لزوم توجه واحدهای تولیدی به استاندارد و کیفیت کالا


به گزارش تابناک ایلام؛ مهناز همتیدر در دیدار نماینده ولی فقیه استان و امام جمعه ایلام گفت: سازمان استاندارد برای دستیابی به اهداف تولید، صادرات و واردات کالا و همچنین رضایت مصرف کنندگان کالا با تایید و اطمینان از ارتباط نقش مهمی در کیفیت و سلامت محصول دارد.

وی با اشاره به پتانسیل و ظرفیت مرز بین المللی مهران برای صادرات کالا، افزود: بنابراین توقف استانداردسازی کالا شرط تحقق توسعه صادرات در مرز مهران است زیرا نامطلوب و غیر استاندارد بودن کیفیت ماندگار نیست و در بازار ماندگار است.

مدیرکل استاندارد ایلام با تاکید بر اینکه تولید و ارائه خدمات بدون در نظر گرفتن کیفیت و استاندارد آسیب جدی به اقتصاد کشور است، گفت: با ارائه راهکارهای عملی باید اقتصاد پویا در کشور و استان ایجاد شود تا مهم باشد. قطعات قابل تحویل است. از نظر مالی به دست آمده است.

همتی به اهمیت استاندارد و لزوم توجه واحدهای تولیدی به استاندارد و کیفیت اشاره کرد و اظهار داشت: استاندارد نقطه عطف ثبات اقتصادی و کلید ورود به بازارهای جهانی است و امیدواریم تمامی دستگاه های اجرایی استان با تعامل سازنده، هم افزایی را در محصولات و خدمات استاندارد در استان فراهم کنند.

وی با اشاره به میزان صادرات کالای استاندارد از مرز بین المللی مهران در نیمه نخست امسال گفت: ۷۵ میلیون و ۸۵۸ هزار تن کالای استاندارد از طریق مرز بین المللی مهران به کشور عراق صادر شده است.

مدیرکل استاندارد ایلام ادامه داد: عمده کالاهای صادراتی تحت نظارت و کنترل کیفی این اداره کل در مدت مذکور شامل سنگ ساختمانی، سنگ آهن، کاشی می باشد.میلگرد، مواد شیمیایی و لوازم یدکی خودرو.

وی افزود: در این مدت (نیمه اول سال) بیش از ۱۸۲ تن کالای استاندارد از مرز مهران وارد کشور شده است.

مدیرکل استاندارد استان ایلام یادآور شد: همچنین در این مدت برای ۸۰۸ مورد فایل صادراتی و ۱۰ کالای دارای مجوز واردات (صادرات و واردات) صادر شده است.

همتی بیان کرد: ۹۵۸ عنصر تست تعیین ماهیت در آزمایشگاه اداره استاندارد شهرستان مرزی مهران انجام شده که بیشتر آن مربوط به آهک و کربنات سدیم است.