رژیم ژنتیکی درمان چاقی ژنتیکی


همه ما در طول زندگی خود با افرادی روبرو شده ایم که می توانند کالری بیشتری از آنچه در روز مصرف می کنیم دریافت کنند اما هرگز وزن خود را افزایش نمی دهند. دلیل این تفاوت در دهه های اخیر به دلیل پیشرفت ژنتیک مشخص شده است. عوامل ژنتیکی و ارثی نقش بسیار مهمی در متابولیسم و ​​ظاهر آن دارند. به همین دلیل است که ایده رژیم غذایی واحد برای همه افراد فراموش می شود و رویکرد جدید پزشکان و متخصصان تغذیه برای طراحی رژیم های غذایی منحصر به فرد بر اساس ویژگی های فردی ، ژنتیک و شیوه زندگی برای هر فرد.

رژیم ژنتیکی چیست؟

رژیم ژنتیکی چیست؟

با توجه به پیشرفت علم و همچنین گسترش دانش و اطلاعات بشر در مورد ژن های مختلف و عملکرد آنها ، اکنون می توان با بررسی اطلاعات موجود در DNA هر فرد ، شیوه زندگی مناسب و عادات غذایی را تعریف کرد. رژیم ژنتیکی به معنای پیروی از عادات غذایی خاص بر اساس ژنتیک و متابولیسم بدن است.

این رژیم بسته به نوع ژن های فعال و حساسیت بدن به غذاهای مختلف (مانند گلوتن و لاکتوز) ، قوانین کلی برای دریافت چربی ، کربوهیدرات ، ویتامین ها و سایر مواد مغذی را تعیین می کند.

مطالعه بریا: جدیدترین رژیم غذایی سریع کاهش وزن

با توجه به ژنتیک خود رژیم بگیرید

استفاده از رژیم غذایی واحد افراد مختلف نتایج متفاوتی را نشان می دهد. به عبارت دیگر ، هیچ رژیم غذایی واحدی نتایج کاملاً یکسانی برای همه ندارد.

دلیل این تفاوت ژن های فعال در بدن هر فرد است. آنچه ما را متمایز می کند ترکیب ژنتیکی بدن است. این ساختار ژنتیکی بسیاری از رفتارهای سلول های بدن از جمله متابولیسم را تعیین می کند. اگر می خواهید رژیم غذایی کاملی داشته باشید ، حتماً صفحه رژیم غذایی رژیم گرفتن را مطالعه کنید.

دانستن این ساختار ژنتیکی به ما کمک می کند تا با توانایی ها و بیماری های ژنتیکی خود آشنا شده و عادات غذایی و شیوه زندگی خود را بر این اساس تعیین کنیم. یکی از م waysثرترین راه ها برای از بین بردن چاقی ژنتیکی ، رعایت رژیم بر اساس ژنتیک منحصر به فرد بدن است.

با انجام یک آزمایش ژنتیکی ساده ، به راحتی می توانید ژنهای چاقی فعال و کاهش وزن را در بدن خود شناسایی کرده و سپس عادات غذایی خود را با توجه به عملکرد آن ژن ها طراحی کنید. برای دریافت رژیم اولیه می توانید از یک متخصص تغذیه و پزشک کمک بگیرید. این رژیم بر اساس خصوصیات فردی شما تنظیم شده و می تواند حداکثر اثربخشی را به شما ارائه دهد.
آیا رژیم ژنتیکی و رژیم متابولیک شباهت هایی با هم دارند؟ کلیک.

چاقی ژنتیکی چیست؟

یکی از عوامل اصلی چاقی در افراد مختلف ، محرک های ژنتیکی است. به عنوان مثال ، دو نفر با رژیم غذایی دقیقاً یکسان و سطح فعالیت بدنی یکسان ممکن است شرایط جسمانی کاملاً متفاوتی را تجربه کنند.

دلیل این تفاوت وجود ژنهای چاقی در افراد است که مقداری از چاقی و عدم تناسب اندام را در افراد کنترل می کنند. ژنهای چاقی ژنهایی در بدن هستند که احساس گرسنگی را در انسان تحریک کرده و آنها را به خوردن غذای بیشتر دعوت می کنند. افزایش کالری در نهایت منجر به چاقی در این گروه از افراد می شود. ژنهای چاقی یک نقص ژنتیکی نادر در برخی افراد است که از بدو تولد در افراد یافت می شود.

چاقی ژنتیکی معمولاً از والدین فرد به ارث می رسد. اگر شاخص توده بدنی والدین بالای 30 باشد ، احتمال اضافه وزن ژنتیکی در کودک بیشتر است. معروف ترین ژن چاقی لپتین است که با افزایش گرسنگی و کاهش کنترل عادات غذایی ، میزان کالری دریافتی را در انسان افزایش می دهد. همچنین می توانید با داشتن برنامه غذایی ، چاقی ژنتیکی را تا حدودی کنترل کنید.

این ژن همچنین با افزایش تمایل انسان ها به کم تحرکی و در نهایت باعث چاقی ژنتیکی در انسان می شود ، ذخیره انرژی و چربی را در بدن افزایش می دهد. خوشبختانه چاقی ژنتیکی قابل درمان است.

با بهبود شیوه زندگی می توان آثار مخرب ژنهای چاقی را بر بدن کاهش داد. افزایش فعالیت بدنی ، پیروی از رژیم غذایی سالم و کنترل اضطراب و استرس از جمله پارامترهایی هستند که می توانند در این زمینه به شما کمک کنند.

بیشتر بخوانید: قرص های تثبیت کننده وزن

رژیم ژنتیکی

رژیم ژنتیکی

پس از انجام آزمایش ژنتیکی و شناسایی ژن های فعال ، متخصص تغذیه یا پزشک رژیم غذایی خاصی را ایجاد می کند. به عنوان مثال ، اگر در طول آزمایش بتوان تعیین کرد که کدام شخص به کدام گروه از چربی ها و کربوهیدرات ها حساس تر است.

اگر مشخص شود که ژن های فعال در بدن بیمار نمی توانند کربوهیدرات ها را جذب کنند ، قندها را بسوزانند و انسولین ترشح کنند ، برنامه رژیم غذایی با مقدار کمی کربوهیدرات در دستور کار قرار می گیرد. بررسی نتایج این آزمایش ها همچنین حساسیت غذایی مانند حساسیت به لاکتوز یا گلوتن را با درجه بالایی از دقت مشخص می کند.

بسته به نتایج این آزمایش ، رژیم های سلیاک یا استفاده از شیر سویا ممکن است در دستور کار قرار گیرد. آزمایشات ژنتیکی همچنین نیاز بدن به گروه های مختلف ویتامین ، اسیدهای چرب و آنتی اکسیدان ها را مشخص می کند.

بر اساس این نتایج ، رژیم غذایی ژنتیکی برای افراد تعیین می شود که به کاهش وزن ، سلامت کلی بدن ، دندان ها ، پوست و مو کمک می کند. پیروی از این رژیم همچنین می تواند احتمال بیماری های جدی تر را در آینده پیش بینی کرده و خطر وقوع آنها را به حداقل برساند.

بدیهی است که استفاده از رژیم غذایی متناسب با نیاز بدن شما در کاهش وزن موثرتر خواهد بود.

برای مطالعه: در خانه ورزش کنید تا شکم و باسن شما باریک شود

درمان چاقی ژنتیکی

حدود صد نوع ژن در بدن انسان وجود دارد که می تواند چاقی را به طور مستقیم یا غیر مستقیم کنترل کند. عوامل محیطی و عادت فرد مهمترین محرک ژنهای چاقی است.

قرار گرفتن در معرض بوی غذاهای خوشمزه ، دیدن آنها ، دسترسی سریع و آسان به غذا ، اضطراب و استرس ، نداشتن فعالیت بدنی کافی و غذا خوردن در محیط های مختلف از جمله عواملی است که در ایجاد ژن های چاقی م ،ثر است ، چاقی به افراد کمک می کند.

روش لاغری ژنتیکی

روش لاغری ژنتیکی

علاوه بر پیروی از رژیم ژنتیکی ، چند توصیه کلی می تواند به شما در کاهش اثرات ژن های چاقی کمک کند:
مصرف پروتئین: مصرف پروتئین اشتهای شما را کاهش می دهد و باعث می شود در فواصل طولانی تر احساس گرسنگی کنید. این به دلیل هضم کند پروتئین در بدن است. بنابراین ، مصرف پروتئین بیشتر ، مانند تخم مرغ و گوشت ، می تواند به کاهش اثرات ژن های چاقی کمک کند.

• مصرف قهوه: مصرف قهوه می تواند متابولیسم بدن را افزایش داده و در نتیجه کالری بیشتری از شما بسوزاند. از سوی دیگر ، تحقیقات نشان داده است که هر فنجان قهوه (حتی با شکر و شیر) حدود 63 کالری دارد. در حالی که سایر نوشیدنی های هیجان انگیز در منوی کافه ها تا 4 برابر کالری بیشتری در بدن شما اضافه می کنند. بنابراین دوری از نوشیدنی های دیگر و نوشیدن قهوه بیشتر می تواند به کاهش وزن شما کمک کند.

حفظ رژیم متعادل: در نظر گرفتن تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن شما بر اساس هرم غذایی و همچنین خوردن وعده های غذایی مختلف در زمان های خاص ، پارامتر دیگری است که به کاهش وزن و کنترل ژن های چاقی کمک می کند. به ساعت داخلی بدن خود توجه کنید و سعی کنید صبحانه را زود بخورید. این به بدن شما کمک می کند تا متابولیسم خود را تنظیم کند و کاهش وزن سریعتر اتفاق می افتد.

مصرف چای سبز: مصرف چای سبز در طول روز می تواند به تنظیم متابولیسم بدن کمک کند. مصرف این چای گیاهی می تواند به کنترل قند خون و احساس گرسنگی کمک کرده و وسوسه های ناشی از ژن های چاقی را به حداقل برساند.

درمان لاغری ژنتیکی

درمان لاغری ژنتیکی

تا کنون در مورد ژن هایی که در چاقی مثر هستند صحبت کرده ایم ، اما شاید جالب باشد بدانید که ژن ها می توانند نقش مهمی در کاهش وزن داشته باشند.

آزمایش ژنتیک می تواند تعیین کند که کدام ژن ها باعث کاهش وزن می شوند و سپس می توانید با تغییر عادات غذایی و شیوه زندگی خود تحت نظر پزشک و متخصص ، کاهش وزن خود را درمان کنید. استفاده از رژیم های چاقی بر اساس ژنتیک می تواند کالری بیشتری را دریافت کند.

ورزش برای عضله سازی ، خواب مناسب و مصرف مکمل های پروتئینی نیز می تواند در درمان کاهش وزن ژنتیکی موثر باشد.

خلاصه مقاله:

با توجه به پیشرفت علم و افزایش روزافزون آزمایش های مختلف ، امروزه می توان ویژگی های ژنتیکی هر فرد را به خوبی تعیین کرد. این دانش ، همراه با پیش بینی دقیق رفتار ژن ها در بدن ، به پزشکان در شناسایی و درمان م effectivelyثر چاقی و لاغری ژنتیکی ، که اغلب از زمان تولد به ارث می رسد ، کمک می کند.

پس از آزمایش ژنتیک ، ژن های غالب مشخص شده و رژیم ژنتیکی برای افراد با توجه به نوع حساسیت و رفتار آنها تنظیم می شود. اگرچه عملکرد اصلی رژیم جدید کاهش یا افزایش وزن افراد است ، اما می توان از آن برای ایجاد یک سبک زندگی سالمتر و کاهش خطر بیماریهای جدی تر نیز استفاده کرد.

رژیم های ژنتیکی بر اساس ویژگی های فردی ، ساختار ژنتیکی و شیوه زندگی توسط متخصصان تغذیه و پزشکان طراحی شده است.

دیدگاهتان را بنویسید