رژیم هیجان انگیز مدیترانه ای


رژیم غذایی مدیترانه ای

رژیم هیجان انگیز مدیترانه ای

امروزه سالم ماندن یکی از مهمترین دغدغه های زندگی افراد است. بنابراین ، برخی از افراد برای دستیابی به سلامتی از رژیم غذایی متنوعی استفاده می کنند که نه تنها ناسالم ، بلکه ناسالم و تهدید کننده است. به دنبال این موضوع ، اهمیت رعایت رژیم غذایی مناسب هرگز بیشتر نبوده است. اگر به دنبال یک رژیم غذایی سالم و سالم هستید ، رژیم مدیترانه ای ممکن است برای شما مناسب باشد.
برای آشنایی بیشتر با رژیم مدیترانه ای با ما همراه باشید.

چرا رژیم مدیترانه ای؟

مطالعات نشان داده است که بیماریهای مزمن و التهابی مانند شناخت ، بیماریهای قلبی عروقی ، سندرم متابولیک ، آرتریت روماتوئید ، چاقی ، دیابت نوع 2 و سرطان در کشورهای پیرو رژیم مدیترانه ای کمتر از سایر کشورها دیده می شود. به بنابراین ، رژیم غذایی سالم می تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کند.

رژیم مدیترانه ای چیست؟

رژیم مدیترانه ای از عادات سنتی تغذیه سالم کشورهای مدیترانه ای مانند فرانسه ، یونان ، ایتالیا و اسپانیا پیروی می کند. هیچ تعریف واحدی از رژیم غذایی مدیترانه ای وجود ندارد ، اما معمولاً حاوی مقدار زیادی سبزیجات ، میوه ها ، غلات کامل ، حبوبات ، آجیل ، دانه ها و روغن زیتون است. همچنین ، یک توصیه کلی برای رژیم مدیترانه ای این است که غذاهای تازه ، فصلی و محلی بخورید و مصرف غذاهای فرآوری شده ، فست فودها و شیرینی ها را به حداقل برسانید.

اجزای اصلی رژیم مدیترانه ای عبارتند از:

مصرف روزانه: سبزیجات ، میوه ها ، غلات کامل و چربی های سالم
مصرف هفتگی: ماهی ، مرغ ، حبوبات و تخم مرغ
• مصرف متوسط: لبنیات
• مصرف محدود: گوشت قرمز و شیرینی
• نوشیدن مقدار زیادی آب
غذا خوردن با خانواده و دوستان و فعالیت بدنی منظم از دیگر عناصر مهم رژیم مدیترانه ای است.

از غذاهای گیاهی بیشتر و محصولات حیوانی کمتر استفاده کنید.

اکثر وعده های غذایی در این رژیم حاوی مواد گیاهی هستند. غذاهای حیوانی متوسط ​​(غذاهای دریایی ، مرغ ، تخم مرغ ، لبنیات) یا محدود (گوشت قرمز) هستند و باید گهگاه مصرف شوند.

رژیم غذایی چربی سالم مدیترانه ای

چربی های سالم یکی از کلیدهای رژیم مدیترانه ای است. این به این دلیل است که چربی های ناسالم (چربی های اشباع و ترانس) نقش مهمی در پاتوژنز بیماری های مزمن و التهابی دارند.

روغن زیتون (چربی اشباع نشده) منبع اصلی چربی در رژیم مدیترانه ای است و ثابت شده است که کلسترول کل و کلسترول (LDL یا کلسترول “بد”) را کاهش می دهد. غلات و آجیل ها همچنین حاوی چربی های اشباع نشده هستند.

مصرف ماهی در رژیم مدیترانه ای بسیار مهم است. ماهی های چرب مانند ماهی خال مخالی ، شاه ماهی ، ساردین ، ​​ماهی تن ، ماهی آزاد و ماهی قزل آلا سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 (چربی های غیراشباع) هستند که نقش مهمی در کاهش التهاب در بدن ایفا می کنند. اسیدهای چرب امگا 3 همچنین به کاهش تری گلیسیرید ، کاهش لخته شدن خون و کاهش خطر سکته مغزی و نارسایی قلبی کمک می کند.

غذاهای ممنوع از رژیم مدیترانه ای

غذاهایی که در رژیم مدیترانه ای ممنوع است شامل روغن های فرآوری شده ، قندهای غیر طبیعی ، مواد تراریخته و اسیدهای چرب ترانس است.

دیدگاهتان را بنویسید