علت اسهال نوزادان چیست و چگونه درمان می شود؟


اسهال در نوزادان اسهال در نوزادان می تواند در هر فرد بالغ رخ دهد ، اما اسهال در نوزادان نیز از این قاعده مستثنی نیست.

گاهی اسهال در کودکان بسیار شایع و طبیعی است. کودکان گاهی اوقات دچار اسهال می شوند ، به ویژه هنگامی که شروع به خوردن غذاهای سخت می کنند ، اما اسهال بیش از حد می تواند منجر به کم آبی بیش از حد شود.

هیچ پاسخ قطعی برای اینکه اسهال دقیقاً چگونه به نظر می رسد وجود ندارد. وقتی پوشک را باز می کنید ، می توانید رنگ و بافت رنگین کمان را مشاهده کنید. این به این دلیل است که نوزادان می توانند انواع مختلفی از مدفوع آبکی یا اسهال را در سنین مختلف و مراحل مختلف شیردهی دفع کنند.

مکونیوم اولین مدفوع نوزاد پس از تولد است که رنگ آن سیاه و سبز است و چرب به نظر می رسد. دفع مکونیوم ممکن است یک یا دو روز طول بکشد.

پس از چند روز ، مدفوع نوزاد شما خردل می شود. مدفوع ممکن است آبکی و آبکی باشد ، اما هنوز اسهال نشده است.

نوزادان معمولاً مدفوع نرم و چسبناک دارند. این امر به ویژه در صورتی که منحصراً از شیر مادر تغذیه می کنید صادق است. نوزادان همچنین ممکن است چندین بار مدفوع در روز داشته باشند و تشخیص اینکه کودک شما اسهال دارد یا خیر دشوار است.

با این حال ، اگر مدفوع نوزاد شما بسیار آبکی باشد ، آنقدر شل باشد که از پوشک نشت کند و بسیار بزرگتر از حد معمول باشد ، می توان اسهال را تشخیص داد.

اگر کودک شما از شیر خشک تغذیه می کند ، مدفوع او قهوه ای تر می شود و اسهال او ممکن است کمی آبکی باشد و رنگ آن با مدفوع معمولی متفاوت باشد.

علل اسهال نوزادان

دلایل زیادی برای اسهال در نوزادان وجود دارد. بیشتر علل اسهال در نوزادان شایع است و مدت زیادی طول نمی کشد. در موارد نادر ، اسهال می تواند نشانه این باشد که نوزاد شما مشکل خاصی دارد و ممکن است به درمان نیاز داشته باشد. یک مطالعه پزشکی روی 150 نوزاد نشان داد که نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند کمتر دچار اسهال می شوند.

حدود 27 درصد از نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند دچار اسهال می شوند و حدود 72 درصد از نوزادانی که از شیر خشک تغذیه می کنند دچار اسهال می شوند.

تشخیص اسهال در نوزادان

تغییر رژیم غذایی مادر

اگر نوزاد از شیر مادر تغذیه می کند ، تغییر در رژیم غذایی مادر می تواند باعث اسهال در نوزاد شود. به عنوان مثال ، اگر مادر غذاهای تند شب بخورد ، ممکن است کیفیت شیر ​​مادر تغییر کند.

این تغییرات می تواند باعث تحریک شکم نوزاد شده و باعث حرکت سریع شیر در دستگاه گوارش نوزاد شود و باعث اسهال شود.

داروی مادری

اگر مادر داروهایی مانند آنتی بیوتیک مصرف کند ، این مواد همچنین می توانند به شیر مادر منتقل شده و باعث ایجاد اسهال در نوزاد شوند.

برخی مکمل ها مانند ویتامین ها و پودر پروتئین نیز می توانند به شیر مادر نفوذ کرده و شکم نوزاد شما را تحریک کنند.

اگرچه غیر معمول است ، حتی تغییرات کوچک در شیر مادر می تواند در نوزادان مبتلا به دستگاه گوارش حساس باعث اسهال شود.

مشکلات معده

اگر کودک شما به طور ناگهانی دچار اسهال شد ، ممکن است مشکل معده داشته باشد. گاهی اوقات آنفولانزای معده و گاستروانتریت می توانند مشکلات معده ایجاد کنند.

گاهی اوقات اسهال می تواند با علائم دیگری مانند استفراغ و تب همراه باشد. اگر کودکی این مشکل را با معده خود داشته باشد ، ممکن است چندین بار در یک دوره 24 ساعته اسهال و سایر علائم را تجربه کند.

مواد مخدر نوزادان

اگر فرزند شما در مصرف دارو مشکل دارد ، عوارض جانبی دارو و تحریک روده ها می تواند باعث اسهال شود. اینها شامل آنتی بیوتیک ها برای عفونت های باکتریایی و داروها برای عفونت های انگلی است.

برخی از نوزادان با تب و مسکن اسهال دارند.

عوارض اسهال نوزادان

تغییر در رژیم غذایی کودکان

در حدود 6 ماهگی ، نوزادان علاقه زیادی به خوردن غذاهای جامد پیدا می کنند. این تغییرات غذایی می تواند باعث تغییرات عمده ای در سیستم گوارشی شود که منجر به اسهال می شود.

مواد تشکیل دهنده پودر شیر

نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند ممکن است با فرمول خاصی که برای تهیه شیر استفاده می شود دچار اسهال شوند.

برخی از نوزادان ممکن است با انواع خاصی از شیرخوار دچار اسهال شوند یا عادت به انواع خاصی از شیر طول بکشد. این وضعیت می تواند منجر به گرفتگی شکم ، گاز و اسهال شود.

حساسیت به شیر یا عدم تحمل لاکتوز

حساسیت به شیر و عدم تحمل شیر دو چیز متفاوت است ، اما هر دو گاهی اوقات می توانند باعث اسهال در نوزادان شوند. با این حال ، آلرژی غیر معمول است. تنها حدود 7 درصد از نوزادان زیر 1 سال به شیر حساسیت دارند.

این نوع حساسیت می تواند باعث اسهال ، استفراغ یا علائم دیگر شود. اکثر کودکان این آلرژی را تا سن 5 سالگی برطرف می کنند. عدم تحمل شیر زمانی رخ می دهد که معده نوزاد نمی تواند لاکتوز را هضم کند. لاکتوز یکی از قندهای شیر است.

علل نادر اسهال نوزادان

علل بسیار نادر اسهال شامل بیماری های جدی در نوزادان است. اگرچه این یک علت شایع نیست ، اما می تواند باعث اسهال و علائم دیگر در نوزادان شود.

علل نادر اسهال نوزادان عبارتند از:

عفونت شدید روده بزرگ (مانند کولیت ناهمگن)

C. عفونت دیفیسیل

فیبروز سیستیک

تومور نوروآندوکرین

اثرات اسهال نوزادان

اثرات اسهال نوزادان

اسهال می تواند منجر به کم آبی بدن شود. اگر فرزند شما دچار اسهال شده و دچار کم آبی می شود ، این وضعیت خطرناکی است.

در صورت مشاهده علائم کم آبی ، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. علائم رایج کم آبی ناشی از اسهال عبارتند از:

دهان خشک

پوست خشک

امتناع از خوردن

سوءتغذیه

تحریک پذیری در کودکان

گریه کن بدون اشک

گریه ضعیف

چشمهای گود رفته

خواب آلودگی

سریع بیدار شوید

پوشک را به مدت 8 تا 12 ساعت خشک کنید

درمان خانگی اسهال نوزادان

اگرچه والدین و مراقبین همیشه نمی توانند از اسهال جلوگیری کنند ، اما می توانند به کودک خود کمک کنند تا کمی راحتتر بر آن غلبه کند.

در بیشتر موارد ، اسهال در کودکان به خودی خود بهتر می شود و نیازی به درمان ندارد.

کودک خود را هیدراته نگه دارید. اگر کودک شما به نوزاد خود شیر می دهد ، به شیردهی خود ادامه دهید. اگر کودک شما از شیر خشک استفاده می کند ، همان روال قبلی را دنبال کنید.

در مورد نوشیدنی های الکترولیت برای نوزادان ، مانند Pedialyte ، از پزشک متخصص اطفال خود بپرسید. این مایعات می تواند به جایگزینی مایعات و نمک های از دست رفته نوزاد شما کمک کند. با این حال ، توجه داشته باشید: در موارد معمول اسهال ، شیر مادر یا شیر خشک برای الکترولیت ها کافی است.

اگر کودک شما اسهال دارد مرتباً پوشک را عوض کنید. بدن او را خشک نگه دارید تا از بثورات پوشک جلوگیری شود.

تغذیه ویژه برای اسهال نوزادان

از غذاهای کودک که اسهال را در نوزادان کاهش می دهد استفاده کنید ، از جمله:

ترقه

سریال

ماکارونی

موز

از غذاهایی که اسهال نوزاد را بدتر می کند پرهیز کنید ، مانند:

شیر گاو (تا 1 سالگی کودک نباید از شیر اجتناب شود)

آب سیب و آب میوه های دیگر (تا 2 سالگی از خوردن آنها خودداری کنید)

غذای سرخ شده

غذای تند

نوشیدنی های ورزشی برای بزرگسالان

مواد نگهدارنده که توسط پزشک متخصص اطفال تجویز نشده است

فوریت های پزشکی اسهال نوزادان

اسهال نباید سفید یا قرمز باشد. در این مورد ، بلافاصله با متخصص اطفال خود تماس بگیرید.

اسهال سفید بسیار خفیف می تواند نشانه ای از مشکلات کبدی باشد. اسهال قرمز می تواند به معنی خونریزی در جایی از بدن شما باشد.

اگر فرزند شما دچار اسهال شدید و آبکی است ، با پزشک خود مشورت کنید.

مرکز پرستاری بهداشت چیل با مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سالها تجربه در ارائه خدمات مراقبت در منزل و پرستاری ، ما آماده ایم تا با کادر ماهر و متخصص خود به صورت شبانه روزی به شهروندان خود خدمت کنیم.

کادر پزشکی مجرب مانند پرستاران سالمند ، پرستاران بیمار و پرستاران اطفال همیشه با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای پزشکی و خدمات پرستاری خدمات ارائه می دهند و راحتی و ایمنی عزیزان را در اولویت قرار می دهند.

برای کسب اطلاعات بیشتر ، کافی است با کارشناسان این مرکز تماس بگیرید و از مشاوره رایگان برخوردار شوید.
هشدار! این سند فقط برای اهداف آموزشی است و فقط باید با مشورت پزشک یا متخصص مورد استفاده قرار گیرد.
لطفاً به این مقاله امتیاز دهید.

دیدگاهتان را بنویسید