جنجال های هفته از اخراج ناجوانمردانه اسکوچیچ تا سبیل اختیاری و چشمک/مشکل سیگار کشیدن برای داوران و ضربه جودو


به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، ورزش در هفته ای که گذشت اتفاقات جنجالی زیادی داشت.

نگاهی به این رویدادها می اندازیم.

* آقای سبیل و چشمک برای انتخابات انجمن فوتبال!

انتخابات فدراسیون فوتبال در ۸ شهریور برگزار شد، انتخاباتی که می توان آن را پرطرفدارترین انتخابات تاریخ ورزش نامید! انتخابات ساعت ۱۲ توسط حسن کامرانی فر، دبیر کل اتحادیه لغو شد و سپس در ساعت ۴:۰۰ اعضای هیئت مدیره با این دستور مخالفت کردند و در نهایت اعضای هیئت مدیره با چشمانی ورم کرده! و از عصر قبل در مجمع عمومی و مجمع انتخاباتی در فدراسیون فوتبال حضور یافت.

اما پس از گذشت بیش از ۱۰ روز، عده ای همچنان در تلاشند تا نحوه برگزاری انتخابات فدراسیون فوتبال را زیر سوال ببرند. قاضی زاده هاشمی یکی از نمایندگان مجلس در شبکه ورزش گفت: با توجه به اینکه حکم رئیس فدراسیون فوتبال به امضای دبیرکل نمی رسد، انتخاب وی در هاله ای از ابهام قرار دارد. راستینه دیگر نماینده شورای اسلامی نیز در شبکه سه از احتمال اینکه مهدی تاج به سرنوشت سب بلاتر رئیس سابق فیفا دچار شود، خبر داد.

این در حالی است که برخی از مخالفان صحبت فلاحتی با رئیس هیات بدوی فدراسیون فوتبال را بهانه ای در مجمع عنوان کردند که وی در گفت و گو با تلفن همراه خود به فردی پشت خط گفت: «گربون بیلات بروم! یکی دیگر از اعضای کمیته ابتدایی یک چشمک ناشیانه به مجری برنامه برتر فوتبال زد! طرفداران تاج این فلش را سندی برای حرف های خود می دانند.

* رونمایی از جام جهانی در مراسم تشییع!

ایران در بین ۳۲ تیم حاضر در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر چهارمین کشور بود که پنجشنبه هفته گذشته جام جهانی در آن به نمایش درآمد. اما برخلاف سایر کشورها خبرهایی مبنی بر حضور چهره های مطرح دنیای فوتبال در ایران و اسپانسری که فیفا برای این اقدام در نظر گرفته است در کشور ما نبود اما جام جهانی با ۳ فیفا به کشورمان آمد. نمایندگان و البته با تشریفات کامل و حفاظت بالا که از فرودگاه امام خمینی به سالن همایش های برج میلاد منتقل شد.

برای رونمایی از این جام تعداد زیادی از چهره های مطرح فوتبال کشورمان، مدیران وزارت ورزش، مسئولان فدراسیون فوتبال، کادر فنی تیم ملی، ملی پوشانی چون وحید امیری و مرتضی حضور داشتند. پورعلیگنجی و البته مدیران شهری تهران دقایقی پس از رونمایی از جام در برج میلاد حضور داشتند. و زمانی که جواد خیانی مجری مراسم از افراد زیادی دعوت کرد تا برای عکس گرفتن با جام به سن بیایند، ناگهان بی نظمی بسیار عجیبی ایجاد شد به گونه ای که بسیاری از حاضران در محل به هر نحوی به سن رفتند. به جز اهالی رسانه آنها با جامی که ۶ آذر در ورزشگاه لوسیل قطر به تیم قهرمان جهان تحویل داده می شود عکس می گیرند.

این موضوع باعث عصبانیت بیش از حد نمایندگان فیفا شد و آنها مجبور شدند خیلی زود جام را مهر و موم کنند و آن را در یک کیس مخصوص قرار دهند تا آن را از سالن خارج کنند. جواد خبانی مجری این مراسم در پاسخ به انتقادات گفت: غبار دنیا بر سر من است!

* رای دادگاه عالی ورزش علیه جودوی ایران

۴ سال پیش فدراسیون جهانی جودو فدراسیون جودو را در کشورمان به مدت ۴ سال تعلیق کرد. بحث فدراسیون جهانی به رسمیت نشناختن ورزشکاران رژیم صهیونیستی توسط کاروان ورزشی کشورمان در مسابقات مختلف بود تا جودوکاران کشورمان از حضور در تمامی مسابقات و رویدادهای بین المللی محروم باشند.

پس از این اتفاق مسئولان ورزش کشورمان در فدراسیون جودو و کمیته ملی المپیک با رایزنی های مختلف سعی کردند مشکل محرومیت را حل کنند. با این پیشینه، در پی تصمیم فدراسیون جهانی جودو مبنی بر تعلیق، رسیدگی به دادگاه بین المللی ورزش (CAS) در دستور کار قرار گرفت. در حالی که فدراسیون جهانی حکم محرومیت ایران را نهایی کرده بود، دیوان بین المللی دادگستری این تصمیم را لغو و به کمیته انضباطی ارجاع داد تا رای جدیدی صادر کند که شامل محرومیت ۴ ساله برای ایران بود.

فدراسیون جودو به تصمیم جدید اعتراض کرد، اما علیرغم همه رایزنی ها و حمایت ها، درخواست ایران برای تمدید ممنوعیت حضور جودوکاران تا شهریور آینده در دیوان بین المللی دادگستری مورد تایید قرار نگرفت. صدور این رای ۸ بار به تعویق افتاد و درست زمانی که دقیقا چند روز از انتخابات کمیته ملی المپیک می گذشت به ایران رسید.

* از نوشتن برای رقبای اماراتی تا مکالمه انگلیسی توسط فرهاد مجیدی

هواداران اتحاد کلبا اظهارات سرمربی ایرانی را غیرمنطقی دانستند. فرهاد مجیدی، سرمربی سابق استقلال در اولین گام خود در لیگ امارات با اتحاد کلبا با شکست مقابل البطایح، تیمی که به تازگی به لیگ برتر صعود کرده است، نتیجه مطلوب را کسب نکرد. ۲-۰. در همین راستا یکی از حامیان اتحاد کلبا انتظار داشتیم که اتحاد کلبا با جذب این لژیونرها به نتیجه مطلوب برسد. فرهاد مجیدی می دانست که باید با این مهره ها برنده می شد اما این اتفاق نیفتاد.

نکته عجیب دیگر در مورد فرهاد مجیدی، صحبت های انگلیسی او در نشست خبری بود که نه تنها مسلط نبود، بلکه اشتباهات زیادی نیز داشت و همین موضوع باعث شد تا کلیپ کارتونی برای مجیدی در فضای مجازی کشورمان ساخته شود.

* قرارداد عجیب با مربی ایرانی در فدراسیون تیروکمان!

طبق رای قطعی دادگاه، فدراسیون تیروکمان به پرداخت ۱۳ هزار و ۸۷۵ دلار پاداش به سرمربی تیم ملی محکوم می شود که قرارداد آن به دلار منعقد شده است. طبق گزارش بازرسی فدراسیون تیروکمان، بر اساس رای قطعی دادگاه، فدراسیون تیروکمان موظف است مبلغ ۱۳ هزار و ۸۰۰ دلار به مجید احمدی مربی وقت تیم ملی پرداخت کند و باید پرداخت کند. این مبلغ به ریال یا ارز برای دوره های روزانه.

این قرارداد در سال ۱۳۹۲ و در زمان ریاست محمدعلی شجاعی در فدراسیون تیروکمان و به صورت ریالی منعقد شد اما فدراسیون موظف است در صورت ملی پوشان تیروکمان به مجید احمدی سرمربی وقت تیم ملی کامپوزیت یک دلار پاداش پرداخت کند. تیم این تیم مدال می گیرد این تصمیم از سوی شعبه ۳۸ مجموعه قضایی شهیدصدر صادر شده و با توجه به اینکه فدراسیون موظف به پرداخت ارزی شده است، غرامت تاخیر در پرداخت تعلق نمی گیرد.

بر اساس این گزارش، فدراسیون تیروکمان ۲ سال پیش که ارز دولتی حدود ۴ هزار تومان بود، مطالبات مجید احمدی را تسویه نکرد و اکنون که ارز به حدود ۳۰ هزار تومان رسیده است، باید حساب مربی تیم را تسویه کند. تیم ملی بر اساس قیمت روز و در راستای اجرای دستورات صادره در ۳ مرحله اقدام کند.

* تاریخ سیگار و VAR در فوتبال ما

برخی از باشگاه ها حدود یک سال است که از فدراسیون فوتبال درخواست حضور کمک داور ویدیویی در فوتبال کشور را دارند و مانع اصلی این امر تحریم های ظالمانه و کمبود منابع مالی بود. اما جالب است بدانید که علیرضا فغانی که در دو هفته اخیر لیگ برتر را قضاوت کرده است، نکته اسفناکی را در ورزشگاه های ما مطرح کرد و با اشاره به شرایط داوری در لیگ برتر، به سیگار کشیدن در ورزشگاه ها توسط تماشاگران اشاره کرد. که در استادیوم ها کار سختی را انجام می دهند انتقاد کرد و گفت: آنقدر دود سیگار در ورزشگاه ها می آید که فکرش را بکنید!

به گزارش فارس، آقایان واقعاً کنترل عدم استعمال دخانیات در ورزشگاه ها منبع مالی می خواهد؟! جالب است که تاکنون هیچ داور دیگری در فوتبال کشورمان به این موضوع مهم و بزرگ اشاره نکرده است که شاید دلایل خاص خود را داشته باشد اما جالب است بدانید که پیش از این به دلیل استعمال دخانیات توسط برخی از هواداران فوتبال کشورمان، کنفدراسیون فوتبال آسیا یک یا دو باشگاه را محروم کرد و او به دلیل جرایم سنگین مالی جریمه شد.

* نظر رئیس کمیته داوران در خصوص قضاوت داوران زن

تا به حال عادت کرده بودیم که داوران فوتبال فقط به خاطر اشتباهات تاثیرگذار کنار گذاشته شوند، اما هفته گذشته صحبت های یکی دو نفر از اعضای کمیته داوران مانند خداداد افشاریان مبنی بر درخواست فیفا برای قضاوت بانوان در مسابقات فوتبال مردان مطرح شد. به قدری جنجالی که افشاریان مجبور شد دو بار در سایت فدراسیون فوتبال به اصلاح سخنان خود پرداخت و گفت: اگرچه این یکی از ایده های فیفا است، اما الزامی برای انجام آن وجود ندارد و تمام مسابقات داخلی در رده های مردان و زنان همچنان توسط داوران مربوطه قضاوت می شود. .

* از اخراج ناجوانمردانه اسکوچیچ تا بازگشت کی روش

پس از کش و قوس های فراوان، هیات مدیره فدراسیون فوتبال در نهایت به برکناری اسکوچیچ و بازگرداندن کی روش رای داد. اسکوچیچ روز چهارشنبه برای دیدار با تاج به محل فدراسیون فوتبال رفت و با اندوه این سازمان را ترک کرد. وی پس از پایان جلسه امروز خود با مدیران فدراسیون فوتبال به هتل المپیک بازگشت.

جواد نکونام نیز مانند جام جهانی ۲۰۱۸ در کادر فنی کارلوس کی روش در جام جهانی حضور خواهد داشت و کی روش ۴ دستیار خارجی خواهد داشت و قرار است روز جمعه برای امضای قرارداد به تهران سفر کند. قرارداد او سه ماه و نیم تا پایان جام جهانی خواهد بود و پس از آن درباره ادامه همکاری دو طرف تصمیم گیری خواهد شد.

* عذرخواهی سرمربی پاری سن ژرمن از محیط بانان

گوتیه اخیراً اظهارنظری کرد که خشم دوستداران محیط زیست در فرانسه و حتی دولت این کشور را مورد انتقاد قرار داد.پاری سن ژرمن تصمیم گرفت برای بازی مقابل نانت به این شهر پرواز کند در حالی که فاصله پاریس تا نانت تنها ۴۰۰ کیلومتر است.

محیط بانان از باشگاه پاری سن ژرمن خواستند به جای سفر با هواپیما با قطار به شهرهای اطراف سفر کنند که این واکنش کنایه آمیز گالتیه را در پی داشت به طوری که سرمربی پاری سن ژرمن گفت: احتمال این را بررسی خواهیم کرد. با قایق شنی سفر کنید.”

گوتیه مجبور شد برای این اظهار نظر عذرخواهی کند. گفت: از آنچه گفتم متاسفم. در چنین روزهایی نمی توان خندید. من در زمان اشتباه شوخی کردم.

او پس از برد ۲-۱ مقابل یوونتوس گفت: باور کنید من هم به مشکلات کره زمین اهمیت می دهم و احساس مسئولیت می کنم. برخی گفتند ما از این مسائل مهم فاصله داریم، اما این درست نیست. شوخی بدی بود اما نباید تبدیل به یک ماجرای بزرگ و رسوایی شود. بازیکنان پاری سن ژرمن به مسائل زیست محیطی اهمیت می دهند. متاسفم و متاسفم. به نظر می رسد در فرانسه خندیدن سخت است. قبول دارم که شوخی خوبی نبود.

انتهای پیام/