فروش ۱۱۵میلیاردتومانی نمایشگاه کتاب در بخش حضوری و مجازی – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر، علی رمضانی قائم مقام و سخنگوی سی و سومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در هشتمین نشست خبری این رویداد فرهنگی که امروز پنجشنبه ۲۹ اردیبهشت‌ در کمیته ناشران داخلی نمایشگاه برگزار شد، گفت: به مردم توصیه می‌کنیم از فرصت باقی‌مانده اعلام قبلی نمایشگاه کتاب استفاده کنند و به هوای این‌که بخش حضوری نمایشگاه تمدید می‌شود، نباشند.

وی افزود: تمدید نمایشگاه موضوع پیچیده‌ای است و نیازمند هماهنگی دستگاه‌های مختلف است لذا مسئله تمدید حضوری نمایشگاه بعید است که اتفاق بیفتد. اگر هم تمدید داشته باشیم، در بخش مجازی نمایشگاه خواهد بود، پس مردم از فرصت باقی‌مانده خصوصاً فردا استفاده کنند.

رمضان: افزود: درباره تمدید بخش مجازی هم گفت: باید ببینیم طی امروز و فردا، الگوی مراجعه مردم به بخش مجازی چطور خواهد بود اگر میزان مراجعات به حدی باشد که نیازمند تمدید باشد، تمدید خواهیم داشت.

قائم مقام سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران گفت: در نمایشگاه مجازی اول میانگین حضور تا اتمام خرید هر مراجعه‌کنند، ۲۴ دقیقه بود، در نمایشگاه مجازی که در بهمن برگزار کردیم با بهبودهایی که در فرایند جست‌وجو و دسترسی‌ها و دسته‌بندی‌ها ایجاد کردیم، این عدد به ۱۴ دقیقه و ۳۰ ثانیه رسید اما در این نمایشگاه به زیر ۱۲ دقیقه کاهش پیدا کرد که نشان می‌دهد هم فرایندها بهبود یافته و هم اشکالات سامانه‌ها برطرف شده تا مردم بتوانند راحت‌تر جست‌وجو و فرایند خرید خود را کامل کنند.

وی درباره فروش کتاب در نمایشگاه نیز افزود: مجموعه فروش نمایشگاه کتاب در بخش حضوری و مجازی تا شب گذشته، ۱۱۵ میلیارد تومان بود که مبلغ قابل توجهی است، از این مبلغ قریب ۵۴ میلیارد تومان در بخش مجازی و ۶۱ میلیارد تومان در بخش حضوری ثبت شده است.

در بخش دیگری از نشست، محمد الهیاری در پاسخ به سوال ایسنا درباره حضور ناشرانی که کتاب‌های کپی می‌فروشند، گفت: این موضوع به قدمت نمایشگاه سابقه دارد، بارها پرسیده شده و می‌شود؛ مادامی‌که مبنای حضور ناشران در نمایشگاه تعداد عناوین تولید شده است، نمی‌شود مانع از حضور ناشری شد.

وی افزود: نمایشگاه فرصتی عمومی است که ناشران در آن حضور یابند. همین امسال هم که مشغول تخصیص غرفه و جانمایی بودیم، این موضوع وجود داشت و تعداد قابل توجهی از ناشران به لحاظ شکلی و ضوابط امکان حضور در نمایشگاه را داشتند چون تعداد عناوین لازم را داشتند اما عناوین مشترک بودند؛ این موضوع در شورای سیاست‌گذاری نمایشگاه مورد گفت‌وگو قرار گرفت و دوستان‌مان در معاونت فرهنگی و خانه کتاب برای اینکه حضور ناشران در نمایشگاه حضور کیفی‌تری باشد و مردم کتاب جدید داشته باشند شاخص‌هایی تدوین کردند و امیدواریم در دوره‌های آتی نمایشگاه، شاهد این باشیم که حضور ناشرانی که تولیدات کیفی دارند، در نمایشگاه شاخص‌تر باشد.

وی همچنین درباره غرفه‌های خالی نیز گفت: ناشران در موعد مقرر ثبت‌نام کردند و حتی وجه خود را واریز کردند اما موقع تحویل غرفه تعدادی از ناشران نیامدند.

الهیاری افزود: نمایشگاه لیست انتظاری از ناشران دیگری هم داشت که در اولویت یک و دو بودند پس به آن ناشران غرفه داده شد. آنچه تقاضا بود و ناشری که می‌شد در نمایشگاه حاضر باشد، تلاش شد بعد از دو سال در نمایشگاه حاضر شود. تعداد قابل توجهی از ناشران که ثبت‌نام و وجه پرداخت کرده بودند به دلایل مختلف اعلام انصراف کردند.

رئیس کمیته ناشران داخلی درباره کتاب‌های اینفلوئنسرها گفت: کمیته ناشران داخلی این وظیفه را دارد به صورت عمومی شرایط را فراهم کند تا مردم نویسنده مورد علاقه خود را ببینند و یا ناشران برای نویسنده و مخاطبان وقت بگذارند. ملاک حضور کتاب‌ها هم مجوزهایی است که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر می‌کند. اما با ناشران صحبت کردیم در ساعت پیک حضور مردم رونمایی نشود مانند پنجشنبه و جمعه که ازدحام جمعیت داریم.

وی درباره این‌که آیا کتابی از نمایشگاه جمع‌آوری شده یا نه، افزود: کمیته ناشران داخلی علاوه بر موضوع جانمایی و حضور ناشران و بررسی این‌که کدام یک از ناشران شرایط حضور در نمایشگاه را دارند، یکسری وظایف نظارتی بر عهده دارد. ناشران مکلف هستند کتاب ناشر دیگری عرضه نکنند و اگر عرضه می‌کنند قبلاً نمایندگی گرفته باشند، پس ناشری که نمایندگی نگرفته نباید کتاب‌ها را عرضه کند یا محدودیت سال نشر قرار داده شده و زمانی که ناشری کتابی را عرضه می‌کند که محدودیت سال نشر را رعایت نکرده، نباید کتاب خود را عرضه کند و یا کتابی که فاقد مجوز رسمی از نمایشگاه است نباید در نمایشگاه باشد. اگر به مواردی از این دست برخورد کرده باشند به مدیران و ناظران به غرفه مراجعه و با ناشر صحبت و صورت جلسه کردند و از آن لحظه و تاریخ دیگر عرضه نشده است.

سخنگوی نمایشگاه کتاب تهران در بخش دیگری از نشست از مردم خواست در ساعت‌های ابتدایی روز به نمایشگاه مراجعه کنند و بازدید از نمایشگاه برای ساعت پایانی و پرترافیک نگذارند که نتوانند استفاده کنند.

و: افزود: رعایت حقوق مخاطبان برای ستاد برگزاری نمایشگاه در اولویت است بنابراین یکی از موارد مهمی که به کمیته‌های مختلف و هیئت رسیدگی به تخلفات ارجاع می‌شود، گزارش‌های مردمی و رسانه‌ای است پس مردم می‌توانند به ستاد نمایشگاه و بخش‌هایی که برای بازرسی است، مراجعه کنند. غرفه‌های مواد غذایی و مسئله بهداشتی آن‌ها به شدت مسئله نمایشگاه است و چندین غرفه‌ای که رعایت ضوابط را نکرده بودند، در این چند روز پلمب شد، که آخرینش امروز بود.

علی رمضانی با اشاره به تشکیل جلسه کمیته رسیدگی به تخلفات گفت: ۵۴ پرونده در این جلسه مطرح شد که برای ۴۵ پرونده، رأی از جنس تخلفات آئین‌نامه‌ای صادر شد. تخلفات از عرضه کتاب‌های ناشران دیگر، عدم رعایت مفاد آئین‌نامه برای استفاده از دستگاه کارتخوان، عدم رعایت شئونات، عدم برگزاری برنامه‌های اعلام نشده را شامل می‌شد؛ بسته شدن غرفه از ۳ تا ۵ ساعت و دریافت تذکر کتبی تا محرومیت از حمایت‌های یک‌سال آینده وزارت ارشاد و محرومیت حضور در سال‌های بعد است.

به گفته رمضانی مرکز اطلاع‌رسانی و پاسخگویی نمایشگاه کتاب مجموعاً ۳۴ هزار تماس را پاسخ داده که تقریباً ۲۴ هزار تماس مربوط به تمایس‌های ورودی و ۷ هزار تماس مربوط به خروجی بود و دلایل افزایش تماس‌های خروجی هم این است که عمدتاً ناشران بسته‌های خود را ارسال نکردند و با آن‌ها تماس گرفته می‌شود.

وی گفت: یکی از تخلفات در هیئت بررسی تخلفات که منجر به صدور رأی هم شده همین ارسال دیرهنگام بسته‌های نمایشگاه مجازی است که ۱۰ تخلف در این بخش ارجاع شده بود که آرا مختلف از تذکر کتبی تا بسته شدن غرفه گرفتند.