دیپلمات روسی: توافق وین توسط همه طرف ها تنظیم شده است


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، «میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان های بین المللی مستقر در وین، ادعای رد پیش نویس توافق پکن و مسکو در مذاکرات وین برای لغو تحریم ها علیه ایران را رد کرد.

اولیانوف در پاسخ به سوال یکی از کاربران در توییتر که آیا روسیه و چین پیش نویس توافقنامه وین اتحادیه اروپا را رد کرده اند، تاکید کرد: البته این درست نیست.

او در صفحه توییتر وی خود توضیح داد: زیرا پیش نویس تصمیم احیای برجام توسط همه شرکت کنندگان در مذاکرات وین از جمله روسیه و چین به صورت جمعی تهیه شده است.

این دیپلمات روس افزود: اتحادیه اروپا به عنوان هماهنگ کننده مذاکرات اخیرا تنها چند تغییر مفید ارائه کرد که ما کاملا از آنها حمایت می کنیم.

اولیانوف پیش از این گفته بود: “مطمئناً هیچ موضوع لاینحلی در دستور کار نیست. علیرغم برخی اختلافات باقی مانده، همه مذاکره کنندگان توانایی انجام وظایف خود را دارند.” (اطلاعات بیشتر)

دور جدید مذاکرات روز پنجشنبه ۱۳ اوت در وین آغاز شد. به همین منظور علی باقری، مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران، صبح پنجشنبه در راس هیاتی برای شرکت در دور جدید تحریم ها که مذاکرات را متوقف می کند وارد وین شد و در دو روز گذشته رایزنی هایی را انجام داد. با هیئت های روسیه، چین و اتحادیه اروپا در وین.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران ضمن اعلام خبر سفر هیات ایرانی به وین برای شرکت در این مذاکرات گفت: در این دور از مذاکرات که مانند گذشته با هماهنگی اتحادیه اروپا برگزار می شود در خصوص نظرات مطرح شده از سوی طرفین از جمله نظرات جمهوری اسلامی ایران که در هفته جاری به طرف مقابل ارائه شده است، بحث و تبادل نظر خواهد شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه با تاکید بر عزم جمهوری اسلامی ایران برای دستیابی به توافقی باثبات که تضمین کننده حقوق و منافع ملت ایران باشد، ابراز امیدواری کرد طرف های مقابل با اتخاذ تصمیمات لازم و تمرکز جدی، وضعیت را حل کنند. در حل مشکلات باقی مانده اطمینان از گفتگوهای موثر.

چهارشنبه گذشته علی باقری در توئیتی درباره سفر خود به وین برای شرکت در دور جدید مذاکرات رفع تحریم ها نوشت: برای پیشبرد مذاکرات به وین می رویم. مسئولیت بر عهده کسانی است که توافق را زیر پا گذاشتند و نتوانستند از میراث بدنام گذشته فاصله بگیرند.»

رئیس مذاکره کننده جمهوری اسلامی ایران خاطرنشان کرد: آمریکا باید قدردان فرصتی است که سخاوت اعضای برجام فراهم شده است و توپ در زمین آنهاست تا بلوغ نشان دهند و مسئولانه عمل کنند.

انتهای پیام
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید