راهنمای خرید لبنیات | قسمت دوم


راهنمای خرید لبنیات

این مقاله از وب سایت دکتر رضا اطمینانانی ، متخصص تغذیه در اصفهان است ، در قسمت قبل ادامه یافت (راهنمای کامل خرید محصولات لبنی | قسمت 1). ما هزینه محصولات لبنی را پرداخت می کنیم تا تا انتها با ما بمانند.

جدول ارزش غذایی:

معرفی جدول ارزش غذایی روی برچسب بسته بندی مطابق قوانین کشور ما اختیاری است. با این حال ، تولید کنندگان با وارد کردن این جدول اطلاعات بیشتری را در اختیار مصرف کننده قرار می دهند. نکته قابل توجه مفید بودن این جدول است. متأسفانه ، معلوم می شود که تولید کنندگان عوامل نامربوطی را که به نفع شما نیستند در این جدول قرار داده اند. به عنوان مثال ، نسبت ماده خشک یک ماده مغذی نیست ، اما استانداردهای غذایی میزان ماده خشک یا رطوبت را به عنوان یک عامل کیفی برای جلوگیری از تقلب بیان می کنند و تولیدکنندگان نمی توانند محصولاتی با درصد ماده خشک کمتر از استاندارد آن تولید کنند. و درج آن در این جدول بی فایده است. برخی تولیدکنندگان نیز مقدار نمک را به جای سدیم ذکر می کنند که باید اصلاح شود. گاهی جدول به زبان انگلیسی درج می شود که ممکن است برای همه در دسترس نباشد. در هر صورت ، درج جدول ارزش غذایی می تواند راهنمای شما در هنگام انتخاب محصول مناسب برای ارزش غذایی باشد.

بسته بندی:

بسته بندی نقش مهمی در جذب مشتری و بازاریاب دارد. بسته بندی باید محصول غذایی را در برابر عوامل خارجی محافظت کرده و از نفوذ رطوبت ، گاز و عوامل خارجی جلوگیری کند. اطلاعات روی بسته بندی مهم و گاهی حیاتی است. تاریخ تولید و انقضا ، شرایط نگهداری و گاهی توصیه های مصرف بر روی بسته بندی از نکات مهمی است که مصرف کننده باید از آن مطلع باشد. گاهی اوقات سازنده یک جدول ارزش غذایی قرار می دهد که راهنمای مصرف کننده برای کنترل رژیم غذایی است. شکل و سهولت استفاده از بسته بندی عامل مهمی در خرید محصول است. هنگام خرید محصول ، مطمئن شوید که اندازه بسته بندی و حجم یا وزن محصول متناسب با نیاز شما باشد ، زیرا محصولات لبنی دارای تاریخ انقضای محدودی هستند و ممکن است قبل از مصرف منقضی شوند.

راهنمای خرید لبنیات |  متخصص تغذیه اصفهان

کیفیت:

کیفیت درجه ای است که الزامات با توجه به ویژگی های خاص محصول برآورده می شود. الزامات و مقررات مشتری الزامات را مشخص می کند. بنابراین ، محصول غذایی باید دارای ویژگی ها و ویژگی هایی باشد که یک محصول باید داشته باشد. کلیه محصولات تولید شده باید دارای استاندارد ملی ایران باشد. این توسط موسسه استاندارد و وزارت بهداشت نظارت می شود. محصولات لبنی موجود در بازار پاستوریزه یا استریل می شوند. این محصولات معمولاً عاری از باکتری های بیماری زای خطرناک هستند. با این حال ، عملکرد مناسب تجهیزات کارخانه ، بسته بندی ، ذخیره سازی ، حمل و تحویل به مشتری بر کیفیت شیمیایی و میکروبی آن تأثیر می گذارد.

محصولاتی که در معرض نور مستقیم خورشید هستند ویتامین ها و مواد مغذی خود را از دست می دهند و چربی از بین می رود. بسته بندی محصول باید سالم و عاری از پارگی یا آسیب باشد. دمای یخچال در مراکز تحویل باید مطابق توصیه سازنده باشد. می توانید صحت این مورد را از صفحه نمایش یخچال که دما را نشان می دهد ، بررسی کنید. برخی از کارخانه ها از عبارت HACCP بر روی بسته بندی استفاده می کنند. این عبارت به معنای تضمین سلامت و ایمنی غذا از مواد اولیه یا مزرعه و دام به میز است. در ایران برخی کارخانه ها این گواهی را برای برخی از این مراحل دریافت کرده اند ، بنابراین سلامت محصول تنها در مراحل خاصی مانند مواد اولیه یا خط تولید تضمین می شود.

بنابراین ، شایسته است اطلاعات لازم را با توضیحات بیشتر در اختیار مصرف کننده قرار داده و از گمراه شدن مصرف کننده جلوگیری شود.


دکتر رضا اطمینانانی

متخصص تغذیه اصفهان


دکتر رضا اطمینانانی با ارائه روشهای تغذیه ای اولیه و میزان و نحوه غذا خوردن می تواند نقش مهمی در دستیابی به سلامت جسمی و روحی ایفا کند.

برای مشاهده صفحه اینستاگرام دکتر دکتر کلیک کنید رضا اطمینانانی ، متخصص تغذیه و رژیم درمانی در اصفهان.


مطالب پیشنهادی:

حساسیت غذایی

غذاهای مفید و مضر برای حساسیت غذایی

مصرف هندوانه و چاقی

مصرف زیاد گوشت قرمز ممنوع است

راهکارهای کنترل گرسنگیدیدگاهتان را بنویسید