خبرگزاری مهر: ضعف دولت در اجرای سیاست های منفی و ایجابی برای استخراج رمزارز | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر، دفتر مطالعات زیربنایی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در گزارشی به بررسی تاثیر رمزنگاری ارزی بر پایداری شبکه برق کشور گفت: بزرگترین ریسکی که سیاست گذار در نظر گرفت این بود. آسیب به پایداری شبکه برق کشور. در این راستا مصرف غیرقانونی با برخورد قانونی مواجه شده است.

در این گزارش آمده است: تا به امروز، بیشترین کشفیات در فضای ارزهای دیجیتال بیت کوین بوده است. از ابتدای اجرای طرح برخورد با ماینرهای غیرمجاز از سال ۱۳۹۸ تا ۱۴۰۰، مجموع کشف و شناسایی دستگاه‌های استخراج غیرقانونی ارزهای دیجیتال به ۲۲۱۱۶۳ دستگاه با مصرف برق ۶۲۱ مگاوات رسیده است.

البته رمزگشاهای غیرمجاز ارز در زمان های مختلف شناسایی شدند و همه آنها به طور همزمان در شبکه برق فعال نبودند.

در این گزارش مشهودترین اقدام دولت در سیاست ماینینگ ارزهای دیجیتال مربوط به ممنوعیت استخراج ارزهای دیجیتال در کشور در تابستان ۱۴۰۰ است.

در بخشی دیگر از این گزارش آمده است: اما این سیاست در عمل شکست خورده است، زیرا لرزش ماهانه مطلق ایران در شبکه بیت کوین از ۹۴.۶ میلیون لرزش در ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ به تنها ۷۵.۳ میلیون لرزش در ۱۰ مرداد ۱۴۰۰ افزایش یافته است. یک ماه و ده روز از دستور قطع برق مزارع استخراج کد ارز می گذرد. این بدان معناست که بیش از نیمی از ماینرهای کد سکه بدون توجه به دستور دولتی و قطع برق، توکن سکه را استخراج می کنند.

توان مصرفی این هودها در بدبینانه ترین حالت کمتر از ۸۰۰ مگاوات ساعت بوده است. در حالی که کسری شبکه برق در کشور به بیش از ۱۰ هزار مگاوات ساعت رسیده است. در بدبینانه ترین حالت کمتر از ۱۰ درصد کسری برق کشور را می توان به استخراج نماد ارز نسبت داد.

این گزارش می‌گوید: «اما جدی‌ترین خطری که باید به آن پرداخته شود، ضعف دولت در اجرای سیاست‌های منفی و مثبت در فضای ارزهای دیجیتال است». به نظر می رسد خطر اصلی گسترش ارزهای رمزپایه مانند اتریوم در خانه های شخصی باشد.

ارز دیجیتال بیت‌کوین در مزارع بزرگ با تجهیزاتی استخراج می‌شود که مصرف قابل‌توجهی دارند و قابلیت‌های تشخیص و تشخیص بالاتری دارند، اما کل مصرف انرژی در خانه‌های خصوصی برای استخراج اتریوم احتمالا کمتر از ۱۲ مگاوات است.

استخراج ارزهای دیجیتال مانند اتریوم به مصرف انرژی کمتر و البته تجهیزات گران‌تر و ارزشمندتر نیاز دارد و از همه مهمتر ردیابی آن دشوار است و می‌تواند منجر به افزایش غیرقابل کنترل مصرف برق خانگی شود.

گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس حاکی از آن است که رفع تهدیدها با بهره‌گیری از فرصت‌های فناوری آینده مستلزم اتخاذ یک چارچوب نظارتی شفاف برای نظارت بر هرگونه تولید و استخراج دارایی‌های ادارات دولتی توزیع شده در کشور است.

بررسی ها نشان می دهد با توان فنی و مقررات جاری کشور نمی توان ممنوعیت کامل استخراج سکه در کشورمان را اعمال کرد. همچنین، اقدام تاخیری در تنظیم استخراج ارزهای دیجیتال می‌تواند با موانع مهمی برای مقررات و سیاست‌گذاری در این زمینه مواجه شود.

در این گزارش آمده است: تاکنون بحث ماینینگ ارزهای دیجیتال برای سکه های انرژی در کشور ما مطرح شده است، اما همه انواع انرژی برای استخراج ارز دیجیتال هدر نمی رود. انواع جدیدی از ارزهای رمزنگاری شده در حال توسعه هستند که فعالیت های اقتصادی معمولی را ارائه می دهند، مانند ارائه فضای ذخیره سازی محتوا یا ارائه قدرت محاسباتی برای فعالیت های مفید مانند واقعیت افزوده و مدیریت محیط های مجازی یا فرامحیط.

متن کامل این گزارش از این لینک قابل دریافت است.