فناوری تلفن همراه در ایران ۲۸ ساله استبه گزارش وانانیوز،

به گزارش اداره کل ارتباطات شرکت ارتباطات سیار ایران، ۲۸ مرداد ماه با «استقرار ارتباطات سیار» همراه است؛ با توجه به اینکه تحویل اولین سیم کارت در ایران با واگذاری ۴ سیم کارت به نهاد ریاست جمهوری انجام شد.

فاز اول راه اندازی فناوری تلفن همراه در سال ۱۳۹۲ با ۲۴ سایت BTS و ظرفیت سازی ۹۲۰۰ شماره در تهران مسئول امور ارتباطات سیار شرکت مخابرات ایران آغاز شد.

در ۲۸ مرداد همان سال با واگذاری ۴ سیم کارت به نهاد ریاست جمهوری، برای اولین بار توزیع رسمی سیم کارت در ایران آغاز شد.

طولی نکشید که توسعه شبکه تلفن همراه به یکی از اهداف برتر مجموعه مخابرات کشور تبدیل شد. زیرا تغییر پارادایم های ارتباطی در دنیا رونق گرفت و این احساس نیاز در جامعه ما نیز وجود داشت.

با توجه به این ضرورت، هیئت دولت به پیشنهاد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، اساسنامه شرکت ارتباطات سیار با سرمایه ۲۰۰۰ میلیارد ریال و کلیه وظایف امور ارتباطات سیار شرکت مخابرات ایران را تصویب کرد. به «شرکت ارتباطات سیار ایران» واگذار شدند.

با جدیت خصوصی‌سازی صنعت مخابرات کشور، این شرکت از سال ۱۳۸۵ با نام تجاری «همراه اول» که نیازهای جدید بازار رقابتی را درک می‌کند، به فعالیت خود ادامه داد.

همچنین عرضه ۵ درصد از سهام شرکت اول در ۲۸ آذر ۱۳۸۸ از دیگر اقدامات ثبت شده در تاریخ ارتباطات کشور بود.

نماد «همراه» در تاریخ ۸ مرداد ۱۳۹۱ رسماً به بورس کشور معرفی شد و در تابلوی معاملات بازار سرمایه قرار گرفت.

علیرغم مسیر پر پیچ و خم طی سالیان متمادی و حرکت در مدار توسعه ارتباطات سیار همگام با کشورهای پیشرفته جهان، اکنون اولین اپراتور تلفن همراه ایران با واگذاری ۱۰۰ میلیون سیم کارت دائمی و اعتباری نیز در رتبه اول قرار دارد. در میان اپراتورهای خاورمیانه قرار گرفته است.

بر اساس آخرین گزارش سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به عنوان ناظر و تصمیم گیرنده در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور که مربوط به سه ماهه اول سال ۱۴۰۱ است، حدود ۶۸ هزار سایت ارتباطی فعال وجود دارد. مبتنی بر فناوری های ۴G، ۳G و ۲G در کشور است

در اختیار داشتن بیش از ۵۶ درصد از کل سایت های ارتباطی کشور، پوشش ۹۶.۵ درصدی جمعیت کشور، پوشش ۱۳۹۵ شهر و پوشش حدود ۴۵ هزار روستای کشور به ویژه در فناوری های ۴G و ۳G را به دنبال داشته است که چشمگیر است. آمار در صنعت ارتباطات

هم اکنون بیش از ۸۲ هزار و ۱۴۶ کیلومتر از راه های کشور زیر چتر امواج رادیویی این اپراتور است.

این اپراتور به عنوان اولین و بزرگترین اپراتور تلفن همراه کشور علاوه بر پرچمدار بودن در توسعه آخرین فناوری های ارتباطی و داشتن بالاترین رکورد سرعت ۵G در کشور، دارای حدود ۵۲ میلیون مشترک ۴G و ۳G است که از این تعداد تقریباً . ۴۵ میلیون مربوط به مشترکین ۴G است.

این اپراتور در سال ۱۴۰۰ توانسته به رکورد ۵۵۷۴ پتابایت «مصرف داده» دست یابد که نسبت به سال قبل ۴۴ درصد رشد نشان می دهد. همچنین رکورد ترافیک دیتای روزانه موبایل اول به ۱۹.۲ پتابایت رسید که با احتساب ترافیک مبین نت، برای اولین بار در کشور به بیش از ۲۰ پتابایت رسیده است.