دیپلماسی با ایران همچنان بهترین راه استبه گزارش وانانیوز،

جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات شورای امنیت ملی آمریکا روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار فاکس نیوز که در آن تاکید کرد دولت بایدن هرگز اجازه نخواهد داد ایران به سلاح هسته ای دست یابد، گفت: رئیس جمهور آمریکا معتقد است که مشکلات حل می شود. خاورمیانه با اتمی شدن ایران آسانتر نخواهد شد، “دیپلماسی” همچنان بهترین راه برای جلوگیری از آن است.
او گفت بعید است در آینده نزدیک این اتفاق بیفتد.
کربی در بخشی دیگر از سخنان خود گفت: همانطور که جو بایدن قبلا گفته بود همه گزینه ها روی میز است.

اظهارات این مقام آمریکایی پس از آن صورت می گیرد که رئیس جمهور آمریکا روز چهارشنبه در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل با اشاره به توافق هسته ای ایران، اعلام کرد که آمریکا آماده بازگشت به برجام است، اما در صورتی که ایران به تعهدات خود عمل کند، اجازه نخواهیم داد. ایران به سلاح هسته ای دست پیدا کند.
بایدن افزود: من همچنان معتقدم دیپلماسی بهترین راه برای رسیدن به این هدف است. سیستم منع اشاعه هسته ای یکی از بزرگترین دستاوردهای سازمان ملل است. ما نباید به عقب برگردیم.
سیدابراهیم رئیسی رئیس جمهور کشورمان در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت: در خصوص موضوع احیای توافق هسته ای در جمهوری اسلامی، در سال ۲۰۱۵ با حسن نیت و با نیت قاطع، توافقی را پذیرفت. تمام تعهدات او در نقطه شروع بود، اما نتیجه این شد که آمریکا عهدش را زیر پا گذاشت و تحریم هایی را اعمال کرد که به اعتراف خودشان بی سابقه ترین تحریم های تاریخ بود. تحریم ها مجازات عدالت خواهی و استقلال طلبی ملت ایران است. تحریم یک سلاح کشتار جمعی است و همراهی یا سکوت در برابر آن کمک و حمایت از ظلم است.
رئیسی تصریح کرد: این آمریکا بود که از توافق خارج شد نه ایران. آژانس بین المللی انرژی اتمی ۱۵ بار در گزارش های خود اعلام کرد که ایران به طور کامل به مفاد توافق پایبند بوده است. در حالی که ایران هزینه های پایبندی به تعهدات خود را پرداخت کرده است، اما به دلیل نقض طرف آمریکایی و عدم پایبندی طرف اروپایی، از مزایای این توافق بهره مند نشده است.
وی افزود: بر اساس ظرفیت های مندرج در قرارداد، اقدامات قانونی انجام دادیم تا متخلف به تعهدات خود بازگردد. ایران با پایبندی به تعهدات خود، محور بقای برجام بوده است و اگر ابتکارات و انعطاف‌پذیری جمهوری اسلامی ایران نبود، مذاکرات در همان روزهای اولیه متوقف می‌شد.
رئیسی همچنین تصریح کرد: منطق مذاکره ایران بر اساس تحلیل منصفانه تحولات تنها یک جمله است: «رعایت تعهدات». بیمه نامه های اطمینان بخش فقط برای آماده شدن برای شرایط اضطراری نیست. ما در مورد یک تجربه صحبت می کنیم. تجربه خروج آمریکا از برجام و تاخیر بیش از یک سال و نیمی دولت کنونی آمریکا در بازگشت به تعهدات خود را پیش روی خود داریم. امروز که دولت آمریکا از قصد خود برای بازگشت به تعهدات خود صحبت می کند، صدای دیگری از داخل کشور به گوش می رسد که تعهد آمریکا را زیر سوال می برد. آیا با آن تجربه و این دیدگاه می توان در موضوع مهم تضمین ثبات توافق با تسامح عمل کرد؟
وی در ادامه گفت: البته جمهوری اسلامی با امکانات گسترده و ارتباطات گسترده با دنیا، آثار تحریم ها را یکی پس از دیگری خنثی کرده و فرصت های جدیدی را ایجاد کرده است. بر اساس اعتراف رسمی دولت آمریکا، سیاست فشار حداکثری علیه ایران به طرز فجیعی شکست خورده است. ما بدون توجه به توافق راه خود را پیدا خواهیم کرد و با قدرت ادامه خواهیم داد. ضمن اینکه در مذاکرات جدی که داشته ایم نشان داده ایم که اگر منافع ملت ایران تضمین شود، اراده قوی برای حل عادلانه این مشکل داریم. ما معتقدیم گره توافق هسته ای باید از جایی که گره خورده باز شود.
انتهای پیام