دومین حمله موشکی به بزرگترین نیروگاه هسته ای اروپا


به گزارش خبرنگار بین الملل خبرگزاری فارس، نیروگاه اتمی زاپوریژیا در اوکراین روز پنجشنبه برای دومین بار هدف حمله موشکی قرار گرفت و این بار مسکو و کیف یکدیگر را مقصر آن دانستند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، روسیه و اوکراین یکدیگر را به شلیک پنج موشک به انبار زباله های رادیواکتیو بزرگترین نیروگاه هسته ای اروپا متهم کرده اند.

از یک سو، سازمان انرژی اتمی اوکراین می گوید دور جدید حملات روسیه به نیروگاه زاپوریژیا علیه یکی از ۶ رآکتور آن باعث ایجاد دود غلیظ و آسیب به حسگرهای تشعشع شده است.

از سوی دیگر، شبکه «راشا تودی» به نقل از یکی از «مقامات منطقه» گفته است که نیروهای اوکراینی این حمله را با استفاده از توپخانه سنگین از سواحل رودخانه دنیپر انجام داده اند.

این مقام محلی گفت که نیروهای اوکراینی در تلاش هستند تا انبار بتنی را که در آن هزاران تن زباله رادیواکتیو ذخیره شده است، تخریب کنند.

این دومین بار است که نیروگاه هسته ای زاپوریژیا تحت کنترل نیروهای روسی و با مدیریت کارشناسان اوکراینی مورد حمله موشکی قرار می گیرد. وزارت خارجه آمریکا امروز گفت که از “تمدن” این نیروگاه حمایت می کند.

پس از اولین حمله به این نیروگاه، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در بیانیه ای اعلام کرد که ادامه درگیری ها در اطراف این نیروگاه می تواند «به فاجعه منجر شود».

ایوان نچایف، معاون وزیر امور خارجه روسیه امروز (پنجشنبه) گفت: بمباران نیروگاه زاپوریژیا توسط اوکراین یک اقدام تروریستی است و می تواند منجر به فاجعه ای شود که پیامدهای آن فراتر از حادثه چرنوبیل است. ”

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین نیز در بیانیه ای هشدار داد که حادثه در این نیروگاه می تواند فاجعه بارتر از آنچه در نیروگاه هسته ای چرنوبیل رخ داده باشد.

پس از حملات توپخانه ای و موشکی ارتش اوکراین به نیروگاه اتمی زاپوریژیا در جنوب شرق این کشور و متهم ساختن روسیه به انجام این حمله، مسکو نشست شورای امنیت را در این زمینه تشکیل داده است. این جلسه احتمالا امشب برگزار می شود.

پایان پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید