راه اندازی مرکز تحقیقات ارتباطات ایران با همکاری خبرگزاری مهر ژاپن | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر، عیسی زریبور در صفحه شخصی خود در شبکه های اجتماعی با ارائه گزارشی از دستاوردهای سفر خود به ژنو برای شرکت در اجلاس جهانی جامعه اطلاعاتی (WSIS 2022) نوشت: از آن زمان به ژنو آمدم. دوشنبه برای شرکت در اجلاس جهانی در مورد جامعه اطلاعاتی.” سعی می کنم در حاشیه این نشست با وزرای سایر کشورها و مسئولان سازمان های مربوطه مشورت کنم.

وی گفت: در روز اول با معاون وزیر امور داخلی و ارتباطات ژاپن و وزیر ارتباطات و اقتصاد دیجیتال نیجریه دیدار کردم. انشاالله جلسات سازنده مثمر ثمر خواهد بود.

وزیر ارتباطات در ادامه با بیان اینکه یوجی ساساکی معاون وزیر کشور و ارتباطات ژاپن برترین مقام در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در ژاپن است، ادامه داد:

وی گفت: ما سابقه خوبی در همکاری با ژاپنی ها داریم. مرکز تحقیقات ارتباطات ایران که اکنون به پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات تغییر نام داده است با همکاری ژاپنی ها تأسیس شد. این همکاری سال ها ادامه داشته و هم اکنون دامنه آن به ویژه در حوزه انتقال دانش، فناوری اطلاعات و برگزاری کارگاه های مشترک در حال فراهم شدن است.

زربور تاکید کرد: بخشی از این همکاری ها را می توان در حمایت دوجانبه ایران و ژاپن در کسب کرسی در سازمان های بین المللی بازتاب داد. ما همچنین درخواست حمایت ژاپن از نامزدی ایران را به شورای ITU برای یک دوره جدید چهار ساله دادیم.

همکاری ایران و نیجریه در زمینه حاکمیت سایبری

وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه با عیسی علی ابراهیم وزیر ارتباطات و اقتصاد دیجیتال نیجریه و دبیر اجلاس جهانی جامعه اطلاعاتی ۲۰۲۲ نیز دیدار کرد، ادامه داد: در همکاری ایران با اجلاس جهانی مسائل زیادی وجود دارد. جامعه اطلاعاتی.” موضوع این جلسه بیشتر بر موضوع «حاکمیت سایبری» بود، موضوعی که مبنای طراحی و ترویج این نشست است.

وی گفت: در این دیدار برخی از توانمندی های بومی در عرصه اقتصاد پلت فرم و دستاوردهای فضایی کشورمان را ارائه کردم و به توانایی همکاری ایران و نیجریه به ویژه در ایجاد و توسعه پارک های علم و فناوری اشاره کردم.

به گفته زارحپور، وزیر نیجریه علاقه زیادی به گسترش روابط با جمهوری اسلامی ایران به ویژه در حوزه فضایی و ارتباطات داشت و از من دعوت کرد تا برای تفاهم و توافقات عملیاتی به این کشور سفر کنم. همچنین از علی ابراهیم دعوت کردم تا طبق سنت های دیپلماتیک به جمهوری اسلامی ایران سفر کند و توانمندی های جمهوری اسلامی در حوزه خدمات مخابراتی و فضای مجازی را معرفی کند.

وزیر ارتباطات نسبت به تداوم این سفر و برنامه های فشرده مورد انتظار برای دستیابی به دستاوردهای امیدوارکننده در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در کشورمان ابراز امیدواری کرد.