علائم کمبود ویتامین B12


ویتامین B12 یک ویتامین محلول در آب است. این ویتامین در تولید گلبول های قرمز خون و DNA و در عملکرد سیستم عصبی نقش دارد. ویتامین B12 به طور طبیعی در غذاهای حیوانی از جمله گوشت ، ماهی ، مرغ ، تخم مرغ و محصولات لبنی یافت می شود. متأسفانه کمبود B12 به ویژه در افراد مسن شایع است. اگر از این منابع به اندازه کافی در رژیم غذایی خود استفاده نکنید ، در معرض کمبود قرار دارید.

علائم کمبود ویتامین B12

پوست کم رنگ یا زرد

افراد مبتلا به کمبود ویتامین B12 اغلب دارای پوست و چشم های کم رنگ یا زرد هستند. این به این دلیل است که کمبود B12 مشکلاتی در تولید گلبول های قرمز ایجاد می کند. ویتامین B12 نقش مهمی در تولید DNA مورد نیاز برای ساخت گلبول های قرمز خون دارد. بدون آن ، سلول ها نمی توانند تقسیم شوند. این وضعیت باعث می شود گلبول های قرمز آنقدر بزرگ شوند که از مغز استخوان خارج شده و وارد جریان خون شوند و باعث کم خونی مگالوبلاستیک می شوند. بنابراین ، مقدار کمی گلبول قرمز در خون در گردش است و پوست رنگ پریده به نظر می رسد. به دلیل شکنندگی گلبول های قرمز ، بسیاری از گلبول های قرمز تجزیه شده و در نتیجه بیلی روبین افزایش می یابد. بیلی روبین هنگام تجزیه سلول های قدیمی خون در کبد تولید می شود. سطوح بالای بیلی روبین باعث زردی پوست و چشم می شود.

ضعف و خستگی

ضعف و خستگی از علائم شایع کمبود ویتامین B12 است. این به این دلیل است که بدن ویتامین B12 کافی برای ساخت گلبول های قرمز خون که اکسیژن را در سراسر بدن حمل می کنند ، ندارد. در افراد مسن ، این نوع کم خونی اغلب ناشی از یک بیماری خود ایمنی است که به آن کم خونی خطرناک معروف است. افراد مبتلا به این کم خونی پروتئین مهمی به نام فاکتور ذاتی تولید نمی کنند. فاکتور ذاتی برای جلوگیری از کمبود B12 ضروری است زیرا در روده به ویتامین B12 متصل می شود و به جذب کمک می کند.

مور مور

یکی از عوارض جدی کمبود طولانی مدت B12 ، آسیب عصبی است. ویتامین B12 نقش مهمی در مسیر متابولیک چربی سوزی میلین ایفا می کند. میلین نوعی فیلم محافظ است که اعصاب را احاطه کرده است. بدون B12 ، سیستم عصبی نمی تواند به درستی عمل کند. یکی از شایع ترین علائم احساس سوزن سوزن شدن است که شبیه احساس سوزش در دست و پا است. جالب اینجاست که علائم عصبی مرتبط با کمبود B12 معمولاً با کم خونی همراه است.

تغییر در حرکت

در صورت عدم درمان ، آسیب به سیستم عصبی به دلیل کمبود B12 می تواند باعث تغییر راه رفتن شود. حتی می تواند بر تعادل و هماهنگی بدن تأثیر بگذارد و زمین خوردن را برای فرد راحت تر کند. این علامت بیشتر در افراد مسن مبتلا به کمبود B12 تشخیص داده می شود زیرا افراد بالای 60 سال بیشتر مستعد کمبود B12 هستند. با این حال ، پیشگیری یا درمان کمبود می تواند تحرک را بهبود بخشد. همچنین می تواند در جوانان مبتلا به کمبود شدید مشاهده شود.

گلوکز و زخم های دهانی

Glossite اصطلاحی است که برای توصیف زبان ملتهب استفاده می شود. در گلوسیت ، زبان تغییر رنگ و شکل می دهد و دردناک ، قرمز و متورم می شود. این التهاب همچنین می تواند زبان را صاف کند زیرا تمام برآمدگی های کوچک که حاوی جوانه های چشایی روی زبان هستند ناپدید می شوند. گلوسیت علاوه بر دردناک بودن ، می تواند نحوه غذا خوردن و صحبت کردن شما را نیز تغییر دهد. مطالعات نشان داده است که زبان متورم و ملتهب ممکن است نشانه اولیه کمبود ویتامین B12 باشد. همچنین ، برخی از افراد مبتلا به کمبود B12 ممکن است علائم دهانی دیگری مانند زخم دهان ، سوزش و خارش دهان را تجربه کنند.

تنگی نفس و سرگیجه

اگر به دلیل کمبود B12 کم خونی دارید ، ممکن است احساس تنگی نفس و کمی سبکی سر داشته باشید. این به این دلیل است که بدن به اندازه کافی گلبول قرمز برای تامین اکسیژن کافی به سلول های بدن ندارد.

اختلال بینایی

یکی از علائم کمبود ویتامین B12 کاهش یا اختلال بینایی است. اگر کمبود B12 درمان نشود ، عصب های عصبی و بینایی آسیب می بینند. این آسیب با سیگنال های عصبی از چشم به مغز تداخل دارد و می تواند بینایی را مختل کند. به این حالت نوروپاتی بینایی می گویند.

نوسانات خلقی

کمبود ویتامین B12 با خلق و خو و اختلالات مغزی مانند افسردگی و زوال عقل مرتبط است. سطوح بالای هموسیستئین با کمبود B12 می تواند به بافت مغز آسیب برساند ، در سیگنال های مغز تداخل ایجاد کرده و باعث تغییر خلق و خو شود. برخی از مطالعات نشان می دهد که درمان مکمل می تواند علائم را در برخی افراد با کمبود ویتامین B12 معکوس کند.

Alza: Hell’s Breast Complex B کپسول

افرادی که در معرض کمبود ویتامین B12 هستند

افراد مسن ، افرادی که قسمتی از روده خود را جراحی کرده اند ، افرادی که متفورمین برای دیابت مصرف می کنند ، گیاه خواران و افرادی که از داروهای ضد اسید استفاده می کنند در معرض کمبود B12 هستند. متأسفانه علائم کمبود ویتامین B12 می تواند سالها بعد ظاهر شود و تشخیص را پیچیده کند. گاهی اوقات کمبود B12 را می توان با کمبود اسید فولیک اشتباه گرفت زیرا سطح فولات را کاهش می دهد. در مورد کمبود اسید فولیک ، ممکن است کمبود ویتامین B12 پنهان باشد و مشکل اصلی قابل مشاهده نباشد.

نویسنده: طیبه رفیعی
منبع: Healthline

دیدگاهتان را بنویسید