حضور ۳۰۰ سالمند در مراکز ویژه سالمندان بهزیستی


به گزارش خبرگزاری فارس از زنجان، گل نساء آقامحمدی معاون توانبخشی اداره کل بهزیستی استان زنجان در جمع سالمندان زنجانی با اشاره به شرایط مهدکودک های ویژه سالمندان اظهار داشت: : حداقل سن برای پذیرش در این مراکز ۶۰ سال است و سالمندان با حداقل حمایت و یا سالمندان دارای افراد تحت تکفل مجاز به پذیرش در مرکز روزانه هستند و همچنین سالمندان مبتلا به بیماری های عفونی و واگیر پس از آن پذیرش خواهند شد. دوره عفونت پس از ارزیابی توسط پزشک مرکز.

وی آموزش سبک زندگی سالم، آموزش تسلط بر زندگی، کلاس های آموزشی مانند صنایع دستی، بافندگی، قرآن، سوادآموزی و…، آموزش سلامت و مراقبت فردی، خدمات توانبخشی را از جمله خدمات مهدهای کودک برای سالمندان برشمرد.

معاون توانبخشی اداره کل بهزیستی استان زنجان بیان کرد: مهدکودک سالمندان با ایجاد محیطی شاد و امن برای سالمندان فرصت مناسبی برای توسعه دوستی با سایر همسالان و گسترش ارتباطات اجتماعی و همچنین ارائه و تشدید ارائه خدمات و مراقبت های پزشکی برای سالمندان فراهم می کند و سطح سلامت جسمی و روانی سالمندان را افزایش می دهد. . و سطح استقلال فردی را حفظ و بهبود بخشد.

آقامحمدی با اشاره به اینکه تمامی خدماتی که بهزیستی به معلولان و سالمندان ارائه می کند بر اساس تشخیص کمیسیون ICF است، یادآور شد: کمیسیون پزشکی بر اساس ضوابط و دستورالعمل ها نوع و شدت معلولیت و فرد را ارزیابی می کند. تایید شده توسط سازمان بهزیستی کشور واجد شرایط تلقی می شود و کد درخواست دریافت می کند.

این مسئول تصریح کرد: متقاضی می تواند درخواست خود را به اداره بهزیستی شهرستان خود ارائه دهد و پس از ارسال درخواست به اداره پذیرش شهرستان و ارائه مدارک لازم، وضعیت متقاضی بررسی و ارزیابی می شود و پس از تایید شرایط پذیرش، می توان پرونده را مطرح کرد و متقاضی می تواند به منظور بهره مندی از حمایت های توانبخشی و اجتماعی سازمان طبق دستورالعمل.

وی افزود: با توجه به اینکه استان زنجان جزو ۱۰ استان رشد جمعیت سالمند است و بیش از ۱۰۰ هزار نفر از جمعیت استان را سالمندان تشکیل می دهند، لازم است در آینده برنامه های ویژه ای برای این قشر در نظر گرفته شود تا بتوانند در حین برای زندگی در دوران پیری

معاون توانبخشی بهزیستی استان زنجان ضمن گرامیداشت هفته جهانی سالمند گفت: در حال حاضر ۲ مهدکودک سالمندان و ۳ مرکز اقامتی سالمندان در استان فعال است و نزدیک به ۳۰۰ سالمند زن و مرد تحت مراقبت آموزشی و توانبخشی در استان هستند. این مراکز

پایان پیام/۷۳۰۰۵
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید