رایزنی وزیر دفاع ترکیه با وزرای اوکراین در خصوص انتقال غلات – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری آناتولی، خلوصی آکار وزیر دفاع ترکیه در گفت و گوی تلفنی با الکسی رزنیکوف وزیر دفاع و الکساندر کبراکوف وزیر زیرساخت اوکراین مسائل مربوط به توافقنامه انتقال غلات این کشور را مورد بررسی قرار داد.

فعالیت مرکز هماهنگی مشترک در استانبول که برای نظارت بر نحوه حمل و نقل و صادرات غلات اوکراین تشکیل شده است، محور اصلی گفتگوی تلفنی آکار با وزرای دفاع و زیرساخت اوکراین بود.

در این گفتگوی تلفنی با اشاره به تکمیل مقدمات فنی، بر آغاز قریب الوقوع انتقال غلات اوکراین از طریق دریای سیاه و تنگه ترکیه به بازارهای جهانی تاکید شد.

همچنین؛ آکار، رزنیکوف و کبراکوف از عملکرد روان و هماهنگی کامل بین کارکنان مرکز هماهنگی مشترک استانبول ابراز خرسندی کردند.

لازم به ذکر است که ترکیه، اوکراین، روسیه و سازمان ملل متحد در تاریخ ۲۲ ژوئیه در استانبول سندی مبنی بر “انتقال ایمن غلات و مواد غذایی از بنادر اوکراین” امضا کردند.

این سند روز جمعه دو هفته پیش (۲۲ ژوئیه) در شهر استانبول در رابطه با «انتقال ایمن غلات و مواد غذایی از بنادر اوکراین» امضا شد.

«آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل در مراسم امضای توافقنامه چهارجانبه صادرات غلات اوکراینی در استانبول گفت: این قرارداد روزنه امید و توافقی برای جهان محسوب می شود. قرارداد انتقال غلات روزنه امیدی است، به همین دلیل است که از همه طرف های مذاکره کننده در استانبول قدردانی می کنم. یک مرکز هماهنگی مشترک برای نظارت بر صادرات غلات از بنادر اوکراین ایجاد خواهد شد. عرضه غلات و محصولات به بازارهای جهانی به غلبه بر کمبود جهانی غذا کمک می کند. مرکز هماهنگی میدان استانبول حداکثر تا ۲ هفته دیگر شروع به کار می کند. قرارداد امروز به مدت ۳ ماه با امکان تمدید اعتبار دارد. امروز با رضایت و امید شهادت می دهیم که به بزرگترین نیاز جهان پاسخ داده ایم. بدون این توافق نمی توانیم قیمت مواد غذایی را در جهان تثبیت کنیم و به گروه های آسیب پذیر کمک کنیم. از ابتدای جنگ تاکنون چندین تماس برای توافق داشتیم و امروز باید به طور کامل اجرا شود. امروز شعاع امیدی در دریای سیاه وجود دارد که جهان بیش از هر زمان دیگری به آن نیاز دارد.