرار گرفته است. پینچر پس از اینکه فاش شد در ۲۹ ژوئیه از دو زن سوء استفاده جنسی کرده است، استعفا داد.

این رویدادها آخرین رسوایی بود که جانسون را به دام انداخت. چند ماه پیش انتشار گزارش هایی در رسانه ها مبنی بر برگزاری جشن اول ماه مه توسط نخست وزیر انگلیس برای مردم در اوج محدودیت های کرونا، جانسون را تا آستانه رای عدم اعتماد به پارلمان پیش برد، اما دولت او توانست از این سرنوشت جان سالم به در ببرد.

انتهای پیام
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید