لخته شدن خون پس از واکسن کرونا! صحت دارد یا شایعه ؟!


آیا می دانید علت لخته شدن خون پس از واکسن کرونا چیست؟ آیا این درست است یا شایعه؟ دنبالم نیا چگونه از لخته شدن خون بعد از واکسن کرونا جلوگیری کنیم؟ لخته خون مجموعه ای از سلول های خونی و پروتئین های انعقادی است که با هم جمع می شوند و یک ماده ژل مانند در جریان خون ایجاد می کنند که می تواند جریان خون را مسدود کند. لخته شدن خون اغلب در اثر برخی رویدادها مانند آسیب ، جراحی یا عفونت ایجاد می شود. از زمان شروع همه گیری کووید -19 ، لخته شدن خون به عنوان یک عارضه جانبی SARS-CoV-2 و بعداً به عنوان عارضه جانبی بسیار نادر برخی از واکسن های کووید -19 شناخته شده است. این مقاله به بررسی علائم لخته شدن خون در اطلاعات پزشکی مجله Apple و ارتباط آنها با واکسن ها و کرونا می پردازد.

شایع ترین محل لخته شدن خون کجاست؟

ترومبوز ورید عمقی (DVT) زمانی اتفاق می افتد که یک لخته خون در شریانی در عمق بدن (معمولاً در ساق پا ، ران یا لگن) ایجاد می شود. لخته خونی که از طریق یک ورید عمیق عبور کرده و یکی از شریان های ریه را مسدود می کند ، آمبولی ریه (PE) نامیده می شود. هر دوی این شرایط می تواند کشنده باشد ، اما در صورت تشخیص زودهنگام ، می توان از آنها پیشگیری و درمان کرد. در ایالات متحده ، سالانه حدود 900000 نفر دچار لخته خون می شوند و 100000 نفر نیز بر اثر لخته شدن خون می میرند.

چه رابطه ای بین انعقاد خون و COVID-19 وجود دارد؟

ارتباطی بین Covid-19 و لخته شدن خون در بیمارانی که در اوایل همه گیری کروناویروس برای Covid-19 بستری شده بودند ، پیدا شد. این بیماران دچار لخته شدن خون در رگ ها و شریان های عمیق شده اند که گاهی منجر به سکته مغزی و حمله قلبی می شود. این اختلالات بیشتر در افراد مبتلا به COVID-19 شدید مشاهده می شد ، اما برخی از افراد مبتلا به COVID-19 متوسط ​​نیز دچار لخته شدن خون شدند. داده های موجود در روزهای اولیه شیوع بیماری همه گیر نشان داده است که احتمال لخته شدن خون در بیماری شدید COVID-19 بین 20 تا 40 درصد متغیر است. علاوه بر این ، خطر تشکیل لخته در افراد مبتلا به COVID-19 خفیف تا متوسط ​​3 تا 9 درصد بود.

لخته شدن خون پس از واکسیناسیون کرونا

آیا برخی از افراد در صورت ابتلا به کووید 19 بیشتر در معرض لخته شدن خون هستند؟

بیمارانی که در نتیجه عفونت Covid-19 دچار لخته شدن خون می شوند ، معمولاً دارای Covid-19 شدید (بستری در ICU) ، نارسایی تنفسی ، نیاز زیاد به اکسیژن یا سایر بیماری های زمینه ای هستند. سایر خطرات احتمالی لخته شدن خون عبارتند از: بیماران با سابقه اختلالات انعقاد خون یا اختلالات مادرزادی لخته شدن خون. افراد مبتلا به فشار خون بالا ، دیابت ، چاقی یا سرطان نیز در معرض خطر بیشتری هستند.

بیشتر بدانید: کشف نقش جدیدی برای پلاکت ها در آسیب عروقی Covid-19

ترومبوز بعد از واکسن کرونا

ارتباط بین لخته شدن خون و برخی از واکسن های کووید -19 چیست؟ آیا شایعات لخته شدن خون پس از واکسن کرونا صحت دارد؟ برخی از واکسن های کووید -19 با سندرم بسیار نادری شناخته می شوند که تحت عنوان ترومبوسیتوپنی نقص ایمنی (VITT) شناخته می شود.

در مارس 2021 ، ارتباطی با این سندرم نادر با واکسن Astrazca و واکسن Johnson & Johnson یافت شد. در موارد نادر ، به عنوان عارضه جانبی واکسن ، آنتی بادی هایی که بدن تولید می کند باعث فعال شدن کنترل نشده پلاکت ها می شود. این منجر به تعداد کم پلاکت و تشکیل لخته خون در ناحیه غیر طبیعی می شود ، که علت اصلی لخته شدن خون پس از واکسن کرونا است. VITT با واکسن های mRNA Moderna یا Pfizer-BioNTech مرتبط نیست.

طبق اعلام مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) ، تا 30 ژوئن 2021 ، از 12 میلیون دوز واکسن J&J مورد استفاده در ایالات متحده ، 35 مورد توسط VITT تأیید شد. در بریتانیا ، بیش از 300 مورد تأیید VITT مربوط به واکسن Astrazenca وجود داشته است. VITT یک بیماری بسیار نادر اما جدی و قابل درمان است. پزشکان اکنون نحوه تشخیص و درمان VITT را می دانند و بیماران واکسن J&J نحوه تشخیص عوارض جانبی را می دانند.

ترومبوز بعد از واکسن کرونا

علائم لخته شدن خون پس از واکسن کرونا چیست؟

علائم لخته شدن خون پس از واکسن کرونا عبارتند از:

  • سردرد شدید یا مداوم
  • درد قفسه سینه
  • تنگی نفس
  • تورم/درد در پا
  • قولنج
  • هذیان
  • تغییرات در بینایی
  • تشنج

هر فردی که این علائم را در 4 هفته اول پس از واکسیناسیون تجربه کرد ، باید با پزشک خود تماس گرفته یا به دنبال مراقبت فوری پزشکی باشد.

چه داده هایی از این واقعیت پشتیبانی می کنند که VITT یک عارضه جانبی بسیار نادر است؟

از بیش از 12.5 میلیون نفر که در ایالات متحده با واکسن J&J واکسینه شده اند ، 35 نفر VITT را به CDC گزارش کرده اند. این آمار نشان می دهد که از هر 2 میلیون نفر 1 نفر این عارضه را تجربه می کند. اگرچه هم مردان و هم زنان می توانند VITT را تجربه کنند ، اما زنان بین 20 تا 50 سال در معرض خطر بیشتری برای تجربه VITT با واکسن J&J هستند. شیوع VITT در این گروه هنوز بسیار نادر است ، حدود 1 میلیون نفر.

مزایای واکسیناسیون بیشتر از خطرات احتمالی است. CDC تخمین می زند که یک میلیون دوز می تواند از 60 تا 140 مرگ و 400 تا 1000 بستری در بیمارستان به دلیل COVID-19 جلوگیری کند.

بیشتر بدانید: تأثیر واکسیناسیون بر انتقال ویروس SARS-CoV-2 در خانواده ها

آیا ماه ها پس از دریافت کووید -19 یا واکسن کرونا لخته خون ایجاد می شود؟

بر اساس اطلاعات موجود از VITT ، هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد لخته شدن خون حتی 4 هفته پس از واکسیناسیون ایجاد می شود. با این حال ، بیمارانی که مدت طولانی تحت بیمارستان یا جراحی با محدودیت حرکتی قرار گرفته اند یا سابقه بیماری های زمینه ای مانند چاقی ، دیابت و لخته شدن خون را دارند ، ممکن است چند ماه پس از عفونت با COVID-19 دچار لخته شوند. این بستگی به بیمار و مدت بیماری دارد.

بیشتر بدانید: در مورد فرایند تولید واکسن و تفاوت بین واکسن های ژنتیکی و معمولی چه می دانید؟

نحوه جلوگیری از لخته شدن خون پس از واکسن کرونا

آیا واکسن Astraznka برای افرادی که سابقه لخته شدن خون دارند بی خطر است؟

همه سازمانهای علمی فعلی که لخته شدن خون را پس از واکسیناسیون آسترازنکا مطالعه و نظارت می کنند (کمیته مشترک پنل واکسیناسیون و ایمن سازی و هماتولوژی) توصیه می کنند که واکسیناسیون AstraZeneca Quid-19 خطر فرد را افزایش می دهد.

توصیه علمی متخصصان JCVI این است که مزایای واکسیناسیون Astraznka برای افراد بالای 30 و زیر 30 سال با شرایط پزشکی زمینه ای و افرادی که در معرض عواقب جدی کووید -19 هستند ، وجود دارد. هرچه خطر بیشتر باشد ، قوی تر است.

آیا آسپرین در پیشگیری از لخته شدن خون پس از واکسن کرونا موثر است؟

اکثر مردم به دنبال راه هایی برای جلوگیری از لخته شدن خون پس از واکسن کرونا هستند. متداول ترین سوالی که این پزشکان از پزشکان خود می پرسند این است که آیا آسپرین را قبل یا بعد از واکسن کرونا مصرف کنند یا خیر. در مورد داروهای ضد انعقاد خون چطور؟

متخصصان خون پس از دریافت واکسن AstraZeneca مصرف آسپرین را توصیه نمی کنند. این به این دلیل است که آسپرین خطر ترومبوز بسیار نادر و ترومبوسیتوپنی (VATT) ناشی از واکنش ایمنی به مواد موجود در واکسن کرونا را کاهش می دهد. 19 Astrazenka هیچ تاثیری ندارد.

همچنین ، یکی از مشکلات VATT این است که تعداد پلاکت آن کم است ، که خطر خونریزی را افزایش می دهد. آسپرین وضعیت را بدتر می کند.

گذشته از VATT ، آسپیرین بیشتر از آنکه باعث کاهش لخته شدن خون شود ، باعث ایجاد خونریزی در افراد سالم می شود. با این حال ، آسپرین بر کاهش خطر لخته شدن رگ های خونی بیشتر در افرادی که سابقه لخته شدن خون دارند ، تأثیر مثبت دارد.

بهداشت عمومی ولز مصرف آسپرین را قبل یا بعد از واکسیناسیون توصیه نمی کند. هر گونه نگرانی در این مورد باید قبل از واکسیناسیون با پزشک عمومی خود در میان گذاشته شود.

آیا مصرف داروهای ضد انعقاد برای جلوگیری از لخته شدن خون پس از واکسن کرونا بی خطر است؟

بر اساس همه شواهد و دستورالعمل های موجود ، افرادی که سابقه لخته شدن خون دارند در معرض خطر خاصی نیستند ، به ویژه در افراد بالای 30 سال ، که مزایای واکسیناسیون با کروناویروس بسیار بیشتر از خطر ابتلا به این سندرم بسیار نادر است.

با این حال ، اگر کسی در این مورد نگران یا مطمئن نیست ، باید با پزشک عمومی خود صحبت کند.

بهداشت عمومی ولز توصیه می کند افرادی که سابقه لخته شدن خون دارند قبل از ایمن سازی با پزشک عمومی خود مشورت کنند.

چرا لخته خون بعد از واکسن کرونا ایجاد می شود

من زیر 30 سال سن دارم و سابقه لخته شدن خون دارم. کدام واکسن را باید تزریق کنم؟

نهادهای نظارتی انگلستان توصیه کرده اند که افراد زیر 30 سال که هنوز واکسن کووید واکسینه نشده اند ، یک واکسن جایگزین (به جای استرازنکا) در نظر بگیرند.

برای تعادل خطرات و مزایا ، JCVI واکسیناسیون واکسن جایگزین را در بزرگسالان 18 تا 29 ساله که مشکلی از نظر بهداشتی ندارند ، توصیه می کند.

کمیسیون بهداشت ولز در حالی که واکسن های جایگزین به این گروه ارائه می دهد ، به ارائه همه واکسن های موجود برای سایر گروه های سنی ادامه خواهد داد.

آخرین سخنان مجله اپل

هر زمان که چیزی شبیه VITT اتفاق می افتد ، علاقه عمومی را برمی انگیزد. باید به خاطر داشته باشیم که واکسن کووید -19 در پیشگیری از بیماری های عروق کرونر قلب بسیار مثر است. چیزی که ما به کاربران خود می گوییم این است که باید ریسک و پاداش را متعادل کنیم. خطر عوارض جانبی جدی ناشی از واکسن کرونا بسیار نادر است. با افزایش بیماری عروق کرونر قلب ، خطر عوارض جانبی مانند لخته شدن خون ، علائم طولانی مدت و حتی مرگ وجود دارد.

منبع: Healthcare.utah ، bbc

دیدگاهتان را بنویسید