روسیه خواستار توضیح لندن درباره پیام مرموز «لیز تراس» شد – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه خواستار توضیح دولت انگلیس درباره پیامی که لیز تراس نخست وزیر سابق آمریکا در زمان انفجار خط لوله نورد برای وزیر امور خارجه آمریکا ارسال کرد، کرد.

به گزارش این رسانه، لحظاتی پس از حملات به خط لوله نورد استریم در دریای بالتیک، لیز تراس نخست وزیر اسبق انگلیس از طریق تلفن همراه خود برای آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا پیامی ارسال کرد: کار تمام شده است.

انتشار این پیام مرموز نخست وزیر سابق انگلیس به وزیر خارجه آمریکا امروز با واکنش سخنگوی وزارت خارجه روسیه همراه شد.

«ماریا زاخارووا» در این باره گفت: راستش برایم مهم نیست که چه کسی و چگونه این اطلاعات را دریافت کرده ام. من علاقه مند به پاسخ لندن به این سوال هستم. آیا لیز تراس، نخست وزیر بریتانیا، بلافاصله پس از انفجار خط لوله گاز نورد استریم، پیامی به آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده فرستاد و گفت: «تمام شد»؟

در همین راستا وزارت دفاع روسیه اخیرا در بیانیه ای اعلام کرد که پرسنل نیروی دریایی بریتانیا در انهدام خطوط لوله نورد استریم دست داشته اند.

در بیانیه وزارت دفاع روسیه آمده است: بر اساس اطلاعات موجود، عوامل نیروی دریایی بریتانیا در طراحی، آماده سازی و اجرای حمله تروریستی در ۲۶ سپتامبر (۴ اکتبر) در منطقه بالکان و انفجار شمال، یک و دو دست داشتند. خطوط لوله جریان.

این دو خط لوله بزرگ زیردریایی بالتیک که مسیر اصلی انتقال گاز روسیه به اروپا به حساب می‌آیند، در ماه گذشته بر اثر «انفجارهای قدرتمند» تخریب شدند و آلمان، سوئد و دانمارک در حال بررسی این انفجار هستند که آن را «خراب‌کاری» می‌نامند. ممکن است، آنها شروع کردند.

مسکو بارها اتهامات مربوط به اینکه مسکو پشت این خرابکاری بوده را رد کرده و چنین تفکری را “احمقانه” خوانده و انگشت اتهام را به سوی غرب نشانه رفته است. و اکنون دولت ولادیمیر پوتین مستقیماً یکی از اعضای ناتو یعنی بریتانیا را به دست داشتن در حمله به زیرساخت های حیاتی روسیه متهم کرده است.