درخواست ۲۰۰ میلیارد تومانی شرکت آب از کشاورزان طارم/ قزل اوزن خشک شد.


تصمیم علی حسنلو رئیس شورای اسلامی شهر طارم گفتراه می رویم وی با اشاره به خبرنگار فارس در زنجان با اشاره به وضعیت وخیم آب کشاورزی و شرب در این شهرستان گفت: طارم نیاز مبرمی به ذخیره آب از طریق احداث حوض معیشتی یا حوضچه مخزنی دارد که متاسفانه این امر موجب شده است. موضوع مورد نیاز در سال های اخیر است، اما ما هیچ نتیجه ای دریافت نکرده ایم.

رئیس شورای اسلامی شهر طارم با اشاره به وجود ۲۲ رودخانه در شهرستان طارم تصریح کرد: بدون احتساب آب رودخانه قزل و زن سالانه ۴۰۰ میلیون لیتر مکعب آب تنها از ۲۲ فصل فصلی تولید می شود. رودخانه های طارم که متاسفانه این مقدار آب مصرف نمی کنند آب از شهر خارج و به سد منجیل می ریزد.

وی با بیان اینکه کشاورزان طارم به ویژه کشاورزان پایین دست این شهرستان خسارت میلیاردی دیده اند، تاکید کرد: نیاز طارم در فصل تابستان با ۴۰ میلیون مترمکعب آب برطرف شده است. اگر واگذاری ۱۰ درصد کنترل آب به مردم، علاوه بر رفع بسیاری از مشکلات طارم، کمک شایانی به اقتصاد استان و استان های همجوار در تامین مواد غذایی و نیروی کار خواهد کرد. .

خسارت جبران ناپذیر به کشاورزان طارمی

وی با اشاره به اینکه طارم قطب کشاورزی استان است اما کشاورزان پایین دستی این منطقه در کشت محصولاتی مانند زیتون، انار، برنج و … ضرر صددرصدی می بینند، گفت: متاسفانه محصول گوجه فرنگی در این منطقه حدود ۵ کیلوگرم است هزار تومان در بازار ۷ هزار تومان خرید و فروش می شود و همین قیمت پایین ضرر جبران ناپذیری برای کشاورزان است.

رئیس شورای اسلامی شهر طارم ادامه داد: طارم از رودخانه قزل است اون زن ادعایی وجود دارد که نمی دهند، البته این آب قبل از اینکه به پایین دست برسد بیرون می ریزد، در حالی که رودخانه غزل اون زن اکنون کاملاً خشک شده است.

وی با بیان اینکه اهالی طارم باید حق خود را از ۲۲ رودخانه فصلی بگیرند که این امر با احداث سد خودکفا و سد مخزنی که متاسفانه تاکنون محقق نشده است امکان پذیر است، تاکید کرد: متاسفانه رودخانه پاوه است. سدی که به دلیل عدم تخصیص اعتبار به خواب رفته است تلقی می شود.

رودخانه غزال اوزن خشک شده است

از خشک شدن رودخانه پشیمان شد غزل اون زن وی بیان کرد: آب طارم باید از طریق سد «آیدغموش» تامین شود و برداشت آب از بالادست در شرایط بحرانی منابع آبی که استان و کشور را با چالش مواجه کرده است مانند تسکین درد است.

رئیس شورای اسلامی شهر طارم با بیان اینکه کشاورزان طارمی از هم اکنون اقامه نماز سال آینده را آغاز کرده اند، گفت: چند سالی است که مشکل آب طارم را مطالبه کرده ایم اما به نتیجه ای نرسیده ایم.

وی با بیان اینکه آب ۲۲ رودخانه پایی است و به قسمت های پایین فصل تابستان نمی رسد، افزود: درآمد مردم طارم تنها از طریق کشاورزی است و امسال خسارت های جبران ناپذیری دیده اند.

وزیر دفاع هوایی آمد و رفت!

حسنلو به سفر اخیر وزیر نیرو به استان و شهرستان طارم اشاره کرد و گفت: متاسفانه وزیر نیرو بدون تاثیر مستقیم بر مشکلات منطقه آمد و شد و اینگونه سفرها دردی از مردم دوا نمی کند. “

وی با یادآوری اینکه طارم تنها شهرستانی است که روزانه پذیرای ۲۰۰۰ کارگر از استان های گیلان، زنجان و کردستان است، خاطرنشان کرد: مردم طارم علاوه بر مشکل آب در کشاورزی با مشکل آب شرب نیز دست و پنجه نرم می کنند. در حال حاضر روستاهای موجود درزرنیجوجورگان، هارون آباد علیا و سفلی، کهریز، کسریشاه نشین، هندی کندی، انزر جدید و قدیم، شقاقی انذر، عزیز آباد، وانی سر، الز ین و چند روستای دیگر به آب آشامیدنی دسترسی ندارند.

رئیس شورای اسلامی شهر طارم افزود: آب معدنی در روستاهایی که به آب دسترسی ندارند توزیع می شود. ناگفته نماند در روزهای اخیر آب معدنی برای آبرسانی به روستای هارون آباد از مرکز استان تهیه و توزیع شد که به جرات می توانم بگویم که وضعیت بهداشتی در روستاهایی که دسترسی به آب ندارند در حد صفر است.

طلب ۲۰۰ میلیارد تومانی آب منطقه ای کشاورزان طارمی

وی ضمن تعجب از درخواست شرکت آب منطقه ای استان مبنی بر جمع آوری ۲۰۰ میلیارد تومان از کشاورزان منطقه برای ساخت سد معیشتی گفت: اگر پول داشتیم خود سد می ساخت. در حالی که کشاورزان منطقه ۲ میلیارد تومان به سد آیدغموش بدهکارند.

حسنلو در حین شکایت مقامات استانی و با بی توجهی به مشکلات آب طارم گفت: در حال حاضر کشاورزان به دلیل وسعت زمینی که دارند برای خرید آب از سد آیدموش فیش هایی بین ۴ تا ۵ میلیون تومان نوشته اند که هنوز جمع آوری نشده است.

فارس از خشک شدن قزل اوزن در سال گذشته خبر می دهد

پایان پیام / ۷۳۰۲۱
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید