دخالت نمایندگان در حذف و نصب کاهش یافته است – خبرگزاری مهر ایران و جهان


به گزارش خبرگزاری مهر، محمدباقر قالیباف رئیس شورای اسلامی در دومین روز از بیست و پنجمین اجلاسیه ائمه جمعه سراسر کشور که عصر سه شنبه در تهران برگزار شد، از ائمه جمعه به عنوان مرزبانان اهل بیت یاد کرد. مکتب آل البیت و قرآن کریم.

وی به برخی گلایه های نمایندگان ولی فقیه و ائمه جماعات در کشور در خصوص دخالت نمایندگان در استیضاح و نصب در استان ها و شهرستان ها اشاره و تصریح کرد: همانطور که رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با نمایندگان خاطرنشان کردند. مجلس، دخالت در استیضاح و نصب نمایندگان هرگز قانونی نیست. البته این مداخلات کاهش یافته و هرگز قابل مقایسه با گذشته نیست.

رئیس شورای اسلامی به برخی از ریشه های عزل و نصب نمایندگان در استان ها و شهرستان ها اشاره کرد و یادآور شد: ضعف عملکرد و رهبری برخی وزرا، سوء استفاده نمایندگان مجلس از قوانین تنظیمی، فقدان رهنمودهای اخلاقی در نظام حکمرانی کشور و ضعف در برخی قوانین در شورای اسلامی آن را از ریشه های این مشکل می داند. البته ما باید اجازه دهیم وزیری در حوزه اجرایی خود تصمیم بگیرد و بر اساس آن عمل کند تا پاسخگوی عملکرد خود باشد.

قالیباف همچنین به مشکل ضوابط نظارتی برای تایید و رد صلاحیت نامزدهای انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا اشاره کرد و گفت: بیش از ۵ ماه برای حل این مسائل با شورای نگهبان مذاکره داشتیم و خوشبختانه در انتخابات سراسری برگزار شد. قانون به توافق نهایی رسیده است. تناقضات ربطی به قانون اساسی ندارد و امیدواریم به زودی در مجلس شورای اسلامی تصویب شود.

وی دلایل عدم استفاده از دستورالعمل های کلی قانون انتخابات در قوانین جاری کشور را بیان کرد و گفت: اینکه گفته می شود از دستورالعمل های کلی قانون انتخابات در این زمینه استفاده نشده است، بحث درستی در حوزه قانون انتخابات است. . شورای شهر به دلیل اینکه نظام نظارت بر شوراهای شهر مستلزم انضباط، دقت است و مسیر درستی ندارد و تحت تاثیر بحث های حاشیه ای، قومیتی و قبیله ای قرار گرفته است. برای این منظور از عزم من می گویم تایید و سلب صلاحیت افراد در این حوزه بر اساس اصول قوانین انجام می شود.

رئیس شورای اسلامی بر استفاده از نظرات نخبگان و ائمه جمعه برای تصویب قوانین شورای اسلامی تاکید کرد و افزود: ائمه جمعه به خوبی به مشکلات واقف هستند که برای این منظور از طریق مرکز پژوهش های استان شورای اسلامی، اتاق فکر حاکمیت برای بررسی نظام مسائل تشکیل شد. با استفاده از نگاه نخبگان و مردم در استان ها راه اندازی کرده ایم تا بتوانند از دیدگاه نخبگان به صورت استانی بهره ببرند.

قالیباف وجود منشور اخلاقی در شورای اسلامی را ضروری دانست و اظهار داشت: بر این اساس با توجه به بیانات رهبر انقلاب اسلامی در خصوص شورای اسلامی استهمه این موارد را جمع آوری کرده ایم که در قالب اساسنامه شورای اسلامی منتشر می شود.

وی نظارت بر اجرای قانون و ترک اقدامات را از جمله برنامه های مهم شورای اسلامی برشمرد و تاکید کرد: در این زمینه سیاست هایی تدوین شده است. م و ما در حال نهایی کردن این سیاست هستیم.

رئیس شورای اسلامی با بیان اینکه ترکیب این مجلس ترکیبی بی نظیر از جوانان متعهد، انقلابی و با تجربه است، ادامه داد: این مجلس دارای مدیران شایسته ای است که در وزارتخانه ها و دولت ها در حوزه های مختلف تجربیات موفقی داشته اند و امروز ترکیب مجلس شامل علم، بلوغ و تخصص است.

این یک نعمت بزرگ در این مجلس است که تا به حال دیده نشده است، به طوری که بیش از ۲۲۰ رأی در تصمیمات مهم و مهم ثبت می شود. رفع تحریم ها و خنثی سازی تحریم ها یکی از اولویت های مجلس است.

قالیباف با اشاره به اولویت های مجلس در حوزه های مختلف گفت: امروز شورای اسلامی نظارت را بین دوگانگی قانون گذاری و نظارت در اولویت قرار داده است. چون تورم در حوزه قانونگذاری زیاد است، این قوانین در حوزه نظارتی به خوبی اجرا نمی شوند. البته مجلس هرگز به دنبال کنترل نیست، بلکه به دنبال تسهیل است گری در بخش اجرایی پیگیری خواهد شد.

وی حمایت از مدیران قوی، شجاع و شایسته را یکی از اصول مهم رهبری دانست و ادامه داد: در مجلس به دنبال برنامه ریزی دقیق در استان ها هستیم و اگر تخلفی در دولت رخ دهد قاطعانه تذکر لازم را خواهیم داد.

رئیس شورای اسلامی بسیاری از مشکلات کشور را در ساختار اداری جامعه برشمرد و بر رفع و اصلاح این معضل تاکید کرد.

قالیباف درباره دوگانگی لغو تحریم ها و خنثی سازی تحریم ها گفت: مجلس رفع تحریم ها را مهم ترین موضوع می داند، زیرا بیست سال است که درگیر بحث هسته ای هستیم. امروز باید با هم صحبت کنیم بین المللی سخن، گفتار بگذار ببینیم و انقلاب و اراده ملت ایران باید با تفسیر بین المللی در چارچوب قوانین بین المللی تفسیر شود بین المللی ظاهر شود تا بتوانیم از حقوق اساسی خود به خوبی دفاع کنیم. لذا بر خود لازم دانستیم با تصویب قانون اقدام راهبردی رفع تحریم ها که به صورت دقیق، تخصصی و کارشناسی انجام شد، عزت، اقتدار و منافع کشور و ملت را حفظ کنیم.

وی تصریح کرد: ما تمام تلاش خود را در منطقه برای خنثی کردن تحریم ها انجام می دهیم گانش دیگری در شورای اسلامی اشاره کرد و افزود: یکی از معضلات ما در این اداره این است که در این شورا چه اولویت هایی وجود دارد؟ به نظر ما بر اساس بحث محوریت مجلس، یکی از موضوعات بحث فرهنگی و دیگری بحث اقتصادی است.

رئیس شورای اسلامی تصریح کرد: برای اجرای این موضوعات باید راهکارهای دقیقی را انتخاب کنیم که شامل چهار نقطه هوشمندی، گشایش، مردمی سازی و بهره وری در آن است.

قالیباف با بیان اینکه تلاش های زیادی در دولت و مجلس برای حل مشکلات مردم انجام شده است اما این تلاش ها را کافی ندانست و تصریح کرد: با همه این تلاش ها هنوز مردم از ما راضی نیستند، ما یک پاسخ قانع کننده به مردم در بسیاری از زمینه ها. بنابراین برخی افراد در این زمینه احساس گیر افتادن می کنند نه آنها امیدوارند، در حالی که این سناریو توسط دشمنان از بیرون و درون طراحی و دنبال می شود.

وی به برخی از اقدامات انجام شده در شورای اسلامی اشاره کرد و گفت: از جمله این اقدامات اولویت محرومیت زدایی و ایجاد اشتغال است. توسعه راه های روستایی، رفع کمبود آب شرب و کشاورزی در روستاهای محروم، توجه به مراکز درمانی، بیمه رایگان سه دهه اول، توجه به مستمری بگیران، ارزیابی معلمان، تصویب قانون جهش تولید مسکن، تصویب مالیات در مورد خانه های خالی، تصویب قانون ساخت و ساز مسکن، کنترل قوانین اجاره بها مبتنی بر تولید دانش است که برخی از آنها تصویب و برخی دیگر ادامه دارد.

رئیس شورای اسلامی در مورد اهمیت جهاد تبیینی گفت: در حوزه جهاد تبیینی باید به مردم اطلاع رسانی کنیم و اطلاع رسانی به مردم بسیار مهم است. در قدم اول باید مردم را با حقوقشان آشنا کنیم. زمانی که حقوق خود را بشناسند، آرام می شوند و وظایف خود را به خوبی انجام می دهند.

قالیباف اعتماد مردم را بزرگترین سرمایه اجتماعی دانست و تصریح کرد: وقتی اعتماد ایجاد شود مردم در همه زمینه ها مشارکت حداکثری خواهند داشت. به همین دلیل کارها روی زمین نمی ماند و مردم خودشان برای حل مشکلات به میدان می روند می توان آینده و از طرفی مشکل سیستم اداری و بروکراسی حل خواهد شد.

وی مردم را رکن مهم نظام و انقلاب دانست و ادامه داد: باید در همه عرصه ها از مردم کمک بگیریم و مردم در کار موثر حضور داشته باشند. وقتی مشارکت مردم اتفاق بیفتد مطمئن باشید پیشرفت و توسعه هم اتفاق خواهد افتاد.