عوارض جراحی لاغری (بای پس ، بالون و معده-واسفرن) چیست؟


عوارض جراحی لاغری (بای پس ، بالون و معده-واسفرن) چیست؟

جراحی کاهش وزن ممکن است برای افرادی که سعی در کاهش وزن دارند تصمیم درستی نباشد. بای پس معده یا روش آستین معده را کوچکتر می کند. کوچک شدن معده باعث می شود فرد زودتر احساس سیری کند و میل کمتری به خوردن داشته باشد. این روشها با کاهش جذب غذا کار می کنند. جراحی کاهش وزن روشی است که نباید بدون در نظر گرفتن ملاحظات بسیار دقیق انجام شود ، بنابراین هنگام انجام عمل جراحی ، فرد باید درک دقیقی از آنچه اتفاق می افتد ، مانند خطرات پیش رو داشته باشد. همچنین باید به خاطر داشت که بعد از عمل جراحی ، شما باید تغییراتی طولانی مدت در شیوه زندگی و عادات غذایی خود ایجاد کنید. امروزه روشهای غیر جراحی و کم خطر برای کاهش وزن و دستیابی به اندامی ایده آل وجود دارد که هیچ عارضه جانبی و محدودیتی برای جراحی لاغری ندارد.

کاهش وزن برای افرادی که بیش از 100 پوند وزن دارند یا دارای شاخص توده بدنی (BMI) 40 یا بیشتر هستند و همچنین افرادی که در استفاده از روش هایی مانند رژیم غذایی ، ورزش و دارو یا سایر روش های غیر جراحی موفق هستند ، انجام می شود. با پزشک خود مشورت کنید تا ببینید آیا عمل برای شما مناسب است یا خیر. با پزشک خود در مورد خطرات جراحی و تغییراتی که پس از آن باید در رژیم غذایی و شیوه زندگی خود ایجاد کنید ، مشورت کنید. همه گزینه های موجود را با خود و پزشک خود بررسی نکنید.

انواع جراحی های رژیم غذایی برای کاهش وزن استفاده می شود


پزشک بهترین و م effectiveثرترین روش جراحی را بر اساس وزن و مشکلات جسمی بیمار انتخاب می کند. انواع روشهای کاهش وزن شامل موارد زیر است:

جراحی حلقه معده

جراحی حلقه معده

در حال حاضر ، بانداژ شکمی یک روش معمول برای کاهش وزن است که طی آن حلقه ای در قسمت فوقانی شکم قرار می گیرد که شکم را به دو قسمت تقسیم می کند. وقتی فردی غذا می خورد ، این غذا از ناحیه مری وارد ناحیه معده می شود. از آنجا که این قسمت کوچکتر از اندازه قبلی معده است ، فرد غذای کمتری می خورد و زودتر از قبل احساس سیری می کند. بعد از خوردن غذا ، غذا به تدریج از قسمت فوقانی تا پایین حلقه وارد قسمت تحتانی معده می شود و به تدریج هضم می شود.

حلقه های شکم طوری طراحی شده اند که می توان موقعیت آنها را بعد از عمل تنظیم کرد تا مقدار غذایی که بیمار می تواند تغییر دهد تغییر کند. برای اعمال این تغییر ، حلقه شکم به یک درگاه مخصوص زیر پوست متصل شده و تنظیم از طریق این درگاه انجام می شود. این نوع جراحی خطرات و مشکلاتی نیز دارد. گاهی اوقات حلقه معده ممکن است لغزش کرده و ممکن است خالی شود و عملکرد خود را از دست بدهد ، در این صورت باید تعویض شود.

جراحی بای پس معده

جراحی بای پس معده

در جراحی بای پس معده Roux-en-Y ، معده به دو قسمت تقسیم می شود و یک کیسه کوچکتر (وصله) در بالای شکم ایجاد می کند. سپس قسمتی از قسمت فوقانی روده کوچک به این معده متصل می شود. وقتی شخصی چیزی می خورد ، غذا از قسمت اصلی معده و قسمت فوقانی روده کوچک عبور می کند. در قسمت فوقانی روده کوچک ، غذا به طور طبیعی شروع به هضم و جذب بدن می کند. بنابراین ، اگر بیوپسی روی این قسمت از روده انجام شود ، کالری کمتری از غذای خورده شده جذب می شود. علاوه بر این ، از آنجا که چرک جدید ایجاد شده کوچکتر از اندازه طبیعی معده است ، مقدار غذایی که بیمار می تواند بخورد می تواند در نهایت میزان کالری جذب شده توسط فرد را کاهش دهد.

مگیلسا

مگیلسا

در زیر آستین معده ، بیشتر یک طرف معده برداشته می شود و یک لایه کوچک در معده باقی می ماند که شبیه یک لوله باریک است. این لوله در بالا به مری و در پایین به ابتدای روده متصل می شود. در این روش اندازه معده کوچکتر می شود و بیمار فقط می تواند مقدار کمی غذا مصرف کند و برای مدت طولانی بعد از غذا احساس سیری و سیری کند. آستین معده نسبت به سایر جراحی ها از نظر میزان کاهش وزن که ممکن است فرد پس از عمل جراحی تجربه کند ، کمتر است.

بالون داخل معده

بالون داخل معده

یک تلسکوپ ویژه به نام اندوسکوپ از طریق دهان و در نهایت به معده وارد مری می شود و یک بالون سیلیکونی را وارد معده بیمار می کند. بادکنک با مایع پر شده و فضای معده را اشغال می کند. با یک بادکنک در شکم ، بیمار زودتر احساس سیری می کند و بنابراین کمتر غذا می خورد. استفاده از این روش فقط در کوتاه مدت جواب می دهد زیرا بالون باید بعد از حداکثر 6 ماه از معده خارج شود.

اختلال بیوپانکراس

اختلال بیوپانکراس

در طول این عمل ، بیشتر معده برداشته می شود و فقط یک معده کوچک باقی می ماند. سپس وصله به انتهای روده کوچک متصل می شود. در این روش ، بیشتر روده کوچک دور زده و از دستگاه گوارش خارج می شود. در همان زمان ، مجرای صفراوی و لوزالمعده (معمولاً تخلیه آنزیم های صفراوی و پانکراس در قسمت فوقانی روده کوچک برای هضم) به قسمت تحتانی روده کوچک وارد می شود. یکی از معایب این روش این است که این روش جراحی می تواند باعث نفخ و بوی نامطبوع مدفوع شود. ناهنجاری بیلی پانکراس یک عمل پیچیده است و باید توسط یک جراح مجرب انجام شود.

محدودیت های تغذیه ای بیمار پس از این عمل چیست؟


رعایت دستورات پزشک برای غذا خوردن و ورزش بسیار مهم است. بعد از عمل ، برای کاهش وزن ، بیمار باید عادات غذایی خود را تغییر داده و غذای کمتری نسبت به قبل از عمل مصرف کند. به بیمار دستورات دقیقی داده می شود که در هفته های اول بعد از عمل چه بخورد. در ابتدا ، رژیم غذایی ممکن است شامل آب میوه های طبیعی ، چای ، قهوه و سوپ های نرم باشد. به تدریج ، بیمار می تواند غذاهای نرم تری مانند تخم مرغ آب پز ، ماکارونی ، ماست و … و در نهایت غذاهای سفت تر بخورد. رعایت رژیم غذایی سالم و متعادل بسیار مهم است.

از آنجا که بیمار قادر به جذب ویتامین ها و مواد معدنی خاصی پس از عمل جراحی نیست ، باید تا پایان عمر تحت نظر پزشک برخی مکمل ها را مصرف کند. آزمایش خون میزان آهن ، کلسیم ، مس ، روی ، ویتامین D و ویتامین B12 را اندازه گیری می کند و پزشک بر اساس نتایج آزمایش میزان مکمل های بیمار را تعیین می کند. برای برخی از افراد ایجاد تغییرات لازم در شیوه زندگی و رژیم غذایی پس از جراحی بسیار مشکل است.

خطرات جراحی کاهش وزن


هیچ جراحی ایمن نیست و کاهش وزن نیز از این قاعده مستثنی نیست. به ندرت ممکن است برخی از افراد در حین عمل جراحی بمیرند. احتمال عوارض بعد از عمل نیز وجود دارد که خطر آن بسته به سن ، جنسیت و شاخص توده بدنی متفاوت است. علاوه بر این ، جراحی در برخی افراد ممکن است به کاهش وزن فرد کمک نکند.

تعدادی از خطرات کلی در هر نوع کاهش وزن وجود دارد. این یک عامل خطر است زیرا بیمار باید تحت بیهوشی قرار گیرد و اگر بیمار چاق باشد ، این خطر بیشتر است. علاوه بر این ، پس از عمل جراحی ، احتمال ایجاد لخته خون در ریه ها (آمبولی ریه) یا در وریدها (ترومبوز ورید عمقی) بسیار اندک است و پزشک اغلب برای کاهش این خطر دارو تجویز می کند. در برخی از افراد ، کاهش وزن ممکن است بعد از عمل رخ دهد. این عفونت می تواند در حین عمل و در ریه ها یا در محل زخم روی پوست بعد از عمل ایجاد شود.

اگر بیمار بعد از عمل وزن زیادی از دست بدهد ، مقدار زیادی پوست اضافی باقی می ماند که اصلاً آنقدرها هم جذاب نیست و لباس ها به خوبی به فرد نمی خورد. برای حل این مشکل می توان عملیات دیگری را انجام داد که همیشه در دسترس نیست. قبل از عمل با پزشک خود در این مورد صحبت کنید.

بسته به نوع جراحی ، فرد ممکن است خطرات یا عوارض دیگری نیز داشته باشد.

روشهای جایگزین برای کاهش وزن چیست؟


از آنجا که جراحی های لاغری عوارض و محدودیت های زیادی برای بیمار به همراه خواهد داشت ، بسیاری از پزشکان روش های لاغری بدون جراحی را توصیه می کنند. روشهای کم خطر و بی خطر مانند لیپوماتیک، کرایولیپولیز، RF، شویتیشن و لیپولیز که نتایج فوری و ماندگاری خواهد داشت.

“کپی فقط با ذکر منبع و پیوند مجاز است.”

دیدگاهتان را بنویسید