سیاه دانه چه تاثیری بر تکثیر ویروس کرونا دارد؟


مقاله امروز علم و بدن این مقاله به نقش سیاه دانه در پیشگیری و درمان بیماری عروق کرونر قلب می پردازد. این مقاله توسط عباس مجتهد نوشته شده است.

سیاه دانه چیست؟

سیاه دانه یا سیاه دانه از دانه های کوچک ، سیاه و منشوری به شکل گیاه با نام علمی Nigella sativa و نام رایج دانه سیاه وزیره سیاه از خانواده آلاله (Ranunculaceae) در طب ایرانی با نام موجود است و معرفی شده است. این گیاه بومی است و در مناطق مختلف جنوب غربی آسیا ، اروپا و شمال آفریقا رشد می کند.

این بذر بومی جنوب غربی آسیا است و مدتهاست به عنوان ضد انگل ، ضد باکتری و ملین مورد استفاده قرار می گیرد.


در مورد سیاه دانه و بهترین خواص آن بیشتر بدانید!


اما آیا سیاه دانه می تواند از شیوع ویروس کرونا جلوگیری کند؟

دانه های سیاه Nigella sativa گیاهی است که سالهاست به عنوان ادویه و برای اهداف درمانی در طب سنتی در کشورهای مختلف به ویژه در غرب آسیا مورد استفاده قرار می گیرد.

سیاه دانه سازمان غذا و داروی ایالات متحده به عنوان GRAS یا “به طور کلی ایمن تلقی می شود” طبقه بندی به این معنا که استفاده عادی از این گیاه عوارض جانبی خاصی ندارد.

اگرچه در گذشته بسیاری از خواص ایمنی ، ضد التهابی و افزایش آنتی اکسیدانی به این گیاه نسبت داده شده است ، اما مطالعات اخیر نشان داده است که یکی از مواد موجود در این گیاه به نام تیموکینون می تواند از آن در آزمایشگاه جلوگیری کند. ویروس کرونا با اتصال به سنبله ویروس یا پروتئین شاخک به سلول متصل می شود و محل اتصال ویروس را در سطح سلول اشغال کرده و از تکرار ویروس کرونا جلوگیری می کند.

مطالعه دیگری در پاکستان روی حدود 300 نفر نشان داد که میزان مصرف عسل + سیاه دانه در مقایسه با دارونما ، می تواند ویروس کرونا را سریعتر پاک کند ، علائم را سریعتر کاهش دهد و در موارد خفیف تا شدید بیماری عروق کرونر ، بستری شدن در بیمارستان را کاهش دهد و همچنین خطر مرگ را کاهش دهد.

به دلیل بی ضرر بودن استفاده معمول از سیاه دانه ، به نظر می رسد می توان از آن به عنوان کمکی یا تقویت کننده سیستم ایمنی در برابر ویروس کرونا استفاده کرد.

نویسنده: عباس مجتهد


بیشتر بخوانید:

سه علامت شایع بیماری عروق کرونر قلب

کیفوز یا بازگشت به عقب (هر آنچه باید بدانید)

خواص بمب سیب زمینی در بدن

زنجبیل و خواص دارویی و درمانی فراوان و شگفت انگیز آن

سورگوم و خواص بی نظیر آندیدگاهتان را بنویسید