جشن خانه موسیقی پس از سه سال وقفه – خبرگزاری مهر ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر ، نشست ماهانه هنرمندان و اعضای خانه موسیقی شامگاه یکشنبه ۱۱ مردادماه در سالن اجتماعات خانه موسیقی ایران با حضور مدیر اجرایی خانه موسیقی، اعضای خانه موسیقی برگزار شد. هیئت و تعدادی از اهالی موسیقی و اعضای هیئت مدیره و هنرمندان نظرات خود را بیان کردند.

ابتدای برنامه با اجرای هاله وزیری همراه بود که وی ضمن خیرمقدم به میهمانان از هنرمندان فقید و فقیدی چون محمدرضا شجریان، عثمان محمد پرست، اصغر حسینی، سیاوش نورپور، مرتضی نی داوود (۱۱ مرداد ماه بود) یاد کرد. سالگرد درگذشت این هنرمند فقید).

در ادامه، حمیدرضا نوربخش، مدیرعامل خانه موسیقی ایران ضمن ابراز خرسندی از برگزاری این نشست پس از گذشت دو سال از کرونا، گفت: در این بیش از ۲ سالی که با کرونا زندگی می کنیم، جلسه ای نداشته ایم. اما مسائل صنفی یک روز هم تعطیل نشده است و خانه موسیقی درجه یک است.» به خانه هایشان بروند و اگر بسته است به کجا پناه ببرند. البته سعی کردیم در این مدت کمک های کوچکی داشته باشیم که اساساً امید هنرمندان را کم کرد.

وی افزود: امسال تصمیم داریم پس از سه سال وقفه جشنواره خانه موسیقی را برگزار کنیم. در جشن های دو ساله اخیر کتاب و آلبوم موسیقی را داشتیم و چون در این ۲ سال تمام این کارها متوقف شد، امیدواریم امسال همه این قسمت ها برگزار شود.

مدیرعامل موزیک خوان گزارشی از مشارکت اعضا در صندوق اعتباری هنر ارائه کرد و همچنین توضیح داد: در حال حاضر بیش از هشتاد هزار نفر در شاخه های مختلف از جمله سینما، تئاتر، هنرهای تجسمی و … عضویت دارند که این صندوق در اصل اعتباری است. صندوق برای هنرمندان، نویسندگان و روزنامه نگاران (هنر). ضمنا عضویت در صندوق اعتباری هنر بر اساس معرفی کلاس ها و یا معرفی دفاتر ارشاد در استان های مختلف صورت می گیرد. در این مدت هیچ راستی آزمایی صورت نگرفته و متأسفانه اعضای صندوق شده اند که علاقه ای به فرهنگ و هنر ندارند و یا اگر هستند در این زمینه فعال نیستند. در حال حاضر صندوق اعتباری هنر اعلام کرده است که از افرادی که حامی هنر نیستند حمایت می کنیم و از افرادی که در عرصه های فرهنگی فعال نیستند حمایت نمی کنیم.

نوربخش تصریح کرد: در شرایط فعلی صندوق باید حدود ۴۰۰ هزار تومان برای بیمه اعضا واریز کند و این پالایش نیز در خانه موسیقی صورت گیرد. البته این به معنای اثبات هنرمندان پیشکسوت نیست، اما حدود هفت هزار هنرمند موسیقی را به طور کامل نمی شناسیم. لذا از این عزیزان خواهشمندیم خود را به صورت تخصصی به خانه موسیقی معرفی کنند و ما را از کارهای هنری خود مطلع سازند که امیدوارم باعث رنجش اهالی موسیقی و هنر نشود.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود درباره انتخابات خانه موسیقی گفت: انتخابات خوبی برگزار شد و هیئت محترم و سرشناسی تشکیل شده و آمادگی دارند ۴ سال آینده را به خوبی برگزار کنند. امیدوارم این دوران به خوبی و با اتفاقات درخشان سپری شود. با این حال، نگرانی های معمول ما همچنان باقی است. مثلاً در این مدت که ویروس کرونا از بین رفته بود، در کنسرت‌ها اثری از موسیقی رسمی، کلاسیک و سنتی نبود و اینکه فقط به یک نوع موسیقی توجه می‌شود و دیگر انواع موسیقی به حاشیه رانده می‌شود. برای نگرانی آن را داشته باشد.

در ادامه این نشست زرتشت حیدری نوجوان ۱۶ ساله در میان انبوه نوازندگان با نواختن تار به اجرای برنامه پرداخت.

بنابراین برای رونمایی از آلبوم «هفت خواننده» به آهنگسازی مهرداد اکبری، اعضای گروه تولید این آلبوم آماده اجرای قطعاتی از آلبوم «هفت خواننده» شدند.

در این گروه مهرداد اکبری نوازنده تنبور، فرشاد رستمی نوازنده ویولن، علیرضا صنعتی نوازنده عود و میلاد داور نوازنده دف به اجرای قطعاتی از موسیقی سنتی پرداختند. ضمناً پایان برنامه با نوازندگی ویولن غزاله نیک پی بود که ۲ قطعه از جمله موسیقی فیلم «فهرست شیندلر» را نواخت.