داستان یک مهمانی ۱۲۰۰ روزه / اینجا جایی برای زندگی است نه برای زنده ماندن!


گروه اجتماعی بهزیستی خبرگزاری فارس: موسسه کهریزک یک مرکز خیریه است که چند روزی تا پنجاهمین سالگرد تاسیس آن باقی مانده است. این مرکز مرکز ایمن برای سالمندان و معلولان ذهنی و جسمی است و این روزها در تلاش است خدمات با کیفیت بهتری را به گروه هدف ارائه دهد. بر این اساس وی از سال ۱۳۹۵ مرکز علمی کاربردی را در مجموعه خود تاسیس و در رشته های مرتبط با سالمندی و افراد دارای معلولیت دانشجو جذب کرد. امروز با حسن احمدی مدیرعامل سابق موسسه خیریه کهریزک و رئیس دانشگاه علمی کاربردی کهریزک به گفت وگو نشسته ایم تا با او درباره اتفاقات کهریزک صحبت کنیم:

پیری جمعیت خیلی زودتر به سراغ ما آمده است

اهمیت توجه به سالمندان و نیازهای این طیف از جامعه را چگونه می بینید و این نگاه چه تغییری در رویکرد شما به عنوان یک گروه خیریه ایجاد کرده است؟

امروزه سالمندی در ایران مشکلاتی را برای جامعه به وجود آورده است، طبق آخرین آمار ۱۰ درصد جمعیت کشور را سالمندان تشکیل می دهند که جمعیت آنها به ۸ میلیون نفر می رسد. ما در کشورمان به همین تعداد معلول داریم و طی دهه های گذشته جمعیت سالمندان ما در کشور دو برابر شده است و اگر این مسیر را طی کنیم تا ۲۰ سال آینده این جمعیت افزایش چشمگیری خواهد داشت.

در کشورهای اروپایی حدود ۱۰۰ سال طول می کشد تا جمعیت سالمندان یک کشور دو برابر شود، اما در کشور ما این اتفاق تا ۶ دهه دیگر رخ می دهد و باید برای جلوگیری از آن اقدام کرد. سالمندان تجربه دارند و باید از تجربیات آنها در دوران سالمندی استفاده کرد، بر همین اساس بود که کهریزک کار خود را آغاز کرد و امروز پس از گذشت ۵۰ سال از شروع به کار این گروه خیریه به این نتیجه رسیدیم که وقتی به آموزش می رسد نیروی انسانی ما بسیار عقب مانده است و ما را با چالش مواجه کرده است و در این راستا هیئت مدیره در سال ۱۳۹۵ تصمیم به طراحی و ساخت مرکز دانشگاهی برای تربیت نیروی انسانی گرفت.

دانشگاه کهریزک; دوره های تدریس شده

عملاً کار تأسیس دانشگاه از چه زمانی آغاز شد؟

من خودم استاد دانشگاه هستم و با وزارت علوم ارتباطات داشتم که در همان سال ۱۳۹۵ توانستیم مجوز تاسیس دانشگاه علمی کاربردی در کهریزک را بگیریم. از سال ۱۳۹۳ یعنی دو سال قبل از ساخت و اخذ مجوز، دوره های آموزشی کوتاه مدت را در این مرکز برگزار کرده ایم و در نهایت در بهمن ۱۳۹۵ مجوز را گرفتیم.

ابتدا با چند دوره کاردانی شروع کردیم و امروز ۱۱ رشته کاردانی و کارشناسی داریم که ۵ رشته کاردانی مربوط به امور آسایشگاهی و شامل رشته هایی است که از امکانات ما بهره مند هستند. در مجموع ۳۰۰ دانشجو در دانشگاه عاشگاه داریم که ۵۰ درصد آنها کارمند هستند و حدود ۱۵۰ نفر دیگر از خارج از مجموعه در دانشگاه حضور دارند.

همچنین ۲ رشته کاردانی غیر مرتبط در دانشگاه آسایشگاه داریم، مدیریت مالی و IT دو رشته ای است که در این دانشگاه نیز تدریس می شود و تاکنون توانسته ایم ۱۵۰ داوطلب در رشته های مختلف داشته باشیم.

افزایش روزهای زندگی سالمندان در کهریزک

آیا تحصیل دانشجویان در رشته های مرتبط با سالمندان و افراد دارای معلولیت تاثیری در افزایش کیفیت کار دارد؟

قبل از فعالیت جدی دانشگاه و به کارگیری فارغ التحصیلان در آسایشگاه، کارگران ما دارای مدرک دیپلم و زیر دیپلم بودند و مدیران کهریزک کرج و تهران اذعان دارند که این دانشجویانی که وارد کار شدند، کیفیت کار را افزایش دادند.

تا به حال یک سالمند به طور متوسط ​​۸۰۰ روز در خانه سالمندان زندگی کرده است که این میانگین با تلاش همکاران به ۱۲۰۰ روز رسیده است و این تنها با تلاش این نیروهای جوان و تحصیلکرده میسر شد و ما امیدوارم بتوانیم این آمار را افزایش دهیم به ۲ هزار روز برسیم.

اکثر این سالمندان در سنینی هستند که از چندین بیماری سخت رنج می برند، اغلب بالای ۷۰ سال دارند و بیماری های زمینه ای زیادی دارند، تلاش می کنیم این سالمندان را بیشتر تحت نظارت و با فعالیت های کاردرمانی و رفاهی قرار دهیم. از ایجاد زخم بستر جلوگیری کنید و از مصرف داروهایی که برای افزایش طول عمر استفاده می شود جلوگیری کنید.

در واقع کسانی که به آسایشگاه می آیند حداقل ۴ تا ۵ بیماری زمینه ای دارند، ممکن است فشار خون، قند خون و حتی سرطان های بدخیم داشته باشند و ما برای درمان آنها تلاش می کنیم.

برخی از دپارتمان های ما مانند ام اس و روانپزشکی کودک در خاورمیانه وجود ندارد و این دپارتمان های فارغ التحصیلان ما در دپارتمان های اوتیسم و ​​… حضور دارند و این دانشجویان تجربیات جدیدی دارند.

آیا طرح جدیدی در دانشگاه دارید؟

ما از وزارت بهداشت مجوز گرفته ایم تا بتوانیم دوره های توانبخشی و پرستاری برای سالمندان و معلولان برگزار کنیم، امروز پرستاران ما در بیمارستان ها نمی توانند به سالمندان و معلولان خدمات ارائه دهند، این دو طیف باید رفتار خود را شناسایی کنند تا اینها پرستاران می توانند خدمات مناسبی را به طیف های ذکر شده ارائه دهند، اگر این مجوز را به ما بدهند، پرونده جدیدی در کشور برای معلولان و سالمندان باز خواهیم کرد، بنابراین یک سری اقدامات برای شناخت معلولان از نظر شناختی و شناختی انجام خواهیم داد. از نظر روانی و اعمال رفتار مناسب، با این اقدام تحولی اساسی در بخش مراقبت از سالمندان و معلولان ایجاد خواهد شد.

چه دروسی در دانشگاه تدریس می شود؟

در دانشگاه در مقاطع کاردانی حرفه ای، حسابداری، اقتصاد، مدیریت بازرگانی، فناوری اطلاعات – اینترنت و شبکه های گسترده، مددکاری اجتماعی، گرایش های کمک به خانواده، مراقبت از سالمندان، بحران اجتماعی، تربیت بدنی، گرایش های مربیگری ورزشی برای سالمندان و مربیگری ورزشی افراد معلول و تسهیل توانبخشی مبتنی بر جامعه آموزش داده می شود.

در سطح پایین، ۴ رشته درسی توانبخشی معلولان ذهنی، مددکاری اجتماعی، گرایش های کمک به خانواده و مراکز اورژانس اجتماعی و مدیریت سلامت خانواده و مراقبت از سالمندان تدریس می شود و در مجموع ۳۰۰ دانشجو در دانشگاه داریم.

همچنین دوره های آموزشی کوتاه مدت داریم که به صورت کارگاهی برگزار شده است، ۲۲۴ نفر در این دوره ها آموزش دیده اند و برخی شرکت های خدماتی نیز در این دوره ها شرکت کرده اند و ۴۰۰ ساعت در قالب دوره های مقدماتی برگزار شده است.

در طول دو سال بحران کرونا کمترین قربانی را داشته‌ایم، در دو آسایشگاه در زمان بحران کرونا حدود ۷۰ نفر جان خود را از دست دادند، خیلی به ما کمک کردند.

ما می‌خواهیم بتوانیم دوره‌های کار با آسایشگاه‌های وابسته و تخصصی را توسعه دهیم، بنیاد خود را افزایش دهیم و سازمان بهزیستی کشور بتواند از ما حمایت کند و نیروی انسانی خود را به سایر آسایشگاه‌های اینجا آموزش دهد. مهم این است که ۴۰۰ آسایشگاه کشور می توانند نیروها و پرسنل خود را در این آسایشگاه آموزش دهند.

از دیگر اقدامات ما این است که سعی می کنیم دوره های توانبخشی و پرستاری برای سالمندان برگزار کنیم و وزارت بهداشت نیز در این زمینه به ما کمک خواهد کرد.

اختراعات جدید برای آسایشگاه ها از طراحی لباس برای بیماران مبتلا به زوال عقل تا آموزش های ویژه برای بیماران اوتیسم

معاونت پژوهشی دانشگاه چه فعالیت هایی را انجام می دهد؟

ما علاوه بر معاونت آموزشی، موضوع پژوهش و فناوری را داریم و در این راستا توانسته ایم تحقیقات ارزشمندی را طراحی کنیم و با دانشگاه تهران، شهید بهشتی و بهزستی و پیام نور و دانشگاه الزهرا (س) و امام صادق(ع) و با شهید و علامه طباطبایی ارتباط خوبی برقرار کرده ایم.

این دانشگاه ها پروژه هایی در زمینه سالمندان و معلولان دارند، برخی از دانشگاه ها در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در این آسایشگاه تحقیقات خود را انجام می دهند و تاکنون ۴۲ پایان نامه به این مرکز ارسال شده است.

در دانشگاه فعالیت های دانش بنیان و استارت آپی انجام داده ایم، اخیراً نرم افزاری را شروع کرده ایم و برنامه ای برای توانمندسازی کودکان مبتلا به اختلال اوتیسم داشتیم که توسط یکی از همکاران همین گروه به نام خانم خانم طراحی شده بود. محمدی و ثبت نام و اجرا کرد.

این نرم افزار یک پازل فیبر نوری مخصوص کودکان اوتیسمی است که کودک در اتاق تاریک قرار می گیرد و از آنجایی که فیبر نوری دارد محیط تاریک را روشن می کند و به تمرکز کودکان اوتیسم کمک می کند. این عمل باعث می شود کودکان آموزش های مهارتی را سریعتر و با علاقه یاد بگیرند.

در ایران لباس خاصی برای افراد مبتلا به زوال عقل نداریم، بیمار مبتلا به این بیماری هر لحظه می تواند لباس هایش را در بیاورد و مشکل ایجاد کند، ما این لباس های خاص را طراحی کردیم و مورد استقبال قرار گرفت. اخیرا مجوز راه اندازی مرکز نوآوری را از دانشکده دانشگاه دریافت کرده ایم و در حال کار بر روی آن هستیم.

همچنین مدل مکان یابی آسایشگاه های ویژه سالمندان و معلولان را طراحی کرده ایم و در این طرح چگونه باید خانه سالمندان با توجه به شرایط پیش روی جامعه ساخته شود؟ حتی در کهریزک این مدل را بر اساس نوع بیماری طراحی کرده ایم، ساختمان بیماران ام اس ما دارای ویژگی های خاصی است که با توجه به شرایط نوع بیماری باید برای آنها مناسب سازی شود، حتی تعدادی از این اتاق ها و حمام ها را دیدیم. . افراد با پوشش سبز نمی توانند با آنها رفت و آمد کنند و این تجربه ما امروز به سایر آسایشگاه ها نیز رسیده است و برای ساخت آسایشگاه های جدید به ما مراجعه می کنند.

۱۷۵۰ سالمند و معلول در خانه های سالمندان زندگی می کنند

آیا اشاره ای به آمار سالمندان و معلولان در سرای سالمندان دارید؟

امسال در آستانه ۵۰ سال تاسیس هستیم، امروز ۱۷۵۰ سالمند و معلول در مرکز شبانه روزی ما در تهران زندگی می کنند و ۶۰۰ نفر نیز در کرج حضور دارند، ۳۵۰ نفر در منزل در تهران داریم.

ما در تلاش هستیم در آینده مراقبت در منزل را افزایش دهیم، زیرا در این صورت سالمندان و معلولان می توانند در خانه زندگی کنند و ما می توانیم به آنها امکانات و خدمات ارائه دهیم، این اقدام برای ما ارزان تر و کیفیت کار نیز افزایش می یابد.

ماجرای جالب حضور وزیر اقتصاد لبنان در کهریزک

مردم چگونه به خانه سالمندان رفت و آمد می کنند؟

آسایشگاه خیریه کهریزک در مجموع دارای ۳۰۰۰ بانوی خیر در تهران است که از ابتدا با ما همکاری می کنند، برخی از آنها برای کهریزک اجناس تهیه می کنند و برخی دیگر فعالیت های اجتماعی و فرهنگی می کنند، اما در این میان روزانه ۱۵۰ نفر حضور دارند. مجموعه ما و انجام کار شستشوی زنان در آسایشگاه.

حدود ۳۰۰ مرد نیز به آسایشگاه می آیند که در میان آنها اساتید دانشگاه، جراح، راننده تاکسی و سایر مشاغل هستند، اما آنچه مهم است حضور دائمی مردم در کنار ما و برای همیشه است.

قبل از کرونا ماهانه هفت هزار نفر به کهریزک می آمدند و با سالمندان و معلولان دوست می شدند و برای آنها کتاب می خواندند. هر مسئول خارجی که به کشور می آید معمولاً به کهریزک می رود، یادم می آید وزیر اقتصاد لبنان به کهریزک آمد و با دست نوشته ای برای ما نوشت: همکاری ملت با دولت را اینجا دیدم. در دفترچه های ما هست و مطالب زیادی درباره ما نوشته شده است.

انتهای پیام/