ضرورت غربالگری زنان و مردان


غربالگری مجموعه ای از آزمایشات و آزمایشات و سونوگرافی و تصویربرداری است که برای تشخیص سریع و به موقع بیماریهای مختلف استفاده می شود. غربالگری زودهنگام علائم به شما کمک می کند تا روند درمان را سریعتر شروع کرده و به راحتی آن را درمان کنید.

غربالگری برای سلامت مردان

غربالگری سرطان پروستات

همه مردان بین 50 تا 70 سال باید آزمایش PSA سالانه انجام دهند. اگر سابقه خانوادگی سرطان پروستات یا سایر علائم ناشناخته قدیمی دارند ، باید در سنین پایین انجام شود.

غربالگری سرطان ریه

سرطان ریه معمولاً در مردان سیگاری یا در معرض دود سیگار یا مواد شیمیایی مضر قرار می گیرد.

سرطان روده بزرگ

همه مردان 50 سال به بالا باید کولونوسکوپی انجام دهند. افرادی که سابقه خانوادگی سرطان روده بزرگ دارند باید در سنین پایین کولونوسکوپی انجام دهند.

بیماری های عفونی

بسته به شیوه زندگی و سابقه پزشکی ، ممکن است نیاز به غربالگری عفونت هایی مانند سفلیس ، کلامیدیا ، HIV ، هپاتیت C و سایر عفونت ها داشته باشید.

بیماری قلب و عروقی

سالانه کلسترول و فشار خون خود را از سن 20 سالگی بررسی کنید. کلسترول بالا و فشار خون بالا علل اصلی بیماری های قلبی عروقی هستند.

غربالگری دیابت

اگر BMI بیش از 25 دارید یا سابقه دیابت در خانواده خود دارید ، حتماً سالانه قند خون خود را کنترل کنید.

معاینه چشم

هر دو تا چهار سال بین 40 تا 54 سال و هر یک سوم تا 55 تا 64 سال چشم های خود را معاینه کنید.

آزمون شفاهی

سالی یک یا دو بار به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا دهان و دندان های شما را بررسی کند. دندانپزشک بررسی می کند که آیا به ویزیت های مکرر نیاز دارید یا خیر.

غربالگری پوکی استخوان

اگر بین 50 تا 70 سال سن دارید و از داروهای استروئیدی ، وزن کم ، سیگار کشیدن ، مصرف الکل ، شکستگی استخوان بعد از 50 سال یا سابقه خانوادگی پوکی استخوان در دراز مدت استفاده می کنید ، حتماً غربالگری لازم را انجام دهید.

تحقیق و بررسی

با تکنیک های امروزی که از Health Brest آمده است آشنا شوید (بدست آورید ، بدست آورید)

غربالگری برای سلامت زنان

غربالگری سرطان پستان

آزمایشات غربالگری سرطان پستان شامل معاینات بالینی و ماموگرافی است. در سنین 20 تا 40 سالگی ، سینه های شما باید هر 1 تا 3 سال یکبار توسط متخصص زنان معاینه بالینی شود. همچنین از سن 40 سالگی به بعد باید سالی یکبار ماموگرافی انجام دهید. ماموگرافی می تواند توده ای را قبل از تشخیص آن تشخیص دهد.

غربالگری سرطان دهانه رحم

پاپ اسمیر پس از ازدواج و شروع اولین رابطه زناشویی ، حداقل هر دو سال یک بار تا سن 30 سالگی توصیه می شود. از 30 سالگی به بعد ، اگر نتیجه آزمایش پاپ اسمیر سه بار متوالی طبیعی باشد ، می توان آن را هر سه سال یکبار تکرار کرد.

سرطان روده بزرگ

بیشتر سرطان های روده بزرگ در اثر پولیپ (توده های غیر طبیعی در روده بزرگ) ایجاد می شود. البته همه پولیپ ها سرطان زا نیستند ، اما عوامل سرطان زا می توانند به سایر نقاط بدن گسترش یابند. یک روش رایج برای تشخیص پولیپ استفاده از کولونوسکوپی یا سیگموئیدوسکوپی است.

تراکم استخوان

زنان 65 سال به بالا باید از نظر پوکی استخوان مورد آزمایش قرار گیرند. اگر تا به حال شکستگی استخوان را تجربه کرده اید ، باید بعد از یائسگی آزمایش تراکم استخوان را انجام دهید. اگر زیر 65 سال سن دارید و خطر شکستگی استخوان در آن بالا است ، باید این آزمایش را نیز انجام دهید.

فشار خون

فشار خون ایده آل برای زنان کمتر از 8.12 است. فشار خون هر خانم 18 تا 40 ساله باید حداقل هر دو سال یکبار اندازه گیری شود. از سن 40 سالگی ، فشار خون باید سالی یکبار اندازه گیری شود. اگر فشار خون شما دو برابر 9.14 باشد ، باید برای درمان به پزشک مراجعه کنید.

غربالگری سطح کلسترول در خون

کلسترول خون بالا می تواند باعث ایجاد پلاک و گرفتگی عروق شود. زنان باید از سن 20 سالگی هر 4 تا 6 سال یکبار به طور مرتب چک شوند. پس از 45 سالگی ، غربالگری کلسترول بسیار مهم می شود زیرا با افزایش سن خطر بیماری های قلبی افزایش می یابد.

دیابت

اگر در معرض خطر بالای دیابت (بی تحرکی ، چاقی شدید ، داشتن بستگان درجه یک مبتلا به دیابت) هستید ، باید از سن 40 سالگی هر سه سال یکبار از نظر دیابت و پیش دیابت غربالگری شوید. اگر فشار خون شما بالاتر از 135/80 یا کلسترول شما بالا باشد ، پزشک ممکن است شما را از نظر دیابت نوع 2 معاینه کند.

غربالگری چشم

اگر از عینک یا لنزهای تماسی استفاده می کنید ، سالی یکبار آزمایش بینایی انجام دهید. اگر مشکلات بینایی ندارید ، غربالگری لازم نیست. اما در صورت بروز هرگونه مشکل یا مشکلی باید به چشم پزشک مراجعه کنید.

غربالگری شفاهی

شما باید هر سال برای دندان و دندان خود به دندانپزشک مراجعه کنید. دندانپزشک بررسی می کند که آیا به ویزیت های مکرر نیاز دارید یا خیر.

تهیه کننده: نازنین امتی
منبع: healthgrades

دیدگاهتان را بنویسید