دو فوریت لایحه تناسب حقوق کارکنان دولت روز یکشنبه تقدیم مجلس می شود.


معاون امور مجلس رئیس جمهور از ارائه دو فوریت لایحه تناسب حقوق کارکنان کشوری و بازنشستگان کشوری و لشکری ​​به مجلس خبر داد.

به گزارش تسنیم، سید محمد حسینی معاون پارلمانی رئیس جمهور با توجه به ضرورت و اهمیت لایحه دو فوریتی تعدیل حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان کشوری و لشکری ​​اظهار داشت: توجه به وظایف دستگاه ها با اجرای قوانین. از جمله قانون حمایت از خانواده و جوانان جمعیت مصوب ۱۴۰۰ و همچنین ارتقای سطح معیشت مردم اعم از کارکنان دولت و مستمری بگیران و لزوم رعایت عدالت در نظام پرداخت. و بهبود معیشت آنان، عدالت در توزیع اعتبارات، عادلانه شدن پرداخت ها و افزایش قدرت خرید مردم، لایحه پیشنهادی با دو فوریت تنظیم و تقدیم مجلس شد.

وی خاطرنشان کرد: دولت در طراحی این لایحه تدابیری اندیشیده است تا اجرای آن مستلزم استقراض و ایجاد پول جدید نباشد و در صورت تصویب، از ابتدای شهریورماه حقوق کارمندان و مستمری بگیران افزایش می یابد. .

معاون پارلمانی رئیس جمهور تاکید کرد: حقوق کارکنان شاغل در دستگاه های اجرایی در اجرای بند (۲) بند الف تبصره ۱۲ ماده واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۱ تنها ۱۰ درصد افزایش یافت اما برای کارمندان. مشمول قانون کار در دستگاه های اجرایی این افزایش ۵۷ درصد بوده است. با توجه به اینکه هر دو گروه از کارکنان یک اداره کار یکسانی انجام می دادند، اما نابرابری افزایش می یافت، بنابراین به منظور رعایت انصاف و عدم تبعیض بین کارکنان و در اجرای ماده (۹) ماده (۳) ) قانون اساسی، تدوین لایحه اجتناب ناپذیر است.

حسینی گفت: طی سال های گذشته نقدینگی زیادی در کشور ایجاد شده است به طوری که طی هشت سال گذشته منتهی به شهریور ماه، حجم نقدینگی در کشور ۸ برابر شده است، یعنی از ۴۶۰ هزار میلیارد تومان. به بیش از ۴ هزار میلیارد تومان تورم مشکلات زیادی از جمله تورم برای مردم و کشور ایجاد کرده است و با ادامه تورم قدرت خرید مردم، کارمندان و مستمری بگیران کاهش می یابد.

وی افزود: به عبارتی امکان افزایش حقوق تا دولت سیزدهم وجود نداشت اما با ایجاد درآمدهای پایدار توسط دولت سیزدهم امکان افزایش حقوق بازنشستگان فراهم شد.

معاون پارلمانی رئیس جمهور خاطرنشان کرد: بر اساس مفاد لایحه پیشنهادی، حداکثر افزایش حقوق کارکنان دولت و مستمری بگیران ۲۰ درصد در نظر گرفته شده است که به صورت مرحله ای برای افراد دارای حداقل درآمد اعمال می شود. این افزایش علاوه بر ۱۰ درصد افزایش در ابتدای سال، سطح حقوق این گروه را به وضعیتی بهتر از قبل ارتقا می دهد. به این ترتیب حداقل دو میلیون تومان به حقوق کارکنان دولت و مستمری بگیران اضافه می شود.

حسینی گفت: از دیگر نکات مثبت این لایحه افزایش ۱۰۰ درصدی کمک هزینه اولاد و ۵۰ درصدی حقوق عائله مندی برای همه گروه های مختلف حقوق بگیر در دستگاه های اجرایی مندرج در ماده ۲۹ قانون برنامه پنج ساله ششم است. قانون و همچنین نیروهای مسلح، وزارت اطلاعات، سازمان انرژی اتمی، اعضای هیات علمی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و تحقیقاتی و قضات بازنشسته، کارکنان و مشترکین صندوق بازنشستگی و سایر صندوق های بازنشستگی در ارتباط هستند. دستگاه های اجرایی که در اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانان جمعیت تهیه و تصویب شد.

وی گفت: با توجه به اهتمام دولت به حفظ قدرت خرید و کمک به معیشت اقشار کم درآمد، مقرر شد مستمری مشمولان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و بهزیستی کشور افزایش یابد. سازمان ۱۰ درصد در حالی که برای مشمولان دهک ۲ و ۳ این افزایش ۵ درصد بیشتر است که به معنای افزایش ۱۵ درصدی مستمری است.

معاون پارلمانی رئیس جمهور خاطرنشان کرد: البته افزایش مذکور علاوه بر مستمری بگیران شامل مستمری بگیران نیز می شود. سایر بندهای این لایحه که مرتبط با سایر احکام حقوقی است تا بازنشستگان امسال با افزایش حقوق قابل توجهی مواجه شوند که در شش سال گذشته بی سابقه بوده است.

حسینی تصریح کرد: با توجه به تشریفات مختلف دستگاه های اجرایی در خصوص پرداخت ویژه موضوع بند (۱۰) ماده ۶۸ قانون مدیریت خدمات کشوری، پرداخت ویژه مذکور برای کلیه دستگاه های تحت پوشش ۳۵ درصد افزایش می یابد. طبق قانون مذکور.

وی گفت: این لایحه فردا یکشنبه ۲۶ مهرماه در صحن علنی رسیدگی می شود و در صورت تصویب از ابتدای شهریور ماه سال جاری لازم الاجرا می شود.