جزئیات طرح «داریار» و داروی غیر «گران» بیمارانبه گزارش وانانیوز،

وزیر بهداشت شب گذشته اجرای طرح «درواریار» را طرحی برای ارتقای بیمه و کارآمدی بیمه ها اعلام کرد و اعلام کرد که این طرح با بیمه همگانی آغاز شد و شورای اسلامی نیز اعتبار خوبی بالغ بر ۶ هزار تصویب کرد. میلیارد تومان برای بیمه فراگیر و بر این اساس حدود. ۶ میلیون نفر به جمعیت تحت پوشش بیمه همگانی اضافه شد. شورای اسلامی نیز ۵ هزار میلیارد تومان برای حمایت از دارو و درمان برخی بیماری ها اختصاص داده است.

پوشش بیمه ای ۱۰۰ داروی رایج و ۳۶۶ داروی ضروری برای بیماران مزمن
همچنین به گفته وزیر بهداشت، تعداد داروهای تحت پوشش بیمه در قالب این طرح افزایش یافته است. به طوری که ۱۰۰ داروی پرمصرف که قبلاً بیمه نشده بودند تحت پوشش بیمه قرار گرفتند و به این ترتیب داروهایی مانند داروهای سرماخوردگی، دیفن هیدرامین و غیره که قبلاً بیمه نبودند مشمول بیمه شدند. همچنین ۳۶۶ داروی ضروری که برای بیماران مزمن از جمله دیابتی ها، بیماران قلبی عروقی و … به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد، تحت پوشش بیمه قرار دارند.

۳ گل برای پروژه “داریار”.
افزایش پوشش بیمه ای داروها، پوشش بیمه ای بیشتر اقلام دارویی و حفظ ثبات پرداخت های خود مردم در دارو از اهداف اصلی اجرای طرح داروور توسط وزارت بهداشت است و در عین حال تاکید می شود که اجرای این طرح به گونه ای برنامه ریزی شده است که هنگام مراجعه بیماران به مراکز درمانی و داروخانه ها، تغییری در پرداخت هزینه داروهای آنها ایجاد نشود.

چرا اجرای طرح «دریور»؟
لازم به ذکر است که توزیع یارانه دارویی بر اساس نیاز بیماران یکی از دلایل و در عین حال از مزایای اجرای طرح دروار محسوب می شود که البته منجر به بهره مندی تمامی دهک های درآمدی از دارو می شود. . یارانه در عین حال نکته حائز اهمیت در اجرای این طرح این است که با توجه به افزایش پوشش بیمه ای داروها، مشارکت بیماران تغییری نکرده و آن طور که وزارت بهداشت می گوید حتی شاهد کاهش نیز خواهیم بود. در برخی موارد در پرداخت های مشارکتی.

از سوی دیگر اجرای این طرح موجب تقویت زیرساخت های بیمه ای در کشور شده و با تامین اعتبار بیمه، داروهایی که قبلا تحت پوشش بیمه نبوده اند، تحت پوشش بیمه ای قرار می گیرند. . از سوی دیگر همانطور که قبلا از سوی وزارت بهداشت اعلام شده بود، با تقویت زیرساخت های بیمه ای، بیمه همگانی سلامت برای افراد فاقد بیمه سلامت نیز اجرا می شود. همانطور که وزیر بهداشت اعلام کرده است امسال ۶ میلیون نفر بدون بیمه سلامت تحت پوشش بیمه قرار گرفتند.

حمایت ویژه از داروهای مصرفی برای بیماری های مزمن، خاص و صعب العلاج نیز به عنوان یکی دیگر از دلایل و اهداف اجرای طرح دروار ذکر شده است. طبق اعلام وزارت بهداشت، در قالب این طرح ۳۶۶ داروی ضروری بیماران مزمن تحت پوشش بیمه قرار می گیرد.

قاچاق انسان معکوس؛ بلای پزشکی
لازم به ذکر است که در سال های اخیر با اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی به دارو، قیمت دارو در کشورمان نسبت به کشورهای همسایه بسیار پایین بود و همین مشکل بر جذابیت قاچاق معکوس داروی ایرانی به کشورهای همسایه افزود. بنابراین یارانه ای که مسئولان برای دارو و در راستای حمایت مالی از بیماران پرداخت می کردند، با قاچاق معکوس دارو به کشورهای همسایه برای ایرانیان دور از دسترس بود و داروی ارزان قیمت موجود در ایران در واقع به سوغاتی برای خارجی ها تبدیل شد. اکنون با اجرای طرح دروار قیمت داروها واقعی شده و در نتیجه جاذبه ای برای قاچاق این داروها از مرزها وجود ندارد. از سوی دیگر با افزایش پوشش بیمه ای دارو، مشارکت بیماران برای داروها افزایش نمی یابد.

پس از اجرای «دارویار» وضعیت افرادی که از جیب خود برای دارو می پردازند چگونه خواهد بود؟
بر اساس اطلاعیه وزارت بهداشت، پس از اجرای طرح دروار که شامل چهار گروه است، برنامه‌ریزی‌هایی برای پرداخت از جیب مردم در گروه‌های دارویی مختلف انجام شده است.

– داروهایی که در حال حاضر تحت پوشش بیمه قرار می گیرند: لازم به ذکر است که پرداختی خود مردم برای این دسته از داروها بدون تغییر و حتی در برخی کالاها کاهش می یابد.

– داروهایی که در حال حاضر تحت پوشش بیمه نیستند: در این زمینه پوشش بیمه ای برای ۳۶۶ مورد از این داروها تعیین شد به گونه ای که مبلغی که بیماران برای تهیه این داروها پس از اجرای طرح پرداخت می کنند نسبت به قبل از اجرا ثابت است. . در صورت نیاز شرکت های بیمه آمادگی دارند موارد بیشتری را به این لیست اضافه کنند.

عدم افزایش قیمت داروهای بدون نسخه
داروهای بدون نسخه (OTC): این داروها افزایش قیمت نخواهند داشت. در عین حال، وزارت بهداشت اعلام کرده است که با توجه به مصرف روزانه تعداد زیادی از مردم کشور از این داروها و بر اساس دستور رئیس جمهور در این رابطه، تعداد این داروها ۱۲۰ داروی بدون نسخه است. . که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند تحت پوشش بیمه ای ارائه می شود. بنابراین پرداختی خود مردم برای این داروها در صورت ارائه بیمه کاهش می یابد.

– داروهای گیاهی و مکمل ها: این قسمت از محصولات افزایش قیمتی نخواهد داشت. بر اساس دستورالعمل دولت برای حمایت از بیماران، قیمت این محصولات مجددا ارزیابی و قیمت ها تا حد امکان تعدیل می شود.

تکلیف افراد فاقد بیمه در طرح «درواریر» چه می شود؟
با توجه به اینکه در طرح دروار قرار است یارانه دارو از طریق بیمه به مردم تعلق گیرد، بیمه همه افراد یکی از اصول اجرای این طرح است. در نتیجه مدتی است که برای ایجاد پوشش همگانی بیمه سلامت کار شده و ریشه این تلاش، تصویب نمایندگان مجلس در قانون بودجه ۱۴۰۱ کل کشور است، به طوری که نمایندگان در قانون بودجه ۶ هزار میلیارد تومان اختصاص دادند. ایجاد پوشش بیمه ای برای افراد بدون بیمه.

همچنین در گذشته سه دهک اول در جامعه بالغ بر ۶ میلیون نفر به صورت شخصی و رایگان تحت پوشش سازمان بیمه سلامت قرار گرفته اند. در عین حال اعلام شده است که سایر دهک ها می توانند برای برقراری پوشش بیمه ای به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کنند.

وضعیت به عنوان “اتباع خارجی”.
شرایط بیمه روی تخت بیمارستان
همچنین بر اساس اطلاعیه وزارت بهداشت، اتباع خارجی دارای مجوز اقامت قانونی می توانند برای ایجاد پوشش بیمه ای به ادارات دولتی مراجعه کنند. شهروندان غیرمجاز می توانند با ثبت اطلاعات خود و با تایید وزارت کشور بیمه شوند.

در عین حال، بیمه تخت و بیمه اضطراری نیز برای افراد فاقد بیمه یا بدون بیمه وجود دارد.

در طرح «دارویار» کدام افراد مکمل دارویی دریافت می کنند؟
بر اساس اطلاعیه وزارت بهداشت، با توجه به ضرورت تجویز و استفاده منطقی از داروها و مدیریت منابع عمومی، یارانه دارو به طور کلی به افرادی که دارای نسخه هستند تعلق می گیرد. بنابراین خرید بدون نسخه از داروخانه ها فقط برای بیماران مزمن قابل بازپرداخت خواهد بود.

نحوه مانیتورینگ و نظارت بر “درواریر”
نظارت و ارزیابی پروژه دروار در مراحل اجرا یکی از ضروریات موفقیت و تداوم این پروژه خواهد بود و بر این اساس باید مورد توجه قرار گیرد. بر اساس اطلاعیه وزارت بهداشت، در راستای نظارت و پیگیری بر اجرای طرح، با هدف بهره مندی مردم از یارانه دارو و عدم افزایش پرداختی از جیب بیماران، گزارش وزارت بهداشت یک تیم بازرسی ویژه در وزارت بهداشت مستقر شده است تا از بهره مندی مردم از طرح دروار اطمینان حاصل شود. همچنین پیش بینی می شود قیمت دارو به صورت عمومی در اپلیکیشن تیتک و سایت رسمی سازمان غذا و دارو اعلام شود و در عین حال امکان گزارش تخلف از طریق سامانه ۱۹۰ به وزارت بهداشت یا وزارت بهداشت وجود داشته باشد. اپلیکیشن Titek ایجاد شده است تا مردم بتوانند گزارش تخلفات قیمت دارو را به نهادهای نظارتی مشاهده کنند.

انتهای پیام