روسیه: وعده آمریکا برای معافیت مواد غذایی از تحریم ها محقق نشد


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه در گفت وگوی تلفنی به «آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه آمریکا گفت: وعده آمریکا مبنی بر معافیت مواد غذایی روسیه از تحریم ها محقق نشده است.

وزارت خارجه روسیه در بیانیه ای اعلام کرد که لاوروف تلفنی با بلینکن درباره اجرای توافقنامه عبور غلات اوکراین از دریای سیاه صحبت کرده است.

وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که دیپلمات های ارشد دو کشور درباره این موضوع “به تفصیل” گفتگو کرده اند. لاوروف با انتقاد از پیچیده شدن این موضوع از سوی آمریکا گفت: وعده های آمریکا مبنی بر ارائه معافیت های مناسب برای محصولات غذایی روسیه هنوز محقق نشده است.

آنتونی بلینکن همچنین به لاوروف درباره تلاش برای الحاق بخش‌های بیشتری از خاک اوکراین به روسیه هشدار داد و تاکید کرد که «جهان مناطق ضمیمه شده را به رسمیت نخواهد شناخت» و «در مقابل روسیه، اگر چنین اقداماتی انجام دهد، هزینه‌های بیشتری تحمیل خواهد شد». می خواهید آن را انجام دهید. “

وزارت خارجه روسیه در بیانیه خود گفت که لاوروف به بلینکن گفته است که اهداف روسیه در اوکراین “به طور کامل محقق خواهد شد.”

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا به سی ان ان گفت که این تماس تلفنی ظهر پنجشنبه به وقت واشنگتن انجام شد و حدود ۲۵ دقیقه به طول انجامید.

روسیه در ۵ مارس (۲۴ فوریه) دستور حمله نظامی به اوکراین را صادر کرد. این تحول چند روز پس از آن رخ داد که مسکو رسما استقلال جمهوری های دونتسک و لوهانسک در شرق اوکراین را به رسمیت شناخت. ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، هدف از عملیات نظامی کشورش را «غیرنظامی‌کردن اوکراین» و «نجات‌زدایی» آن کشور اعلام کرد.

روسیه همچنین اعلام کرده است که اوکراین به تعهدات خود بر اساس توافقنامه های مینسک که در سال های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ برای حل مناقشه بین جدایی طلبان و کیف امضا شده بود، عمل نکرده است.

ساعاتی پس از حمله روسیه، اوکراین اعلام کرد که تمامی روابط دیپلماتیک خود را با این کشور قطع کرده است. در واکنش به اقدام نظامی روسیه، کشورهای غربی بارها علیه اکثر موسسات مالی، بخش انرژی و نخبگان سیاسی مسکو تحریم‌هایی را اعلام کرده‌اند و از جمله ارتباط چند بانک در این کشور را با سوئیفت قطع کرده‌اند. سامانه پیام رسان بانکی

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید