قدرت پرندگان ایرانی در آسمان/ چرا ارتش رزمایش پهپاد برگزار کرد؟؟


به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، در نخستین روزهای آخرین ماه تابستان در نخستین سال قرن جدید، اتفاقات جالبی در سرزمین پارسیان رخ داد. او یک پهپاد را به دشمنان نشان داد.

ارتش در ماه های گذشته از پایگاه پهپادی راهبردی به نام ۳۱۳ رونمایی کرده بود و پرندگان این پایگاه نقش مهمی در رزمایش مشترک پهپاد ۱۴۰۱ ارتش داشتند.

* ۳۱۳ پرنده؛ مولفه های نیروی هوایی ایران در منطقه

در آخرین روزهای مردادماه است که خبر برگزاری رزمایش پهپاد ۱۴۰۱ ارتش منتشر می شود. ارتش پس از چند سال فعالیت در حوزه پهپاد رزمایش کشوری را با حضور نیروهای چهارگانه خود در منطقه ایران اسلامی برگزار می کند.

این رزمایش در حالی برگزار می شود که چند ماه پیش ارتش از یک پایگاه پهپاد زیرزمینی به عنوان یک غافلگیری بزرگ رونمایی کرد. قرارگاهی که شاید بارها در حوزه موشکی و پهپادی از سوی سپاه رونمایی شده باشد اما اجرای چنین اقدامی از سوی ارتش مایه تعجب دشمنان است.

پایگاه پهپاد ۳۱۳ نام جدیدترین پایگاه زیرزمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران است. این پایگاه که یک شگفتی بزرگ برای دشمنان است، برخی تجهیزات جدید در آن نیز توجه ها را به خود جلب کرده است.

در این پایگاه علاوه بر پهپادهایی مانند کمان ۲۲ که در زمره بزرگترین و قدرتمندترین پهپادهای ایران و جهان است، سلاح های جدیدی مانند موشک حیدر ۱، پهپاد کروز حیدر ۲، موشک نسل جدید شفق نزاجا، ضد امید -پهپاد رادار و بسیاری از دستاوردهای دیگر قابل مشاهده است

اهمیت راهبردی این پایگاه به حدی است که به گفته امیر دریادار موسوی معاون عملیات ارتش، «ماموریت های محوله به این قرارگاه، مأموریت های ویژه و خارجی با اهداف مشخص است که در این راستا، این گونه پرندگان در مکان امنی نگهداری می شوند. دور از چشم دشمنان، زیرا ماموریت های آنها مخفی می ماند.

در یک نگاه می توان گفت که انواع پهپادهای مستقر در پایگاه ۳۱۳ پهپاد راهبردی ارتش با پهپادهای معمولی متفاوت است. این پهپادها پهپادهایی هستند که قادر به انجام ماموریت های استراتژیک و موثر برای دستیابی به برتری در صحنه نبرد و ضربه زدن به منافع اصلی دشمن هستند.

* پرواز بیش از ۱۵۰ پرنده در سراسر کشور/ هدف از رزمایش پهپاد ارتش چیست؟

اکنون با گذشت کمتر از سه ماه از رونمایی از پایگاه ۳۱۳ پهپادی راهبردی ارتش، نیروهای چهارگانه آجا در یک همکاری کاذب در حال برنامه ریزی رزمایش مشترک هستند، رزمایشی که نه تنها نیروی پهپادی ارتش را به صورت یکپارچه و بیشتر ساماندهی می کند. نسبت به قبل هماهنگ شده اما باید به دشمنان نیز کمک کند تا نشان دهند پهپادهای ایران از هر نظر پر هستند.

حوزه اجرای این رزمایش مشترک در استان‌های غرب، جنوب غرب، جنوب، جنوب شرق، خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان و در استان‌های مرکزی اصفهان، سمنان و یزد برگزار می‌شود.

امیر دریادار حبیب الله سیاری، معاون هماهنگ کننده ارتش در روز اول شهریور از برگزاری رزمایش مشترک پهپادها در دوم شهریور با حضور تمامی توانمندی های پهپادی ارتش خبر داد.

به گفته دریادار سیاری، در این رزمایش بیش از ۱۵۰ فروند پهپاد از نیروهای چهارگانه ارتش حضور دارند.

هدف از این رزمایش ارزیابی و آزمایش دقت و قدرت تسلیحات، میزان تداوم پرواز، قابلیت‌های سامانه‌های هدایت و کنترل و قابلیت‌های رزمی پهپادهای فعلی است.

عصر روز اول شهریورماه امیر دریادار موسوی سخنگوی رزمایش پهپادی ارتش جزئیات جدیدی از این رزمایش را اعلام کرد. وی می گوید: در این رزمایش علاوه بر ارزیابی تعداد و قابلیت های تهاجمی پرندگان بدون سرنشین، به دنبال ارزیابی سامانه هایی برای مقابله با نفوذ و اقدامات تهاجمی پرندگان بدون سرنشین هستیم.

* اولین روز از رزمایش پهپاد ارتش؛ از تشخیص مرز تا اجرای موفقیت آمیز اختلال در پایگاه هوایی در ارتباطات هواپیماهای بدون سرنشین

اولین روز رزمایش مشترک پهپاد ۱۴۰۱ ارتش با پرواز بیش از ۱۵۰ پهپاد در جمهوری اسلامی ایران از آبهای گرم خلیج فارس و دریای عمان در جنوب به شرق و غرب آغاز شد. شمال و مرکز کشور صبح روز دوم شهریور.

در اولین رزمایش از روز اول رزمایش، پهپادهای یاسر، صادق، پلیکان، ابابیل ۳، یزدان و مهاجر ۶ عملیات رصد مرزهای کشور و آبهای بین المللی و شناسایی اهداف مورد نظر در منطقه عمومی را با موفقیت انجام دادند. از تمرین

در ادامه روز اول رزمایش، یگان های جنگ الکترونیک از نیروهای چهارگانه ارتش به تمرین روش ها و راهکارهای جنگ الکترونیک پرداختند.

عملیات ایجاد اختلال در ارتباط پایگاه زمینی در پیوند بین پهپاد و ایستگاه کنترل زمینی و اختلال الکترونیکی پهپادهای مهاجم نیروی مهاجم و کنترل این پهپادها برای جلوگیری از نفوذ در منطقه رزمایش از جمله اقدامات موفق انجام شده در این زمینه است. بخشی از تمرین

همچنین در این مرحله اختلال در ارتباطات پهپادی توسط پهپادهای ابابیل اجرا شد.

مقابله با تهدیدات محسوس در عملیات پهپادی با استفاده از تجهیزات مدرن جنگ الکترونیک و همچنین سامانه های دفاع شخصی از دیگر اقدامات انجام شده در اولین روز رزمایش مشترک پهپادهای ارتش بود.

* دومین روز از رزمایش مشترک پهپاد ارتش؛ از اولین حضور ناوگان پهپادی تا پروازهای باور ۵، ژوبین و آرش

در دومین روز از این رزمایش، پهپادهای ارتش نقاط حساس و حیاتی دشمن از جمله اهداف شبیه سازی شده مراکز فرماندهی و کنترل دشمن، مخازن سوخت، زاغه مهمات، سامانه های راداری و موشکی و نقاط تجمع افراد را با استفاده از مدرن و مدرن منهدم کردند. سلاح های دقیق

پهپادهای کامان، مهاجر و ابابیل سه پهپاد ارتش با بمب های عمودی، موشک های الماس و بمب های MK-82، اهداف را نابود کردند.

در روز دوم تمرین، نیروی دریایی ارتش او همچنین پهپاد خود را وارد میدان کرد. پهپادهای ناوشکن نیروی دریایی ارتش یعنی باور۵، ژوبین و راش که از دریا به پرواز درآمده و یگان های سطحی و زیرسطحی ناوگان ارتش را در نقاط مختلف پوشش داده بودند و با طی مسافتی طولانی با موفقیت به اهداف خود در ساحل و دریا اصابت کردند.

پایش و رصد محیط اطراف دریا و همچنین شناسایی اهداف دریایی نیز از دیگر ماموریت های انجام شده توسط پهپادهای عمودی پرواز پلیکان نیروی دریایی ارتش و مبدا واحدهای شناور انجام شد.

رزمایش پرواز پهپادهای شناسایی از ناوگان ارتش به خارج از مرزهای دریایی و ایجاد نخبگان اطلاعاتی برای یگان های شناور از دیگر ماموریت های انجام شده در این بخش از رزمایش بود.

* پرواز پهپادهای ارتش از طریق هوش مصنوعی در روز دوم رزمایش

سومین رزمایش در روز دوم رزمایش با انجام موفقیت آمیز عملیات انهدام هدف راداری در منطقه عمومی رزمایش با استفاده از هوش مصنوعی بود.

پهپاد ابابیل ۴ با شناسایی هدف راداری، اطلاعات مربوطه را به پهپاد ضد تشعشع امید بر روی سکوهای ارتباطی ارسال کرد و این هدف با موفقیت توسط پهپاد امید مورد اصابت قرار گرفت.

پهپاد آرش یکی دیگر از پهپادهای بدون سرنشین ارتش است که در این مرحله حضور موثری دارد. این پهپاد بومی توانست اهداف دریایی و زمینی خود را به طور گسترده و با موفقیت منهدم کند. ویژگی متمایز عملیات پهپادی ارتش مبتنی بر استراتژی «یک شلیک – یک هدف» است.

امیر دریادار موسوی سخنگوی رزمایش مشترک ارتش تصریح کرد: پرواز دسته جمعی این تعداد پهپاد از پایگاه های مختلف زمینی، زیرزمینی و دریایی و انجام عملیات در این حجم تاکنون سابقه نداشته است.

به گفته سخنگوی رزمایش پهپادی ارتش، توانایی پرواز مشترک با کمک هوش مصنوعی یکی از اقدامات ابتکاری در حوزه پهپادهای ارتش جمهوری اسلامی ایران محسوب می شود که قابلیت های عملیاتی و تاکتیکی منحصر به فردی را به ارمغان آورده است. به ویژه در زمینه انجام ماموریت های تخریب که این دستاوردها مرهون تلاش محققان و متخصصان جوان کشور است.

* خودنمایی کرار و اولین پرواز عملیاتی کمان ۲۲ بر فراز آسمان ایران

بخش پایانی رزمایش مشترک پهپادها حضور پهپادهای کرار و کمان ۲۲ بود. در ابتدا اهداف سطحی در منطقه عمومی رزمایش توسط پهپادهای بمب افکن کرار با استفاده از اخگر با موفقیت منهدم شد.

از این رو مراکز فرماندهی و کنترل دشمن، زاغه مهمات، سامانه های موشکی و مخازن سوخت شبیه سازی شده از جمله اهداف مورد اصابت پهپادهای کرار هستند.

از دیگر فعالیت های مهم پهپادهای کرار در این رزمایش، اجرای عملیات اسکرامبل رهگیری هوایی و استفاده از شعله افکن نصب شده در دماغه بود که به این ترتیب اهداف هوایی دشمن را شلیک و منهدم کردند.

همچنین برای اولین بار پهپاد ۲۲ کمان نیروی هوایی ارتش با انجام یک پرواز رزمی وارد چرخه عملیاتی این نیرو شد. ماموریت این پهپاد بومی مقابله با جنگ الکترونیک دشمن به صورت هوایی بود که به انجام رسید.

* پایان موفقیت آمیز رزمایش پهپاد ارتش با دستیابی به تمامی اهداف

امیر دریادار موسوی سخنگوی رزمایش مشترک پهپادی ۱۴۰۱ ارتش از پایان این رزمایش شامگاه پنجشنبه ۱۲ شهریورماه خبر داد و گفت: استفاده از پهپادهای بومی شناسایی، رزمی، انهدامی و … نیروهای چهارگانه و اجرای عملیات های مختلف هواپیماهای بدون سرنشین از جمله ویژگی های بارز این رزمایش بود. با دقت فراوان توسط نیروهای شرکت کننده انجام شد.

به گفته دریادار موسوی، «این اولین بار بود که رزمایش پهپادی دو طرفه برگزار شد».

سخنگوی رزمایش مشترک پهپادی ۱۴۰۱ ارتش یکی از اهداف این رزمایش را انتقال تجربیات به نسل جدید و تقویت قدرت عمل و تصمیم گیری جوانان عنوان کرد و افزود: در این رزمایش با تجربه و نسل جانباز در کنار نسل جوان و جدید ارتش بود که در نهایت منجر به انتقال تجربیات می شود.

* ابتکار عملیاتی نیروی هوایی ارتش؛ برای ایجاد یک دفاع دفاعی فعال با حرکت دادن سکوی زمینی به سمت آسمان

امیر سرتیپ محمد یوسفی خوشقلب معاون عملیات نیروی پدافند هوایی ارتش در گفت و گوی تلویزیونی با شبکه اول سیما اظهار داشت: یکی از ابتکارات و نوآوری های خوب نیروی هوایی در رزمایش مشترک پهپادی ۱۴۰۱ ارتش استفاده از عملکرد منحصر به فرد نیروی هوایی از طریق پهپاد با انتقال سکوی زمینی از زمین به آسمان است.

معاون عملیات نیروی پدافند هوایی ارتش تصریح کرد: سکوی پدافندی که شامل کلیه ارتباطات، جنگلداری، کشف، رهگیری، درگیری و مدیریت صحنه نبرد و سایر اقدامات پدافندی است را بر روی پهپاد نصب کرده ایم. ، که در موقعیت های اصلی قرار دارد و پر خطر و قابل اعتماد است. این ابتکار و نوآوری باعث می شود دست نیرومند پدافند هوایی در آسمان بلندتر شود.

* فرمانده کل ارتش: پیام رزمایش نیروهای مسلح کاملاً روشن است

امیر سرلشکر موسوی فرمانده کل ارتش درباره رزمایش مشترک پهپاد ۱۴۰۱ ارتش گفت: پیام رزمایش و آمادگی نیروهای مسلح برای مخاطبان مختلف کاملاً رسا، روشن و صریح است.

به گفته وی، «ملت بزرگ ایران راضی و خرسند است زیرا در این رزمایش برای دفاع از کیان و ناموس ملت خود را در جایگاه نیروهای مسلح می بینند».

فرمانده کل ارتش تصریح کرد: دوستان ما هم وقتی می بینند جمهوری اسلامی ایران با وجود همه کینه ها، دشمنی ها و بدی هایی که در حقش شده، با قدرت، استقامت و سربلندی ایستاده است، دلگرم می شوند. ، و مسیر پیشرفت را به ویژه در حوزه دفاعی در پیش می گیرد. آنها هم خوشحال هستند.

سرلشکر موسوی معتقد است عصبانیت فایده ای ندارد و دشمنان ما باید تسلیم منطق شوند وگرنه باید این تحول را به چشم ببینند و عصبانیتشان بیشتر شود.

انتهای پیام/