علل و روش های درمان سوزش پا در شب (متخصص)


آیا سوزاندن پا در طول روز ناراحت کننده است؟ یا شب بیدار می شوید؟ سوختگی پا اغلب شکایت افراد مسن است. اما به دلایل مختلف می تواند به هر کسی آسیب برساند. یکی از راه های اصلی برای مدیریت سوختگی های حساس پا ، از بین بردن علت آن است ، بنابراین ما در زیر شش علت اصلی سوختگی پا را بررسی می کنیم.

چرا پاها در شب می سوزند: پاسخ متخصصان

احساس سوزش در پاهای شما در هنگام خواب ممکن است نشانه ای از نوروپاتی محیطی یا آسیب عصبی باشد. حدود نیمی از افراد مبتلا به دیابت هنگامی دچار نوروپاتی محیطی می شوند که گلوکز اضافی در بدن به دیواره رگ های خونی که اعصاب را تامین می کند آسیب برساند. سایر علائم نوروپاتی محیطی شامل بی حسی ، سوزن سوزن شدن یا درد در پاها یا کاهش توانایی احساس گرما ، سرما و درد در پاها است. گاهی پزشک آزمایشاتی انجام می دهد تا مطمئن شود اعصاب شما به طور عادی کار می کند. درمان نوروپاتی محیطی شامل حفظ سطح قند خون در محدوده طبیعی ، مدیریت درد و مراقبت خوب از پا است.

سوزش پا: پاسخ انجمن دیابت آمریکا

اگر پاهای شما احساس گرما و گزگز می کند ، به این معنی است که اعصاب پای شما تحت تاثیر دیابت قرار دارد. “نوروپاتی دردناک” اصطلاحی است که برای توصیف درد غیرقابل توضیح در پای افراد مبتلا به دیابت استفاده می شود. افراد مبتلا به نوروپاتی دردناک معمولاً احساس «سوزن سوزن شدن» در پاها یا احساس سوزش کسل کننده می کنند که در شب بدتر می شود. البته وقتی علائم دیگری از سوختگی پا وجود نداشته باشد ، این نوروپاتی محسوب می شود.

همچنین ممکن است گرفتگی های مکرر پا را تجربه کنید. از آنجا که درمان نوروپاتی دردناک هنگام بروز مشکل است ، بهترین درمان برای این بیماری کنترل قند خون برای جلوگیری از نوروپاتی است. این مشکل عصبی نه تنها در مردان ، بلکه در افرادی که سالها مبتلا به دیابت بوده اند ، افراد قد بلند ، افراد سیگاری و افرادی که کنترل قند خون آنها ضعیف است ، شایع است.

اگر در حال حاضر از نوروپاتی دردناک رنج می برید ، باید بدانید که درمان هایی وجود دارد که حدود 50 of از بیماران را تسکین می دهد. این درمانها شامل استفاده از داروهای ضدافسردگی ، برخی داروهای قلبی و کرم تهیه شده از فلفل چیلی (کپسایسین) است. این کرم به پاهای شما مالیده و آنها را بی حس می کند. خبر خوب این است که درد ناشی از این نوروپاتی اغلب در طول زمان برطرف می شود در صورتی که هیچ یک از این درمان ها بهتر نشوند.

سوزش پا در شب: سایر علل شایع

1- وضعیت پا

موقعیت پاهای شما نحوه راه رفتن و نحوه فشار دادن پاها را تعیین می کند. در حالت ایده آل ، وزن شما هنگام راه رفتن به طور مساوی بین پاهای شما توزیع می شود ، اما گاهی اوقات موقعیت برخی از افراد فشار موضعی را روی پاهای آنها وارد می کند. این فشار “نقاط داغ” ایجاد می کند که باعث ایجاد گرما ، قرمزی و سوزش می شود.

یک قوس بزرگ در وسط پا نمونه رایج این مورد است. در این حالت قسمتی از پا کمتر به زمین برخورد می کند ، بنابراین پاشنه و بیرون زدگی قسمت جلویی قسمت اصلی فشار است. تفاوت در طول پا می تواند این مشکل را ایجاد کند ، حتی اگر تفاوت 6 میلی متر باشد. این به این دلیل است که یک پا وزن بیشتری نسبت به پای دیگر تحمل می کند.

20 راز سلامتی که زبان شما به شما می گوید!

برخی مشکلات و شرایط پزشکی پا ، مانند میخچه ، پینه ، زگیل و مفاصل متورم برجسته ، می تواند هنگام راه رفتن فشار بیشتری به پای شما وارد کند و به طور بالقوه باعث سوزش پا شود.

2- نوروپاتی محیطی (دیابت)

[webp-to-jpg output image]

نوروپاتی محیطی وضعیتی است که در آن اعصاب بازوها و پاها که از ستون فقرات خارج می شوند آسیب می بینند. مسیر این عصب از ستون فقرات تا پا طولانی است و هر نوع آسیب در این مسیر می تواند باعث ایجاد علائم عصبی در پا از جمله بی حسی ، سوزن سوزن شدن و سوزش شود.

دیابت یکی از شایع ترین علل نوروپاتی محیطی است. مطالعات نشان می دهد 61 درصد از استرالیایی های مبتلا به دیابت درجاتی از نوروپاتی را دارند. دلیل آن این است که در دراز مدت ، افزایش و عدم کنترل قند خون می تواند به اعصاب آسیب برساند ، دیواره عصبی را ضعیف کرده ، انتقال سیگنال عصبی را کند کرده و احساس طبیعی پا را تغییر دهد. این عوارض به تدریج ظاهر می شوند و با گذشت زمان بدتر می شوند. این بدان معناست که پاهای شما ممکن است بسیار سوزانده شود یا حتی ممکن است کاملاً فلج شود.

سایر علل نوروپاتی محیطی شامل اختلالات خود ایمنی ، عوارض جانبی برخی از درمان ها مانند شیمی درمانی ، اختلالات ژنتیکی ، عفونت ها و قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی است.

3- نورومای مورتون

نورومای مورتون یک توده دردناک و متورم در پا است که اغلب در اثر التهاب عصبی که انگشت دوم و سوم انگشتان پا را پوشانده یا ناحیه خاصی بین انگشت سوم و چهارم ایجاد می شود. هنگامی که اعصاب متورم و تحریک می شوند ، برخی از علائم عصبی ، از جمله احساس سوزش در پا ظاهر می شود.

در این حالت ، درد و سوزش پا هنگام پوشیدن کفش های تنگ یا باریک تشدید می شود. این به این دلیل است که این مدل کفش ها استخوان های پا را به هم نزدیک می کند ، به این معنی که اعصاب بیشتر فشرده و تحریک می شوند.

برای تضعیف بدن چه بخوریم و چه کنیم؟ (از پروفسور کلوئی)

4- فشرده سازی یا گیر افتادن عصب (سندرم تونل مچ پا)

همه ما یک تونل کوچک در قسمت داخلی مچ پای خود داریم به نام تونل تارسال. این تونل گذرگاه بسیاری از تاندون ها ، شریان ها ، وریدها و اعصاب مچ پا را فراهم می کند. عصب تیبیای خلفی یکی از اعصاب این ناحیه است.

گاهی اوقات ساختارهای موجود در تونل پشتی ، از جمله عصب تیبیای خلفی ، فشرده می شوند و علائمی مانند سوزش پا را ایجاد می کنند. علل فشرده سازی یا گیر افتادن این اعصاب شامل تاندون های کف صاف ، ستون فقرات ، کیست یا تونل هایی است که برای اشغال فضا و فشردن اعصاب ، آسیب به ناحیه مچ پا و آسیب به ساختار تونل گسترش می یابد. یک بیماری التهابی که بر عصب فشار وارد می کند. نقاط مختلف دیگری نیز در امتداد عصب وجود دارد که می توان آنها را فشرده کرد.

5- آسیب عصبی ضربه ای (آسیب پس از سانحه)

درست مانند ماهیچه ها ، تاندون ها و رباط هایی که می توانند در اثر ضربه آسیب ببینند ، اعصاب ما نیز می توانند آسیب ببینند و باعث ایجاد تعدادی از علائم عصبی از جمله سوزش پا می شوند. این ضربه می تواند یک ضربه مستقیم به پا یا ساق باشد. به عنوان مثال ، پای کسی به پای شما برخورد می کند ، چیزی روی پای شما می افتد ، یک توپ فوتبال به پای شما می خورد و غیره ، و بسیار بدتر ، در ستون فقرات ، اینجاست که اعصاب شروع می شود.

6- عفونت پای ورزشکاران (عفونت قارچی)

پای ورزشکار نام یک عفونت قارچی است که می تواند باعث احساس سوزش موقت و خاصی بین کف پا و انگشتان پا شود. این عفونت قارچی لایه های بیرونی پوست را درگیر کرده و در نتیجه باعث خشکی ، پوسته پوسته شدن ، قرمزی ، خارش ، سوزش و آسیب به ظاهر پوست می شود.

عفونت های قارچی باعث تحریک می شوند زیرا قارچ کراتین می خورد. کراتین پروتئینی است که در پوست ، مو و ناخن ها یافت می شود. خوشبختانه درمان عفونت های قارچی پوست کاملاً ساده است و کافی است از داروهای ضد قارچ در خانه استفاده کرده و مراقبت های لازم را انجام دهید.

اطلاعات بهداشتی از پاهای شما!

سایر دلایل سوختگی پا

سایر علل سوزش پا که در مقالات پزشکی ذکر شده است عبارتند از: کمبود ویتامین (به ویژه ریبوفلاوین و ویتامین B12) ، اعتیاد به الکل ، نارسایی کلیه ، کم کاری تیروئید ، سندرم درد مزمن ناحیه ای یا اختلالات ژنتیکی مانند بیماری Charcot-Marie Tooth. سوزش پا نیز می تواند ایدیوپاتیک باشد. یعنی علت مشخصی وجود ندارد.

منبع 1 منبع 2

دیدگاهتان را بنویسید