رئیس جمهور جدید هند سوگند یاد کرد – خبرگزاری مهر ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر، دراپادی مورمو که با رای گیری پارلمان هند در ۱۸ ژوئیه به عنوان پانزدهمین رئیس جمهور هند انتخاب شد، روز دوشنبه سوگند یاد کرد.

به گزارش شبکه تلویزیونی «NDTV» وی که به عنوان نامزد ائتلاف ملی دموکراتیک به رهبری حزب بهاراتیا جاناتا، حزب حاکم در پارلمان هند در این انتخابات شرکت کرده بود، سرانجام با این مراسم کار خود را به طور رسمی آغاز کرد.

«دراوپادی مورمو» در مراسم تحلیف خود با اشاره به اینکه رسیدن وی به این مقام پیامی نویدبخش برای فقرای هند خواهد بود، تاکید کرد که در دوران ریاست جمهوری خود در کنار جوانان خواهد بود.

وی پیش از آغاز این مراسم بر مزار مهاتما گاندی رهبر فقید این کشور زیارت کرد و با رام نات کوویند رئیس جمهور پیشین این کشور دیدار کرد.

لازم به ذکر است که سمت رئیس جمهور هند با آرای کمیسیون انتخابات متشکل از نمایندگان پارلمان و مجامع ایالتی این کشور تعیین می شود.

قانونگذاران پارلمان هند در ۳۰ جولای (پنجشنبه هفته گذشته) رئیس جمهور جدید این کشور را از میان جوامع قبیله ای این کشور انتخاب کردند.

گفته می‌شود که این انتخابات می‌تواند جذابیت حزب حاکم نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند را در میان گروه‌های حاشیه‌نشین پیش از انتخابات سراسری سال ۲۰۲۴ دوچندان کند.

دراپادی مورمو، معلم ۶۴ ساله‌ای که به سیاستمداری تبدیل شده و اکنون رئیس‌جمهور هند است، دومین زنی خواهد بود که با آغاز پنجمین دوره ریاست‌جمهوری خود، نقش عمدتاً تشریفاتی رئیس‌جمهور کشور هزار قبیله و قبیله را بر عهده می‌گیرد. ترم ۲۵ جولای خواهد بود

بیش از ۴۵۰۰ قانونگذار ایالتی و فدرال هند در روز دوشنبه هفته گذشته در انتخابات ریاست جمهوری این کشور رای دادند و پنج شنبه گذشته شمارش آرا انجام شد.

پیروزی مورمو توسط حزب بهاراتیا جاناتا (BJP) به رهبری نخست وزیر هند، مودی حمایت شد.

نخست وزیر هند در واکنش به انتخاب رئیس جمهور جدید کشورش در توییتر خود نوشت: یک دختر هندی از یک جامعه قبیله ای که در نقطه ای دورافتاده از شرق هند متولد شده بود به عنوان رئیس جمهور ما انتخاب شد.

رئیس جمهور هند به عنوان فرمانده عالی نیروهای مسلح خدمت می کند و نخست وزیر دارای قدرت اجرایی است. با این حال، رئیس‌جمهور در مواقع بحران سیاسی، مانند زمانی که انتخابات عمومی بی‌نتیجه است، با تصمیم‌گیری اینکه کدام حزب برای تشکیل دولت مناسب‌تر است، نقش کلیدی ایفا می‌کند.