زندگی در رگهای ۱۵۱ خط قنات خراسان جنوبی به جا مانده است


به گزارش خبرگزاری فارس از بیرجند، مدیر آب و زمین و امور فنی و فنی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی در گفت و گو با خبرنگاران گفت: رئیس جمهور در سومین سفر استانی خود که در خراسان جنوبی انجام شد ۱۹ شهریور سال گذشته با توجه به شناخت این منطقه مستلزم تشکیل ستاد احیای قنوات به عنوان اولین استان کشور بود.

محمدی افزود: یکی از مهم ترین مصوبات بعد از سفر آیت الله رئیسی به حوزه کشاورزی مربوط به احیا و احیای قنوات است که در سال های ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ مبلغ ۱۶۰ میلیارد تومان برای آن مصوب و اختصاص یافت.

مدیرعامل سازمان آب و خاک جهاد کشاورزی خراسان جنوبی افزود: سال گذشته ۴۰ میلیارد تومان برای احیاء و احیای قنوات مصوب شد که ۳۷ هزار و ۵۰۰ میلیون تومان از این اعتبار تخصیص یافت و تاکنون منجر به احیا و بازسازی شده است. بیش از ۱۵۱ کانال در استان. ۴۰ کیلومتر طول دارد.

محمدی گفت: این طرح ها هم اکنون ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و در حال انجام است.

مدیر آب و زمین و امور فنی و فنی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه خراسان جنوبی دارای بیشترین تعداد قنات در کشور است، گفت: بیش از ۸ هزار رشته قنات در استان وجود دارد که در حال حاضر این تعداد قنات است. در مرحله شناسایی و تایید

محمدی با اشاره به وضعیت منابع آبی و قنات ها در استان گفت: بر اساس آمار شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی ۱۱ هزار و ۹۰۵ منبع آب کشاورزی در استان وجود دارد که از این تعداد ۲.۵۸ منبع چاه، ۶ هزار و ۹۸۳ قنات و ۲ هزار و ۲۰۰۰ منبع آب کشاورزی در استان وجود دارد. ۸۶۴ نهر دارای منبع بوده و تاکنون اطلاعات مکان ۷۷ هزار و ۵۰۰ نهر دارای قنات ثبت و تایید شده است.

وی یادآور شد: شهرستان بیرجند با ۱۸۷۵ رشته قنات بیشترین تعداد قنات در استان را به خود اختصاص داده است.

مدیر آب و خاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: امسال شاهد کاهش ۳۰ تا ۱۰۰ درصدی آب در برخی از کانال های پای استان بودیم که این کاهش آب به دلیل کاهش آب است. خشکسالی های زیاد و طولانی مدت و هوادهی کانال ها، اما به این معناست که قنوات از بین نمی روند، بنابراین پس از بارندگی دوباره جریان آنها افزایش می یابد.

محمدی افزود: در دهه گذشته اجرای طرح های آبخیزداری در بالادست قنوات توسط اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان در دستور کار قرار گرفت و اجرای این طرح ها نقش موثری در آبیاری قنوات داشته است. کانال ها استان.

مدیر آب و خاک و امور فنی و فنی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: بر اساس تفاهم نامه منعقده با منابع طبیعی و آبخیزداری استان، هماهنگی های لازم در زمینه احیا و اجرای طرح های آبخیزداری انجام می شود. تا موثرترین باشد

وی افزود: طول مسیل های خراسان جنوبی چهار هزار کیلومتر است که نزدیک به ۳۰ درصد آن مرمت و احیا شده است و مابقی نیاز به مرمت دارد.

مدیر آب و زمین و امور فنی و فنی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: تاکنون حدود ۳ هزار و ۶۰۰ رشته قنات در خراسان جنوبی حداقل یک بار احیا شده است و حدود ۱۴۳۹ میلیارد تومان برای احیا و احیای قنات ها نیاز است تا ۱۴۰۵ .

محمدی با اشاره به دستور رئیس جمهور برای تشکیل ستاد احیای قنوات در سفر به خراسان جنوبی گفت: ستاد احیا، بازسازی و مدیریت قنوات استان در ۷ شهریور سال گذشته و بلافاصله پس از دستور رئیس جمهور تشکیل شد. این بازدید که به ریاست استاندار و دبیر سازمان جهاد کشاورزی انجام شد.

وی افزود: از اعتبارات احیا و احیای قنوات برای سال مالی جاری، احیا و بازسازی ۲۹۰ کانال به حجم ۶۸ کیلومتر در دستور کار قرار گرفته است.

مدیر آب و زمین و امور فنی و فنی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی درباره تأثیر احیا و بازسازی قنوات بر افزایش آب آنها گفت: به طور میانگین احیای قنوات حداقل ۲۰ تا تاثیر ۳۰ درصدی در افزایش آبدهی و در برخی از کانال های استان احیا و بازسازی باعث افزایش چند برابر آب قنات شده است؟

محمدی با اشاره به اینکه سالانه ۱۹۵ میلیون مترمکعب آب از قنوات استان برداشت می شود، افزود: امسال علاوه بر اعتبارات از حوزه آبخیز جالیز با اولویت قنوات، با دستور رئیس جمهور ۲۰ میلیارد تومان از محل اعتبارات وزارت نفت به استان اختصاص یافته است که مراحل انعقاد قرارداد و گذراندن مقدمات اجرایی است.

مدیر آب و خاک و امور فنی و فنی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: تاکنون حدود ۴۰۰ کشاورز در خراسان جنوبی شناسایی شده اند و اکنون برای ساماندهی کشاورزان نیازمند حمایت ویژه هستیم و اتحادیه کشاورزان باید در اسرع وقت در استان تشکیل شود. و با حمایت این مجموعه در اجرای طرح احیا و احیای قنوات مشکلی نخواهیم داشت.

وی افزود: دوره های آموزشی برای این سخنرانان توسط کارشناسان کانال های جهاد کشاورزی برگزار و گواهینامه مهارت از سوی سازمان نظام فنی کشاورزی استان برای آنها صادر شد.

مدیر آب و اراضی و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: با ساماندهی مقنی برای بومیان روستاها اشتغال ایجاد می شود و مقنی ها به نگهداری قنوات نیز رسیدگی می کنند، بنابراین ما نیز در این زمینه اقدام می کنیم. همیشه نیازی به بازیابی و احیای آنها نخواهد بود و در هزینه اعتبارات صرفه جویی خواهد شد.

طول قنوات خراسان جنوبی در مجموع ۴ هزار کیلومتر است و این استان با ۶ هزار و ۹۸۳ قنوات اولین استان کشور از نظر تعداد قنوات است.

انتهای پیام/۴۹۰۵
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید