رژیم کتوژنیک چیست؟ نکات مهم در رژیم کتوژنیک


رژیم کتوژنیک یک رژیم کم چرب و پرچرب است که برای کاهش وزن استفاده می شود. در این مقاله ما مزایا و معایب این نوع رژیم را بررسی می کنیم.

رژیم کتوژنیک چیست؟

محدود کردن مصرف کربوهیدرات و افزایش مصرف چربی منجر به کتوز می شود. شرایطی که در آن بدن به جای کربوهیدرات از چربی برای استفاده از انرژی استفاده می کند. با این حال ، پیروی از رژیم کتوژنیک بدون توصیه پزشک برای برخی افراد نامناسب یا حتی خطرناک است.

رژیم کتوژنیک

عوارض رژیم کتوژنیک و راههای جلوگیری از آن

ممکن است فردی به بیماری کتو مبتلا باشد

در رژیم کتو ، مصرف کربوهیدرات در بدن معمولاً کمتر از 50 گرم در طول روز است. به همین دلیل بدن دچار شوک می شود. باعث بیماری شبه آنفولانزا در بدن می شود. علائم شامل سردرد ، سرگیجه ، خستگی ، تهوع و یبوست است. برخی از این علائم به دلیل کم آبی بدن و عدم تعادل الکترولیت ایجاد شده توسط ketodiet در بدن است. این علائم ممکن است پس از چند هفته بهبود یابد. بنابراین ، شما باید مقدار زیادی آب بنوشید و غذاهای غنی از سدیم ، پتاسیم و سایر الکترولیت ها بخورید.

این نوع رژیم می تواند به کلیه ها فشار وارد کند

غذاهای پرچرب حیوانات مانند تخم مرغ ، گوشت ، پنیر و … بخشی از رژیم کتو هستند زیرا کربوهیدرات ندارند. مصرف زیاد این غذاها در نهایت منجر به سنگ کلیه می شود. زیرا مصرف زیاد محصولات حیوانی خون و اسید اوریک را افزایش می دهد. به همین دلیل ، کلسیم از طریق ادرار دفع می شود. علاوه بر این ، باید توجه داشته باشید که بیماران کلیوی هرگز نباید از رژیم کتوژنیک برای کاهش وزن استفاده کنند. کلیه های ضعیف نمی توانند اسید خون را از بین ببرند.

فرصتی برای مشکلات گوارشی و تغییر در باکتری های روده

با از دست دادن کربوهیدرات در بدن ، نیاز روزانه به فیبر مختل می شود. فیبر مورد نیاز بدن توسط غذاهای حاوی کربوهیدرات بالا مانند سبزیجات و حبوبات تأمین می شود که در این رژیم به طور کامل حذف می شوند. به همین دلیل رژیم کتو می تواند منجر به سوء هاضمه و یبوست شود.

رژیم کتوژنیک باعث کاهش مواد مغذی در بدن می شود

به دلیل محدودیت در مصرف غذا ، ویتامین ها و مواد معدنی در بدن کاهش می یابد. در برخی مطالعات ، رژیم کتو عناصری مانند کلسیم ، ویتامین D ، منیزیم و فسفر را ارائه نمی دهد. با گذشت زمان ، آثار این کمبودها آشکار می شود و آثار مخربی خواهد داشت. به همین دلیل است که باید مکمل های حاوی امگا 3 ، ویتامین B ، C و E مصرف شود.

رژیم کتوژنیک

قند خون افت می کند

زیرا قند خون توسط کربوهیدرات ها تأمین می شود. اگر از افرادی مانند رژیم کتوژنیک مشاهده آزمایش خون کمبود هموگلوبین کاملاً آشکار است. افراد مبتلا به دیابت نوع 1 معمولاً هموگلوبین کمتری نسبت به سایرین دارند. رعایت رژیم کتدیوم برای دیابتی ها آنقدر خطرناک است که می تواند منجر به کما شود. به همین دلیل باید تمام رژیم های غذایی زیر نظر پزشک رعایت شود تا مواد لازم در بدن دارای سطوح بالا و پایین نباشند. اگر دکتر می تواند بپیوندد رژیم کتوژنیک درمان فرد مبتلا به دیابت و بهبود علائم آن.

رژیم کتو سلامت استخوان ها را مختل می کند

تراکم استخوان به دلیل کمبود مواد معدنی کاهش می یابد. بنابراین احتمال شکستگی استخوان افزایش می یابد.

نیاز به مشورت با پزشک

در نهایت ، باید توجه داشت کسانی که از بیماری های زمینه ای یا بیماری هایی مانند بیماری کلیوی ، بیماری قلبی ، بیماری های استخوانی و دیابت رنج می برند ، حتماً قبل از گرفتن هرگونه رژیم غذایی با یک متخصص تغذیه مشورت کنند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *