سقوط بیروت … آیا لبنان وارد مرحله آشوب و جنگ داخلی شده است؟با توجه به وخامت اوضاع اقتصادی و سیاسی ، لبنان پس از درگیری های مسلحانه در برخی شهرهای جنوبی با کشته و زخمی شدن ، با دورنمای بازگشت به جنگ داخلی روبرو است.

روز پنجشنبه ، رسانه های لبنانی گزارش دادند که تنش ها در منطقه تایونه بیروت بیداد می کند ، جایی که طرفداران جنبش های “حزب الله” و “امل” در نزدیکی تحصن معترضان خواستار دستان خود شدند و زخمی شدند. یک بازپرس قضایی در انفجار بندر بیروت.

ارتش لبنان روز پنجشنبه از دستگیری 9 نفر از جمله یک سوری در درگیری های شدید در بیروت خبر داد.

درگیری های مسلحانه

رهبری “حزب الله” و “جنبش امل” حزب “ارتش لبنان” را متهم کردند که با هدف کشتن عمدی در حادثه در منطقه تایونه بیروت ، عملیات تیرانداز از خفا را مستقیم انجام داده است.

این دو شیعه امروز پنجشنبه در بیانیه مشترکی گفتند: “شرکت کنندگان در جلسه ای مسالمت آمیز در مقابل قضات مورد حمله مسلحانه گروهی از احزاب” ارتش لبنان “قرار گرفتند که در سراسر محله همسایه آنها گسترش یافته بود.

هر دو رهبر از نیروهای نظامی و امنیتی خواستند تا مسئولیت رفع مشکل و دستگیری عاملان قتل را که با نام و محرک آنها شناخته می شود ، دستگیر کنند.

غسان یارد ، دبیرکل حزب ارتش لبنان ، در مورد “حزب الله” و جنبش امل در ارتباط با دخالت ارتش در تیراندازی در مناطق عین الرمانه و تایونه بیروت گفت. این اتهام را رد کرد.

وی در اظهارنظر قبلی خود در “اسپوتنیک” عصر امروز پنجشنبه ، اظهارات حزب الله و جنبش امل را فقط اشتباه دانست ، اعتراضات آنها صلح آمیز نبود و برخی از تظاهرکنندگان وارد محله داخلی عین العالم شدند. – خودروها و اموال خصوصی در منطقه رومانه و لبنان تخریب شده است.

مداخله مورد نیاز

قاسم هاشم ، نماینده لبنان در پارلمان لبنان گفت: آنچه امروز رخ داد باعث هرج و مرج و درگیری با حملات گروه های سازمان یافته با هدف تحرکات مسالمت آمیز علیه روش بازرسان قضایی شد.

بر اساس مصاحبه با “اسپوتنیک” ، به نظر می رسد شخصی در انتظار کشور و ثبات آن است ، بنابراین ما خود را برای این حمله با هدف ثبات کشور آماده کردیم و راه را برای درگیری هایی که می تواند طاقت فرسا باشد باز کردیم. اگر شخص درگیر جدی بودن اتفاق را تصحیح نکند.

هاشم معتقد است که زبان عقل و خرد باید بر واژگان تفرقه و تفرقه برتری داشته باشد تا تنش و بار بیشتر بر کشور برداشته شود و فضایی آرامش بخش ایجاد شود که لبنان و لبنان را بسیار نجات می دهد.

وی گفت: “این بستگی به نحوه برخورد ما با آنچه رخ داده و نحوه اعمال شدیدترین مجازات و اقدامات علیه عاملان و محرکان این حمله است.”

خرابی کامل

در همین حال ، اسامه وهب ، فعال لبنانی گفت که آشفتگی امنیتی و درگیری مسلحانه ای که لبنان امروز شاهد آن بود ، با توجه به فروپاشی که در همه سطوح تجربه می کند ، قابل پیش بینی است.

بر اساس مصاحبه با “اسپوتنیک” ، آنچه این بار جدید است این است که داورانی هستند که از حرفه ای بودن و استقلال برخوردارند. حکم بازداشت غیرعادی برای وزیران لبنان ، سیاستمداران و مقامات بزرگ احزاب سیاسی صادر شده است ، جایی که مرسوم است مرتکب جنایت بدون بازیگر شده و پرونده ها خالی است.

وی تأکید کرد که این نبرد ، به رهبری قاضی طارق البیطار ، جسورانه مورد توجه طرفینی قرار گرفت که متهمان متعلق به آنها بودند تا خود را فراتر از قانون و مسئولیت بدانند و به قدرت برسند. در بحبوحه نبرد شدید قضایی در آلبیتار ، نه قانون ، نه قانون اساسی ، نه کف دست و نه هیچ وسیله قانونی دیگری که طبقه سیاسی تحت تعقیب باشد نمی تواند قاضی را از تحقیقات خارج کند.

وی افزود: “طرف هایی که متهم به بمباران بندر بیروت هستند ، معادله ای در مقابل لبنان ایجاد کرده اند ، مانند سرنگونی بازرسان بندر یا براندازی صلح داخلی و بازگشت به جنگ داخلی.” احزاب سیاسی لبنان آمادگی شروع جنگ داخلی را ندارند ، زیرا جنگ داخلی در لبنان به مقدار زیادی پول نیاز دارد و این حزب کشور و ارتش خود را که با پول و اسلحه تأمین کرده است از دست داده است. “

وی خاطرنشان کرد: هرج و مرج امنیتی و درگیری های مسلحانه گاهی اوقات با تضعیف نیروهای امنیتی و بین المللی تکرار می شود و جنایتکاران طبقه سیاسی حاکم همچنان ادامه دارد.

امروز پنجشنبه ، صاحبان تخصص های “جنبش امل” و “حزب الله” و وکلا در اعتراض به عملکرد قاضی طارق آل- بازپرس قضایی در انفجار بندر بیروت در مقابل وزارت دادگستری بیروت اعتراض کردند. بیتار

رئیس جمهور لبنان روز پنجشنبه در یک سخنرانی تلویزیونی گفت: “آنچه امروز رخ داد غیر قابل قبول است.”

“تحت هیچ شرایطی ، ما تکرار حادثه تایون را تحمل نخواهیم کرد و نیروهای نظامی و امنیتی وظایف خود را انجام داده و از امنیت ، ثبات و آرامش مردم محافظت خواهند کرد.”

و صلیب سرخ لبنان اعلام کرده است که شش نفر در درگیری های مسلحانه در تایون کشته شده اند.

انجمن صلیب سرخ لبنان در حساب توئیتر خود اعلام کرد که در درگیری تائونه تا کنون 6 نفر کشته و بیش از 30 نفر زخمی شده اند.

آخرین اخبار لبنان را از طریق اسپوتنیک عربی دنبال کنید.دیدگاهتان را بنویسید