سن کبد انسان کمتر از ۳ سال است – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر به نقل از ثلث به گفته محققان آلمانی، کبد به طور مداوم خود را بازسازی می کند و جایگزین سلول های جوان و پیر می شود.

کبد سموم را از بدن ما دفع می کند و بنابراین در خطر آسیب مداوم است. برای غلبه بر این مشکل، او توانایی منحصر به فردی برای بازسازی پس از آسیب دیدگی دارد. با این حال، مشخص نیست که آیا توانایی کبد برای بازسازی با افزایش سن کاهش می یابد یا خیر.

«اولاف برگمن، سرپرست تیم تحقیقاتی در مرکز توانبخشی درسدن در آلمان می‌گوید: «برخی از مطالعات نشان داده‌اند که سلول‌های کبدی عمر طولانی دارند، در حالی که برخی دیگر چرخش ثابتی را نشان داده‌اند. برای ما واضح بود که اگر می‌خواهیم بدانیم در انسان چه می‌گذرد، باید راهی برای ارزیابی مستقیم سن انسان پیدا کنیم.»

برای این مطالعه، محققان از تکنیکی به نام تاریخ تولد استفاده کردند رادیوکربن برای تعیین سن کبد در تعدادی از افرادی که بین ۲۰ تا ۸۴ سالگی فوت کرده بودند، استفاده شد. در مجموع، سلول های کبد کم و بیش هم سن بودند.

برگمن می‌گوید: «مهم نیست ۲۰ ساله یا ۸۴ ساله باشید، کبد شما به طور متوسط ​​کمتر از سه سال سن دارد.»

با این حال، همه سلول های کبد آنقدر جوان نیستند. برخی از سلول ها می توانند تا ۱۰ سال قبل از بازسازی زندگی کنند. به گفته محققان، این سلول ها DNA بیشتری نسبت به سلول های طبیعی کبد دارند و می توانند نقش محافظتی ایفا کنند.

برگمن می‌گوید: «بیشتر سلول‌های ما دو دسته کروموزوم دارند، اما برخی از سلول‌ها با افزایش سن DNA بیشتری را جمع‌آوری می‌کنند. در نهایت، چنین سلول هایی می توانند چهار، هشت یا حتی تعداد بیشتری از کروموزوم ها را حمل کنند.

وقتی تیم او سلول‌های طبیعی کبد را با سلول‌های غنی‌تر از DNA مقایسه کردند، تفاوت‌های اساسی در بازسازی پیدا کردند.

برگمن می‌گوید: «سلول‌های طبیعی تقریباً سالی یک‌بار بازسازی می‌شوند، در حالی که سلول‌هایی که از نظر DNA غنی‌تر هستند، می‌توانند تا یک دهه در کبد باقی بمانند».

از آنجایی که این رابطه به تدریج با افزایش سن افزایش می یابد، ممکن است یک مکانیسم محافظتی باشد که ما را از تجمع جهش های مضر محافظت می کند.