سوریه گورستان متجاوزان می شود/ آنکارا اشتباه بزرگی نخواهد کرد – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از النشره، معاون وزیر امور خارجه سوریه و رئیس هیئت دمشق در هجدهمین دور اجلاس آستانه در نورسلطان پایتخت قزاقستان گفت: هیئت سوری، رژیم ترکیه را افشا خواهد کرد. سیاست ها و اقدامات در قبال سوریه ما به رژیم آنکارا هشدار می دهیم که تهدیدات خود مبنی بر حمله به شمال سوریه را عملی کند، زیرا سوریه گورستان مهاجمان خواهد بود.

ایمن سوزان با اشاره به اینکه این اجلاس با تهدید رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه مبنی بر آغاز عملیات همراه بود، گفت: سوریه همیشه در نشست های آستانه شرکت کرده است تا نگرانی های خود را در مورد تعدادی از مسائل مربوط به ثبات سوریه بیان کند. شمال سوریه هماهنگ است ما معتقدیم که اجرای این تهدید، تغییری در کل فرآیند تغییر است و همه درک‌هایی را که قبلاً مورد استفاده قرار می‌گرفت، از بین می‌برد.

وی افزود: اگر مشکلاتی وجود دارد به دلیل عدم تعهد رژیم ترکیه به تفاهم و نتایجی است که قبلا بین کشورهای تضمین کننده توافق شده بود. اما ما همیشه گفته ایم که این رژیم گمراه کننده و غیرقابل اعتماد است. به نظر ما ترکیه حامی گروه های تروریستی است و آنچه اکنون مقامات این کشور انجام می دهند موید این موضوع است. رژیم ترکیه برای حمله به سوریه بهانه می آورد، اما نیازی به این بهانه ها ندارد، زیرا قبلا و زمانی که ترکیه را به مخزن افراط گرایی و تروریسم تبدیل کرد و در نهایت به سوریه حمله کردند، این کار را انجام داد.

معاون وزیر امور خارجه سوریه ادامه داد: رژیم ترکیه اکنون می خواهد روی کارهایی که قبلا انجام داده سرمایه گذاری کند و پروژه لرزان خود در سوریه را نجات دهد، اما در اینجا مرتکب اشتباه بزرگ دیگری می شود، زیرا این تجاوز بدترین عواقب را برای او به همراه دارد و ترکیه نیز از آن پیروی خواهد کرد. . با این حال، نارضایتی گسترده‌ای از سیاست‌های ترکیه وجود دارد، زیرا رژیم اردوغان می‌توانست با تبعیت از درک و نتایجی که قبلاً در آستانه کسب شده بود، دستاوردهای بیشتری داشته باشد.

ایمن سوزان در پایان گفت: ما بر مخالفت مطلق خود با هرگونه تجاوز نظامی ترکیه به سوریه به هر بهانه ای تاکید می کنیم و سوریه و سوری ها به هر شکلی با مقاومت و حمله مردمی مواجه خواهند شد. رژیم ترکیه کاملا مطمئن است که سوریه گورستان مهاجمان خواهد بود و حمله به سوریه برای آنها سرگرمی نخواهد بود.

پیش از این سخنگوی وزارت خارجه قزاقستان گفته بود که همه طرف ها از جمله کشورهای ضامن، روسیه، ترکیه و ایران و همچنین هیات های مذاکره کننده دولت قزاقستان و مخالفان دولت سوریه در نشست آستانه در تاریخ ۱۵ و ۱۶ میلادی با یکدیگر دیدار کردند. ژوئن در قزاقستان برگزار خواهد شد، شرکت خواهند کرد. این گفتگوها همچنین شامل هیئتی از سازمان ملل به رهبری رابرت دان، افسر ارشد سیاسی در دفتر فرستاده ویژه سوریه، هیئت اردنی، نمایندگان کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان و کمیته بین المللی بود. بین المللی صلیب سرخ حضور خواهد داشت.