رضایت بیش از ۹۰ درصد زائران از حج تمتع ۱۴۰۱ – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر، سید صادق حسینی در دیدار با مدیران ستاد عملیات حج ۱۴۰۱ ضمن قدردانی از زحمات انجام شده در ایام حج امسال اظهار داشت: در حج سال ۱۴۰۱ به اذعان همه کارشناسان با تجربه در این زمینه شهادت دهند. حاجی ما ثابت قدم بودیم و موفق بودیم و این هم به عنایت خداوند و ائمه معصومین و برنامه است. کوچک سلام مدون، تلاش همه دستگاه های همکار، حمایت مسئولین و همچنین تلاش تسلیمانه همه دست ها مجریان حج بوده است.

وی افزود: در حج تمتع امسال در ایام تشریک و به خصوص کشور از ما برای زیارت بیت الله مشکل خاصی نداشتیم ممنوع یا شهر مدینه، عملیات حج به خوبی و روانی انجام شد.

رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه در حوزه معدود هتل های مدینه مشکلاتی داشتیم که به سرعت برطرف شد، گفت: همچنین کمبودهایی در تغذیه به دلیل تنوع غذایی در روزهای اول وجود داشت. که به سرعت برطرف شد و خوشبختانه رضایت در این زمینه افزایش یافته بود. همچنین مشکلات ذکر شده به همراه برخی شکایات در روزهای اول از خدمات درمانی و کمبود دارو نیز به محدودیت ها و تاخیر در اعزام عوامل بازمی گردد که تا حد زیادی برطرف شد.

حسینی با بیان اینکه امسال در ایام حج استعلام روزانه از زائران دریافت می شد. هدف من میفهمم منجر به شناسایی سریع نقاط ضعف و نواقص پس از انتقال به ستاد مدیریت بحران شد و خوشبختانه رضایت زائران را بسیار افزایش داد. این نظر هدف من میفهمم حاکی از رضایت بیش از ۹۰ درصدی زائران است که البته در برخی حوزه ها مانند حمل و نقل این رضایت بیش از درصد اعلام شده است.

وی با بیان اینکه خوشبختانه در حج امسال تاخیر مشخصی در پروازها وجود نداشت، گفت: برنامه های پروازی به خوبی تنظیم شده و شاهد همکاری و تلاش دستان هستیم. مجریان ما شرکت هواپیمایی بودیم که این عملیات اعزام و بازگشت زائران را با کمترین مشکل به پایان رساندیم.

رئیس سازمان حج و زیارت تاکید کرد: اگرچه نمره حج امسال از نظر من قابل قبول است و تلاش های صورت گرفته قابل توجه است، اما باید تلاش کنیم تا حدودی حذف شود. ۱۰ درصد نارضایتی زائران تا حج سال آینده شاهد افزایش رضایتمندی باشد.

به گفته حسینی آسیب شناسی حج امسال به معنای انجام دست نیست. تعداد کمی ضعیف بود، اما به معنای بهبود روند اجرایی برای خدمت رسانی به زائران در سال های آینده است.

وی با بیان اینکه برخی موفقیت در حج را به کاهش تعداد زائران مرتبط می دانند، اظهار داشت: این تصور اشتباهی است که از سوی برخی افراد ناآشنا به این حوزه مطرح می شود زیرا باعث می شود. آوردن چه برای ۸۰ هزار نفر باشد و چه برای نیمی از آنها، همت و کار اجرایی می خواهد. اما اگر بگوییم محدودیت سنی تعیین شده است، آسیب پذیری در حوزه درمان کمتر است به دنبال اگر این کلمه ممکن است درست باشد; بنابراین اگر بیش از ۸۰ هزار نفر را با این محدودیت سنی اعزام می کردیم به خواست خدا به همین موفقیت می رسیدیم.

رئیس سازمان حج و زیارت تصریح کرد: ظاهر یکنواخت و یکنواخت زائران برای جلوگیری از مشکلاتی از قبیل مفقود شدن چمدان یا گم شدن وسایل شخصی و … اینترنت زائران و رفع دغدغه های مطرح شده در آسیب شناسی من میفهمم می توان آن را در سال های آینده مورد توجه قرار داد و جدی گرفت.

او نیز راه اندازی کرد کاربرد زیارت با دست مجریان و نیروهای سازمان حج و زیارت خاطرنشان کردند و افزودند: خوشبختانه امسال از این نرم افزار استفاده شد که فرصت های خوبی دارد اما تعداد محدودی از زائران از آن بهره مند شده اند. است که باید در سال های آینده تقویت شود و در اختیار زائران نیز قرار گیرد تا بتوانند این نرم افزار را نصب کنند.

رئیس سازمان حج و زیارت از تلاش صادقانه و فروتنانه همگان مجریان در حج امسال تشکر کرد و گفت: حاجی بر خوردن کرامت زائران ایرانی و محترم در کنار سلامتی، ایمنی و عزت، شاهد آن برای همه عزیزان بودیم خداوند به شما قوت بدهد ما میگوییم

حسینی همچنین در خصوص راه اندازی عمره گفت: در صورت فراهم شدن تمامی شرایط و زیرساخت های مربوطه برای اعزام زائران ایرانی و متولیان کشور ما آمادگی کامل دارد.

وی همچنین در خصوص اربعین حسینی و وظایف سازمان حج و زیارت گفت: سازمان حج و زیارت مسئولیت کمیته ثبت نام و اعزام را برعهده دارد اما در واقع فراتر از وظایف کمیته فعال است زیرا حل مشکلات را مد نظر دارد و دغدغه زائران باید دغدغه آن باشد. لذا از هیچ تلاشی برای خدمت رسانی به زائران اربعین حسینی دریغ نمی کند.