علل سنکوپ – سنکوپ در جوانان


علل سنکوپ – سنکوپ در جوانان

سنکوپ می تواند در هر سنی و برای هر فردی از هر جنسیتی رخ دهد ، بنابراین نمی توان ادعا کرد که این عارضه برای افراد مسن است. اما اکثر افرادی که به آن مبتلا می شوند یا در دیگران مشاهده می کنند از علت آن آگاه نیستند.

آنچه شما را به این مقاله سوق می دهد ، تمایل به اطلاع از علت درمان است. در این مقاله قصد داریم نگاه ویژه ای به این عارضه از علت درمان این بیماری داشته باشیم و اطلاعات جامعی در مورد آن در اختیار شما قرار دهیم.

سنکوپ چیست؟

سنکوپ یک بیهوشی موقتی است که معمولاً با جریان خون ناکافی به مغز همراه است ، که غش یا “از دست دادن” نیز نامیده می شود. این عارضه معمولاً زمانی رخ می دهد که فشار خون بسیار پایین باشد (افت فشار خون) و قلب اکسیژن کافی را به مغز پمپ نکند. این فرایند می تواند خوش خیم یا علامتی از بیماری زمینه ای باشد.

علل سنکوپ

علت سنکوپ چیست؟

سنکوپ علامتی است که به دلایل مختلف می تواند زندگی را تهدید کند. بسیاری از عوامل تهدید کننده زندگی ، مانند گرمای بیش از حد ، کم آبی بدن ، تعریق زیاد ، خستگی یا لخته شدن خون در پاها به دلیل تغییرات ناگهانی در وضعیت بدن ، می تواند باعث ایجاد سنکوپ شود.

همچنین تعیین علت سنکوپ و هر بیماری زمینه ای مهم است. با این حال ، چندین بیماری قلبی جدی مانند برادی کاردی ، تاکی کاردی یا انسداد جریان خون نیز می توانند باعث سنکوپ شوند.

سنکوپ با واسطه نورون چیست؟

سنکوپ با واسطه عصب (NMS) شایع ترین نوع غش و دلیل متداول برای مراجعه به اورژانس است. سنکوپ رفلکس ، نوروکاردیوژن ، وازوواگال (VVS) یا “وازودرسور” نیز نامیده می شود ، خوش خیم است و به ندرت نیاز به درمان پزشکی دارد.

NMS در کودکان و بزرگسالان شایع تر است اما می تواند در هر سنی رخ دهد. این عارضه زمانی رخ می دهد که قسمتی از سیستم عصبی که فشار خون و ضربان قلب را تنظیم می کند به رویدادی مانند عملکرد ذهنی یا استرس پاسخ می دهد.

NMS معمولاً هنگام ایستادن رخ می دهد و اغلب قبل از آن احساس گرما ، تهوع ، سرگیجه ، دید تونل یا “تاریکی” ایجاد می شود. خواباندن فرد جریان خون و هوشیاری را بازیابی می کند و به تشنج پایان می دهد.

سنکوپ موقعیتی که نوعی NMS است ، با عملکردهای جسمی خاصی مانند سرفه شدید (به ویژه در مردان) ، خنده یا بلع همراه است. بیماریهای دیگر می توانند باعث سنکوپ شوند ، که همچنین می تواند عوارض جانبی برخی داروها باشد.

برخی از انواع سنکوپ یک اختلال جدی را نشان می دهند:

کسانی که آن را با ورزش تجربه می کنند.

کسانی که آن را با تپش قلب یا نقایص قلبی تجربه می کنند.

کسانی که سابقه خانوادگی سنکوپ مکرر یا مرگ ناگهانی دارند.

    سنکوپ قلبی

سنکوپ قلب چیست؟

سنکوپ قلبی عروقی در اثر انواع بیماری های قلبی مانند برادی کاردی ، تاکی کاردی یا انواع خاصی از فشار خون ایجاد می شود. این می تواند خطر مرگ ناگهانی قلبی را افزایش دهد.

افرادی که مشکوک به سنکوپ قلب هستند اما شرایط پزشکی جدی ندارند ، می توانند به صورت سرپایی درمان شوند ، اما در صورت وجود شرایط جدی پزشکی ، ارزیابی نهایی بیشتر مورد نیاز است. شرایطی که می تواند ارزیابی و درمان بیمارستان را تضمین کند شامل موارد مختلف آریتمی قلبی ، ایسکمی ، تنگی شدید آئورت و آمبولی ریه است.

اگر ارزیابی نشان دهنده ناهنجاری در قلب باشد ، ممکن است یک مانیتور قلبی قابل کاشت خارجی یا سرپایی مورد نیاز باشد. نارسایی قلبی ، فیبریلاسیون دهلیزی و سایر بیماریهای قلبی جدی می توانند سنکوپ را در افراد مسن با افزایش شدید پس از 70 سالگی بدتر کنند.

علائم و نشانه های هشدار دهنده

نواحی سینوکاپیال اغلب با علائم یا نشانه های هشداردهنده همراه است. که شامل موارد زیر است:

• حالت تهوع

• لکنت زبان

نبض ضعیف

• تغییر دمای بدن که باعث سرخ شدن ناگهانی یا سرد شدن شما می شود.

تعریق ناگهانی و ناخوشایند

پوست رنگپریده

اختلالات بینایی مانند تاری دید ، دید تونلی ، تاری دید یا گشاد شدن مردمک چشم

• احساس می کنید صداها ناگهان خیلی دور شده اند.

سرگیجه ، بدن شل یا احساسی مثل این که سر و بدن بی وزن هستند.

• بی حسی

• سرگیجه

• سرگیجه یا احساس حرکت در اتاق

• ضربان قلب سریع

• ضعف بدن

• ارتعاشات

• سردرد

    سنکوپ قلبی در نوجوانان

سنکوپ در نوجوانان و عوامل خطر

سنکوپ یک عارضه شایع است ، اما بزرگسالان بالای 80 سال در معرض خطر بیشتری برای بستری شدن و مرگ قرار دارند. جوانترهایی که بیماری قلبی ندارند ، اما سنکوپ را در حالت ایستاده تجربه کرده اند یا استرس یا محرک های موقعیتی خاصی دارند ، کمتر احتمال دارد سنکوپ قلب را تجربه کنند.

سنکوپ قلبی در افراد زیر 60 سال خطر بیشتری دارد. مردان؛ شیوع بیماریهای قلبی شناخته شده ؛ ضربان قلب کوتاه یا بیهوشی ناگهانی ؛ غش در محل کار غش هنگام خواب معاینه غیرعادی قلب ؛ یا سابقه خانوادگی روابط ارثی.

    سنکوپ قلبی در نوجوانان

آیا هنگام سنکوپ نیاز به مراجعه به پزشک دارید؟

غش کردن معمولاً نشانه بیماری جدی نیست ، اما در صورت بیهوشی بهتر است به پزشک خود اطلاع دهید.

در موارد زیر حتماً به پزشک خود مراجعه کنید:

• بیش از یک بار بیهوش شده اید.
به هوش آمدن بیش از دو دقیقه طول کشید.
• شما شک دارید که باردار هستید.
• هنگام غش کردن ، کنترل مثانه یا روده خود را از دست می دهید.
• ضربان قلب شما می تپد یا نامنظم است.
• درد قفسه سینه دارید.
شما سابقه بیماری قلبی ، فشار خون بالا یا پایین یا دیابت دارید.

هنگام مراجعه به پزشک ، معاینه فیزیکی می تواند علت سنکوپ را مشخص کند ، اما گاهی اوقات تشخیص نیاز به تسکین دارد. این آزمایشات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

• اندازه گیری فشار خون
• تست بارداری ، در صورت امکان بارداری
• الکتروکاردیوگرام (ECG) ، برای تجزیه و تحلیل فعالیت الکتریکی قلب و بررسی وجود ضربان نامنظم قلب
• تست شیب برای تجزیه و تحلیل نحوه واکنش قلب و فشار خون به تفاوت در وضعیت جسمانی
همچنین ممکن است پزشک سابقه پزشکی شما را درخواست کند که شامل موارد زیر است:
• تشخیصهای فعلی و گذشته
• داستانی درباره آنچه در طول رویداد اتفاق افتاده است.
استفاده از دارو ، چه بدون نسخه و چه بدون نسخه

از شما خواسته می شود تا آنجا که ممکن است رویداد را با جزئیات به یاد بیاورید. این به پزشک کمک می کند محرک هایی مانند گرمای شدید یا استرس که ممکن است در آن دخیل باشد را تشخیص دهد.

گزینه های درمانی سنکوپ

گزینه های مداوا چه هست؟

گزینه های درمانی بستگی به علت سنکوپ و نتایج ارزیابی و آزمایش دارد. هدف از درمان این است که از بروز قسمت های سنکوپ جلوگیری کنید.

گزینه های درمانی شامل موارد زیر است:

• مصرف داروها یا ایجاد تغییر در داروهای قبلی.
• از لباس های حمایتی یا جوراب های فشاری برای بهبود گردش خون استفاده کنید.
تغییراتی در رژیم غذایی خود ایجاد کنید: ممکن است پزشک به شما پیشنهاد کند که وعده های غذایی کوچک و مکرر بخورید. نمک (سدیم) بیشتری بخورید ، مایعات بیشتری بنوشید ، میزان پتاسیم را در رژیم غذایی خود افزایش دهید و از کافئین و الکل اجتناب کنید.
• هنگام ایستادن بسیار مراقب باشید.
• هنگام خواب سر خود را بالا بیاورید. می توانید این کار را با استفاده از بالش های اضافی یا قرار دادن ارتفاع در زیر پاهای تخت انجام دهید.
از شرایط یا “محرک” هایی که باعث ایجاد یک دوره سنکوپ می شوند اجتناب یا تغییر دهید.
• آموزش بیوفیدبک برای کنترل سریع ضربان قلب
• درمان بیماری های قلبی ساختاری
• کاشت نبض برای منظم نگه داشتن نبض (فقط برای بیماران با شرایط خاص پزشکی لازم است). دفیبریلاتور قلبی قابل کاشت (ICD). این دستگاه به طور مداوم ضربان قلب و ریتم شما را کنترل می کند و ریتم سریع و غیرطبیعی را تصحیح می کند (فقط برای بیماران با شرایط خاص پزشکی لازم است).

توصیه های انجمن قلب آمریکا

توصیه های AHA (انجمن قلب آمریکا)

1. افرادی که علائم هشدار دهنده غش ، تهوع و تعریق را تجربه می کنند باید بنشینند یا دراز بکشند. هرکس مبتلا به سنکوپ است باید یک ارزیابی اولیه توسط پزشک خود شامل معاینه فیزیکی و سابقه کامل و همچنین اندازه گیری فشار خون و ضربان قلب داشته باشد.

الکتروکاردیوگرام (الکتروکاردیوگرام) نیز به عنوان بخشی از ارزیابی اولیه برای ارائه اطلاعات در مورد علت سنکوپ توصیه می شود. نوار قلب به طور گسترده ای در دسترس و ارزان است و می تواند اطلاعاتی در مورد علت احتمالی و خاص سنکوپ (به عنوان مثال ریتم غیرطبیعی قلب) ارائه دهد. آزمایشات دیگر ، مانند آزمایشات ورزشی ، مانیتور هولتر و اکوکاردیوگرام ، ممکن است برای رد سایر بیماریهای قلبی مورد نیاز باشد.

3. نوار قلب نیز برای کودکان و بزرگسالان مبتلا به سنکوپ توصیه می شود. در صورت مشکوک بودن به بیماریهای مادرزادی قلب ، کاردیومیوپاتی یا آریتمی ، ممکن است سایر آزمایشات تشخیصی غیر تهاجمی انجام شود.

4- اگر ارزیابی اولیه کامل نباشد ، “تست شیب” برای بیماران مفید است. فشار خون و ضربان قلب هنگامی که روی تخته دراز می کشید و تخته را خم می کنید اندازه گیری می شود. افراد مبتلا به NMS معمولاً به دلیل افت سریع فشار خون و ضربان قلب در شیب بیهوش می شوند. وقتی افراد دوباره به پشت می نشینند ، جریان خون و هوشیاری آنها بازیابی می شود.

بیماران مبتلا به HVAC و هیچ بیماری جدی پزشکی معمولاً در محیط سرپایی قابل کنترل نیستند. برای افراد مسن ، یک دید کلی از کار با متخصص سالمندان می تواند مفید باشد.

6. برای افرادی که کمبود آب دارند ، افزایش مصرف نمک و مایعات ممکن است در جلوگیری از سنکوپ مفید باشد. این توصیه – و همچنین حذف یا کاهش داروهای فشار خون پایین و دیورتیک ها – برای افرادی که سنکوپ موقعیتی را تجربه کرده اند نیز بی خطر است.

مصرف نمک و مایعات بیشتر ممکن است برای اکثر کودکان مفید باشد ، اما نتایج در افراد مبتلا به NMS نامشخص است. سایر شیوه های زندگی مانند ورزش نیز می تواند برای کودکان مفید باشد.

آینده سنکوپ

برخی از مطالعات نشان داده است که دوره های مکرر غش ، کیفیت زندگی را در بزرگسالان و کودکان بیمار کاهش می دهد ، اما مطالعات بهتری طراحی شده است که شامل کیفیت زندگی ، از دست دادن کار و ظرفیت عملیاتی باشد. علاوه بر این ، مطالعات بیشتر شامل کیفیت زندگی ، از دست دادن شغل و ظرفیت عملکرد به عنوان پیامدهای احتمالی و درک بهتر رابطه بین علائم سنکوپ ، علل و بیماریهای زمینه ای با پیامدهای مختلف است.

نتایجی که اظهار شده

تشخیص علت سنکوپ و درمان آن نیاز به مشورت با متخصص دارد. خوشبختانه بسیاری از کلینیک های پزشکی اکنون می توانند در این زمینه کمک کنند. کلینیک قلب و عروق اکسیر با تمرکز بر بیماری های قلبی عروقی و دیابت ممکن است یکی از بهترین مراکز برای تشخیص و درمان این نوع بیماری باشد. اگر چنین بیماری هایی را تجربه می کنید ، می توانید با این مرکز تماس بگیرید و به دنبال درمان باشید.
منبع:
https://www.heart.org
https://my.clevelandclinic.org
https://www.healthline.com

برای رتبه بندی این پست کلیک کنید!

[کل: 2 میانگین: 4]

دیدگاهتان را بنویسید