لیتوانی سفیر جدید خود را به تایوان اعزام کرد – خبرگزاری مهر ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، با وجود اعتراض چین، دولت لیتوانی سفیر جدیدی را در منطقه تایوان منصوب کرد و مقامات این جزیره نیز ضمن استقبال از سفیر جدید لیتوانی بر تقویت روابط دوجانبه تاکید کردند.

دولت چین اعلام کرده است که با تبادل نمایندگان بین تایوان و دولت لیتوانی، مقامات لیتوانی حاکمیت پکن را نقض کرده و اصل و سیاست “چین واحد” را تضعیف کرده اند.

چین تایوان را بخشی از خاک و حاکمیت خود می داند و بر اساس اصل چین واحد، کشورهای جهان نباید با دولت تایوان روابط رسمی برقرار کنند.

دور جدید تنش ها در تایوان پس از آن آغاز شد که نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در ۱۱ آگوست با وجود اعتراضات و هشدارهای مقامات چینی وارد جزیره تایوان شد و به گفته مقامات چینی، این سفر در حال انجام است. نقض یک چین – سیاست. پلوسی اولین رئیس مجلس نمایندگان آمریکا است که در ۲۵ سال گذشته به تایوان سفر کرده است.

علاوه بر این، روز یکشنبه هیئتی از قانونگذاران آمریکایی به تایوان سفر کردند و در اقدامی تحریک آمیز با مقامات ارشد این منطقه دیدار و گفتگو کردند.

دولت چین همزمان با اعمال برخی تحریم ها علیه تایوان و رئیس مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کرد که در واکنش به سفر نانسی پلوسی به تایوان، پکن مذاکرات با آمریکا را در تعدادی از زمینه ها از جمله مذاکرات نظامی در سطح بالا و در مورد تغییرات آب و هوایی صحبت می کند. همچنین در واکنش به این اقدام تحریک آمیز واشنگتن، ارتش چین به مدت چند روز در آب های اطراف تایوان رزمایش انجام داد.