سناتورهای آمریکایی امیدی به احیای توافق با ایران ندارند – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر نشنالسناتورهای ارشد آمریکایی روز چهارشنبه نسبت به احتمال بازگشت ایران به توافق هسته ای ابراز تردید کردند و در عین حال نسبت به «طرح B» در صورت عدم دستیابی به توافق با ایران هشدار دادند.

در این رابطه گفته می شود که پس از یک جلسه محرمانه با حضور “برت مک کورکهماهنگ کننده کاخ سفید در امور خاورمیانه و شمال آفریقا و رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران نسبت به بازگشت ایران به توافق هسته ای ابراز تردید کردند.

کریس مورفی، یکی از دموکرات‌ها در کنگره آمریکا می‌گوید: «امروز، شانس موفقیت بسیار کمتر از شش ماه پیش است.

با وجود انتقادات، باب ماندارهبر دموکرات کمیته روابط خارجی سنا و میزبان جلسه استماع گفت که دولت تمایل دارد به جای عقب نشینی و تشدید تحریم ها، به مذاکرات غیرمستقیم ادامه دهد.

قبلا همچنین روزنامه انگلیسی زبان «پایینپاکستان در گزارشی از اقدامات غرب با ارائه و تصویب قطعنامه انتقاد کرد ضد ایرانی در هیئت مدیره آژانس بین المللی انرژی اتمی، وضعیت فعلی و چشم سبک وی منطقه و جهان را در صورت فروپاشی دائمی تیره و تار توصیف کرد.

این گزارش به ویژه بر شکست دیپلماسی بین این دو تاکید می کند بین المللی او در قالب جنگ اوکراین می نویسد که جهان قبلاً اثرات دردناک جغرافیای اقتصادی را در سراسر جهان به ویژه در بخش انرژی و کالا دیده است و اگر تنش ها بین غرب و ایران تشدید شود، این امر منجر به افزایش بیشتر خواهد شد. افزایش قیمت انرژی و فرصت برای درگیری خطرناک در مناطق حساس افزایش می یابد.

این روزنامه در ادامه به انتقاد از اقدامات تروریستی رژیم صهیونیستی در عملیات ترور ایرانیان کلیدی و همچنین انجام صدها حمله و عملیات خرابکارانه پرداخت. در برابر او نوشت که منافع ایران در سوریه وضعیت را بدتر کرده است.

در ادامه این گزارش آمده است که احیای توافق هسته ای در کنار محدود کردن رژیم صهیونیستی می تواند گامی کلیدی در ایجاد اعتماد برای جلوگیری از وخامت بیشتر اوضاع و داغ شدن جنگ سرد باشد.

این گزارش همچنین نتیجه گیری می کند که هم بلوک غرب و هم ایران باید کمی انعطاف نشان دهند و برای دستیابی به توافق به یک نقطه میانی برسند. زمان بسیار مهم است و دو طرف باید از لفاظی های بیشتر تقابلی به نفع یک وضعیت سازگارتر اجتناب کنند.

قبلا و بعد از تصویب وضوح بحرانی و ضد ایرانی در هیئت مدیره آژانس بین المللی نماینده ایران در واکنش به این قطعنامه گفت: درخواست ما برای همکاری با آژانس از طریق قطعنامه بی معنی و مایوس کننده است و برای پاسخ به تصمیم برجام علیه خود اقدام مناسب انجام خواهیم داد. “

دیپلمات های حاضر در برجام بین المللی انرژی اتمی از پذیرش قطعنامه مورد حمایت آمریکا در انتقاد از ایران خبر داد. روسیه و چین به این قطعنامه رای منفی دادند. این قطعنامه توسط هند، لیبی و پاکستان با ۳۰ رأی موافق، ۲ رأی مخالف و ۳ رأی ممتنع به تصویب رسید.