حضور دیپلمات غربی در پیاده روی اربعین/ وقتی یک مسیحی شوکه شد! – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانروح الله اسدی کارگردان مستند «از کاراکاس تا کربلا» همزمان با انتشار آنلاین این مستند در گفتگو با خبرنگار مهر توضیح داد: نام اصلی این مستند «سولکا» است که اشاره به. به نام شخصیت اصلی مستند. زمانی که خانم سولکا آگودلو در وزارت امور خارجه ونزوئلا حضور داشت به مراسم پیاده روی اربعین دعوت شد و به عنوان دیپلمات در این مراسم شرکت کرد. به دلیل آشنایی قبلی با ایشان از ایشان دعوت کردیم تا در این راهپیمایی شرکت کند و این مستند روایت این سفر است که از شهر کاراکاس شروع می شود. بخشی از زندگی او را در کاراکاس می بینیم و همچنین شاهد اتفاقاتی هستیم که در مسیر نجف به کربلا و در خود کربلا برایش می افتد.

این مستندساز درباره نحوه انتخاب این دیپلمات ونزوئلایی برای مستندش توضیح داد: او دیپلماتی بود که با افراد زیادی در کشورهای مختلف ارتباط نزدیک داشت. از نظر مسائل فرهنگی نیز با کشورهای دیگر در ارتباط بودند و به همین دلیل می شد او را فردی دید که با شرکت در پیاده روی اربعین بخشی از اتفاقات عراق را می دید و در اختیار مردم قرار می داد. در کشورهای مختلف. از سوی دیگر، او سردبیر مجله ای بود و می توانست مشاهدات خود را در آن مجله منعکس کند. خانم سولکا هم نگاه رسانه ای داشت و آدم معمولی نبود و آدم مهمی هم محسوب می شد.

اسدی درباره واکنش های این دیپلمات به مشاهداتش در پیاده روی اربعین گفت: بسیاری از مردم غرب نسبت به کشورهای اسلامی به ویژه عراق نگاه کاملا متفاوتی دارند و برخی حتی جرات سفر به این کشور را ندارند. اما این دیپلمات ونزوئلایی حاضر شد در این سفر حضور داشته باشد. آنچه او می دید با آنچه در ذهنش بود کاملاً متفاوت بود. حقایق با فرضیات او مطابقت نداشت. در این سفر او چیزهای زیادی در مورد فلسفه آموخت. این شخص کاملاً فرد محترمی بود که برای مخاطبانش احترام زیادی قائل بود. در فیلم هم می بینیم که موافقت می کنند در این سفر لباس مناسب ایام اربعین و شهر کربلا بپوشند. در پایان حرم مطهر را از نزدیک لمس می کنند.

غربی ها به این سطح از امنیت در عراق اعتقادی ندارند!

وی افزود: بسیاری از غربی ها در ابتدا باور نمی کردند که در بخشی از عراق آنقدر امنیت وجود داشته باشد که این تعداد نفر بتوانند حضور داشته باشند. بالاخره بیش از ۲۰ میلیون نفر آنجا بودند و وقتی به آن اشاره کردیم، باورشان نمی شد! برای او عجیب بود که در مسیری به این فاصله باید چنین امنیت وجود داشته باشد و ترکیب جمعیتی محدود به مسلمانان نباشد. همه مردم از سراسر جهان در این سفر مورد احترام موکب های عراقی هستند و مشاهده این وضعیت برای او جالب بود.

بسیاری از ما فکر می کنیم که مسئله اربعین و امام حسین (ع) فقط مربوط به ما مسلمانان و شیعیان است، اما واقعیت این است که این عشق و علاقه حتی به دین هم مربوط نیست. درست است که متدینین از این فرصت استفاده ویژه تری می کنند، اما این مشکل کاملاً انسانی است

این مستندساز افزود: سالکا گفت در شهر کاراکاس امنیت چندانی نداریم اما وقتی به کربلا آمدیم احساس کردیم امنیت اینجا بیشتر از کاراکاس است. می گفت در هر ساعتی از شبانه روز هرجای این شهر بخواهم می توانم بروم و وجود این امنیت برایش بسیار جالب بود. این که مردم با محوریت امام حسین(ع) به یکدیگر احترام می گذارند، برای ایشان جذابیت خاصی داشت.

وی ادامه داد: بسیاری از ما فکر می کنیم موضوع اربعین و امام حسین (ع) فقط مربوط به ما مسلمانان و شیعیان است، اما واقعیت این است که این عشق و علاقه حتی به دین هم مربوط نمی شود. درست است که متدینین از این فرصت استفاده ویژه تری می کنند، اما این مشکل کاملاً انسانی است. به همین دلیل، هر کسی از هر دینی که به دنبال مشکلات انسانی باشد، می تواند با این رویداد ارتباط برقرار کند. بالاخره مردم می بینند که امام حسین (ع) دنبالش است ۱۴۰۰ سال، افکار و سخنان او همچنان الهام بخش گروهی از مردم است. آنها می بینند که در این زمینه محدودیتی وجود ندارد و از هر فرهنگی و با هر زبانی می توانند در این رویداد حضور داشته باشند.

اسدی تاکید کرد: در این گردهمایی هرکس هر کاری از دستش بر می آید برای دیگران انجام می دهد، چون این فضای انسانی در واقعیت شکل گرفته برای همه افرادی که دغدغه های انسانی دارند قابل درک است. این مکان آرزوی بسیاری از مردم است که در پیاده روی اربعین عملا اجرا می شود. این مکان نمونه ای از رویایی است که هر فردی دوست دارد آن را محقق کند و وقتی انسان می آید و این رویا را در اینجا می بیند این مکان برایش جذاب می شود.

کارگردان «کاراکاس تا کربلا» در بخشی دیگر از سخنان خود توضیح داد: مردم آمریکای جنوبی اصولاً علاقه زیادی به جشن ها و مراسم شادی دارند، اما بالاخره انسان هم هستند و تا حدودی این فضاها می تواند آنها را راضی کند و همیشه احساس می کنند. که چیزی را از دست می دهند. صمیمیت، آرامش و دوری از تنش بخشی از این کمبودهاست. به همین دلیل وقتی با اتاق هایی مثل اربعین مواجه می شوند متعجب می شوند. ممکن است احساس کنیم فضای اربعین و امام حسین (ع) فقط برای غم و اندوه است، اما اگر به او به عنوان الگویی نگاه کنیم که گفتار و کردارش در مردم تأثیر می گذارد، ماجرای اربعین نیز تغییر می کند. مردم به این اتاق می آیند و به یکدیگر کمک می کنند و ملاقات با این اتاق همه افراد را جذب می کند.

دیپلمات مسیحی از تعداد زائران کربلا شوکه شد!

وی با اشاره به تعجب زیاد دیپلمات ونزوئلایی از تعداد زیاد زائران اربعین و شوکه شدن وی از دیدار با این جمعیت، تصریح کرد: حضور این تعداد از مردم در این اجتماع برای او بسیار جالب بود و هیچ کدام با مشکلی مواجه نشدند. به خصوص که هیچ چیز کم نیست و همه چیز آماده است، از آب و غذا گرفته تا مکانی برای استراحت. مهمتر از همه این بحث امنیت است که به طور کامل برقرار است.

این مستندساز درباره مشاهدات جالب خود در زمان ساخت این مستند گفت: از آنجایی که احساس می کردم این فرد مسلمان نیست و ممکن است حجاب را به درستی رعایت نکند، مدام می ترسیدم که برخی از زنان محجبه با او برخورد کنند. طوری که از این جو مرعوب شود. . در عمل اما فضای متفاوتی را شاهد بودیم. در این فیلم می بینیم که در یکی از موکب ها چند زن که زبانشان با او یکی نبود، با او ارتباط برقرار کردند و خیلی به هم نزدیک شدند. در چند لحظه آن ها طوری با هم آشنا شدند که انگار سال هاست همدیگر را می شناسند. این فضا برای من که نگران برخوردهای شدید بودم بسیار جالب بود.

اسدی همچنین درباره علاقه شخصیت مسیحی مستندش به تکرار سفر کربلا در ایام اربعین گفت: او باید علاقه مند به تکرار این سفر باشد. مطمئنم اگر دوباره دعوتش کنیم و شرایط حضورش فراهم شود، حتما با علاقه بیشتری می آید، چون خاطره خوبی از این سفر داشت. امام حسین (ع) امام همه مردم و اساساً امام بشریت است، هر چه این وجه از امام حسین (ع) را برجسته کنیم، می‌تواند الگوی همه دنیا باشد و تحت تأثیر او قرار بگیرند.