دکتر انوشه متخصص تغذیه اثرات قرص های رژیمی


متخصصان تغذیه ، پزشکان و رسانه ها همواره هشدارهایی در مورد استفاده از قرص های رژیمی صادر کرده اند ، اما متأسفانه شاهد افزایش عرضه و معرفی این داروها با نام های مختلف و اثرات معجزه آسا هستیم. دلیل محبوبیت عمومی این داروها تبلیغات گسترده ای است که در مورد آنها انجام می شود. برخی بعنوان کودهای 100٪ گیاهی و طبیعی ارائه می شوند ، برخی می گویند با مصرف داروهایی که به شما پیشنهاد می دهند نیازی به خوردن و ورزش ندارید ، برخی دیگر دروغ می گویند که داروهای آنها قسمت خاصی از بدن را لاغر می کند. و برخی به عنوان چربی سوز به بازار عرضه می شوند. در حالی که چربی فقط از طریق افزایش فعالیت بدنی و ورزش سوزانده می شود.

یکی دیگر از دلایل محبوبیت این داروها این است که بسیاری از افراد دارای اضافه وزن به دنبال راههای کوتاه و سریع برای کاهش وزن هستند و نمی خواهند نگران رژیم و ورزش باشند ، آنها به دنبال این هستند که معجزه ای اتفاق بیفتد ، انواع روشها و روشها چیزهای مختلفی را امتحان کرده ام ، از کمربند ، ژل و رژیم غذایی و غیره. بدون آنکه یک بار و برای همیشه راهی منطقی و اصولی را انتخاب کنید. اطلاعات کافی در مورد عوارض جانبی این داروها نیز ممکن است علت باشد.

در مورد مصرف داروها باید توجه داشت که قرص های رژیمی در ترکیب با رژیم و ورزش م andثر هستند و باید زیر نظر متخصص تغذیه مصرف شوند. افرادی که از این داروها استفاده می کنند باید بدانند که نمی توان این داروها را برای مدت طولانی مصرف کرد. در بسیاری از موارد مشاهده شده است که فرد پس از قطع مصرف دارو به وزن قبلی خود بازگشته است. همچنین مصرف این داروها به این معنا نیست که فرد می تواند آنچه را که می خواهد بخورد. افرادی که از قرص های رژیمی استفاده می کنند ، اگر بیماری دیگری دارند و برای آن بیماری دارو مصرف می کنند ، باید از تداخلات دارویی خود آگاه باشند.

انواع محصولات لاغری

1داروهای بی اشتهاییاز جمله رایج ترین این داروها می توان به سیبوتراسین اشاره کرد که با مارک های Redactyl و Meridia به بازار عرضه می شود و کاتکول آمین های دیگر مانند دوپامین و فنفلوراسین که از بازجذب انتقال دهنده های عصبی مانند سروتونین و نوراپی نفرین جلوگیری می کند. و به این ترتیب مقدار موجود در خون افزایش می یابد. افزایش سطح آنها باعث می شود فرد اشتها را از دست داده و احساس سیری کند. عوارض جانبی شامل سردرد ، خشکی دهان ، افسردگی ، فشار خون بالا و تپش قلب ، بی خوابی ، اضطراب ، یبوست و بی نظمی قاعدگی است.

2داروهای جذب کننده چربی از جمله این داروها می توان به Zincal ، Orlistat و Venostat اشاره کرد. این داروها با مهار آنزیم لیپاز می توانند از جذب حدود 30 درصد چربی خورده شده جلوگیری کنند. باید گفت که این داروها فقط روی چربی تأثیر می گذارند و بر جذب پروتئین و کربوهیدرات ها خورده می شوند. آنها هیچ تاثیری ندارند و اگر فردی با مصرف این داروها کربوهیدرات و پروتئین بیش از حد مصرف کند ، مطمئناً چاق می شود. بنابراین ، هنگام مصرف غذاهای شیرین و گوشت ، مصرف این دارو نباید بیش از حد باشد. عوارض جانبی این داروها شامل اسهال ، سوزش سر دل شدید ، مدفوع چرب و کمبود ویتامین های محلول در چربی (A ، E ، D ، K) است.

3داروهای ضد افسردگیبرخی داروهای ضدافسردگی مانند سیتا لوبرام و فلوکستین ، بازجذب سروتونین را مهار کرده و در نتیجه اشتها را کاهش می دهند. لازم به ذکر است که استفاده از این داروها که برای درمان افسردگی و بیماریهای عصبی مورد استفاده قرار می گیرد و در افراد سالم عوارض جانبی بدی خواهد داشت.

4جلوگیری از جذب کربوهیدرات هااز جمله آنها می توان به carboblocker و carbosilim اشاره کرد. این داروها با مهار آنزیم آلفا آمیلاز متابولیسم کربوهیدرات ها یا نشاسته را مهار می کنند. عوارض جانبی این داروها شامل افزایش گاز روده ، اسهال و سوزش سر دل است.

5داروهای حجمی: اینها شامل آگاراگار ، فیبر شفاف ، باریک و دردناک است و معمولاً به صورت پودر موجود است. این پودرها حاوی فیبر هستند و در معده با اسید معده و آب و فله ترکیب می شوند. به این ترتیب باعث پر شدن معده و احساس سیری می شوند. عوارض جانبی احتمالی این داروها شامل اسهال ، سوزش سر دل و کاهش جذب مواد معدنی مانند کلسیم ، منیزیم ، روی و آهن است.

قرص های رژیمی دیگری نیز با نام های مختلف ارائه می شوند ، مانند زنادرین ، تانویت ، ال کارنیتین ، هیدروکسی کات ، زنیترکس ، رجینون و غیره که همانطور که گفته شد همه عوارض جانبی دارند و در صورت مصرف آنها باید با متخصص مشورت کنید. با تغذیه مشورت می شود.

کاهش وزن با خستگی و خستگی مداوم همراه خواهد بود. به گفته یک متخصص تغذیه ، کاهش وزن مناسب تنها با تنظیم رژیم غذایی متعادل بر اساس وزن ، قد ، سن و سایر خصوصیات فردی ، افزایش فعالیت بدنی و ورزش و تغییر شیوه زندگی و تغییر عادات و رفتارهای غذایی امکان پذیر است. ممکن است.

دیدگاهتان را بنویسید