سردرد یک طرفه چپ (علت و درمان های خانگی)


سردرد می تواند یک رویداد نگران کننده باشد ، به خصوص اگر علت آن مشخص نباشد. با این حال ، سردرد بسیار شایع است و حدود 50 درصد از بزرگسالان را درگیر می کند. دو نوع سردرد وجود دارد: اولیه و ثانویه. علائم این دو نوع سردرد می تواند متفاوت باشد ، اما گاهی علائم آنها شبیه به هم است و این تشخیص آنها را دشوار می کند.

یکی از شایع ترین سردردها سردرد یکطرفه چپ است که می تواند ناشی از میگرن ، سردردهای خوشه ای یا حتی سردردهای تنشی باشد. این نوع سردرد می تواند سردرد اولیه یا ثانویه باشد.

چرا سمت چپ سرم درد می کند؟

دلایل و عوامل سردرد چپ شامل موارد زیر است:

میگرن

بیماریهای جدی و مهم باعث سردرد نمی شوند. در واقع بیشتر سردردهای سمت چپ ناشی از میگرن است که علائم ناتوان کننده و تحریک کننده نیز دارد. سردرد میگرن چپ با علائم زیر همراه است:

 • احساس درد باورنکردنی در سر چپ (یا راست) دارد
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • حساسیت صدا (فونوفوبیا)
 • حساسیت به نور (فتوفوبی)
 • درد تپنده ، احساس تپش یا ضربان در سر که اغلب با حرکت تشدید می شود
 • دردی که بین 6 تا 72 ساعت یا گاهی بیشتر طول بکشد

گاهی اوقات علائم میگرن به حدی شدید است که بیمار فقط می خواهد در یک اتاق تاریک دراز بکشد و بی حرکت بماند. میگرن معمولاً در اثر صدا ، بو یا غذا ایجاد می شود و گاهی اوقات انواع خاصی از نور مانند چراغ های فلورسنت می تواند باعث ایجاد میگرن شود. استرس و تغییرات هورمونی نیز می توانند به عنوان عوامل ایجاد کننده سردردهای میگرنی در نظر گرفته شوند.

انواع سردرد (جدید و غیر جدی) ، علل و روشهای درمانی ساده

میگرن معمولاً با استراحت در اتاق تاریک یا مصرف داروهای بدون نسخه مانند ایبوپروفن برطرف می شود. در برخی موارد ، پزشک ممکن است دارویی مانند Imitrex را تجویز کند.

نوشتن تعداد دفعاتی که فرد مبتلا به میگرن است می تواند به ردیابی علائم و شناسایی عوامل محرک کمک کند. برای درمان سردردهای میگرنی مکرر یا میگرن هایی که به درمان پاسخ نمی دهند ، باید به متخصص مراجعه کنید.

سردرد تنشی

سردردهای تنشی شایع تر از میگرن است و معمولاً زنان را بیشتر از مردان درگیر می کند. این نوع سردردها عمدتا کل سر و پشت چشم را درگیر می کنند ، اما همچنین می توانند باعث ایجاد سردردهای یک طرفه در سمت چپ شوند.

اکثر افرادی که از سردردهای تنشی رنج می برند ، آن را احساس فشار یا سفتی در سر توصیف می کنند که در طول روز یا عصر بدتر می شود. سردردهای تنشی می توانند با درد گردن و شانه و همچنین حساسیت به نور ، تاری دید و حالت تهوع همراه باشند.

علائم سردرد عصبی و 4 درمان سریع خانگی

این نوع سردرد می تواند ناشی از انواع مشکلات عضلانی از جمله آسیب های گردن ، استرس و سفتی عضلات گردن و شانه ، و همچنین وضعیت بد بدن یا خواب ضعیف باشد که باعث گردن درد می شود. درمان سردردهای تنشی شامل از بین بردن علت زمینه ای است. به عنوان مثال ، ایبوپروفن برای درمان التهاب در عضلات گردن که باعث سردرد تنشی می شود ، استفاده می شود.

سردرد خوشه ای

سردردهای خوشه ای ، مانند میگرن ، معمولاً در یک طرف سر ایجاد می شوند و همانطور که از نامش پیداست ، به صورت دوره ای یا خوشه ای ظاهر می شوند. این نوع سردرد معمولاً درد شدیدی دارد و می تواند روزها تا هفته ها طول بکشد و معمولاً در پشت یک چشم ایجاد می شود.

سردردهای خوشه ای معمولاً باعث بیدار شدن بیمار در حین خواب می شود و می تواند باعث پارگی ، قرمزی و احتقان در چشم آسیب دیده شود. سردردهای خوشه ای همچنین می توانند علائم دیگری مانند قرمزی و تورم در اطراف چشم ، افتادگی پلک ها یا تنگ شدن مردمک ایجاد کنند.

سردردهای خوشه ای بین 15 دقیقه تا 3 ساعت در روز طول می کشد و می تواند 6 تا 12 هفته طول بکشد. ممکن است بیمار شش ماه تا یک سال قبل از بهبودی با سردرد دست و پنجه نرم کند. اغلب برای تعیین علت و درمان سردردهای خوشه ای مراجعه به کلینیک های تخصصی سردرد ضروری است. داروهای بدون نسخه نیز می توانند مفید باشند ، اما در بیشتر موارد ، این نوع سردرد قبل از اثر داروهای مسکن برطرف می شود.

چگونه سردرد سینوزیت را درمان کنیم؟ (و تفاوت با میگرن)

سایر علل سردرد چپ

سردرد چپ ممکن است به عوامل دیگری مانند مشکلات زمینه ای ثانویه باشد:

 • التهاب
 • آسیب تروماتیک مغز
 • آرتریت زمانی
 • سینوزیت
 • قطع شریان مهره ای یا شریان کاروتید

سکته مغزی و تومورهای مغزی نیز می توانند باعث سردرد سمت چپ شوند. با این حال ، سردردهای ناشی از تومورهای مغزی یا سکته مغزی اغلب با دوبینی ، ضعف در یک طرف بدن ، مشکل در صحبت کردن و سایر علائم عصبی همراه است.

منبع 1 منبع 2

دیدگاهتان را بنویسید