ماجرای ثروت هنگفتی که احمدی نژاد هدر داد


سفیر سابق ایران در ترکیه گفت: در زمان محمود احمدی نژاد ثروت هنگفتی بالغ بر ۸۰۰ میلیارد دلار به کشور رسید اما تغییری در زیرساخت ها و ظرفیت ها ایجاد نشد.

به گزارش ایلانا؛ فیروز دولت آبادی در ارزیابی پیشنهاد پوتین در گازی سازی ترکیه و تاثیر آن بر برنامه های صادراتی ایران گفت: پیشنهاد روسیه می تواند خیلی سریع عملی شود و ترک ها نیز از آن استقبال خواهند کرد. روسیه صادرات گاز را متوقف کرده است، اما آنها به شدت به درآمد خود نیاز دارند و نمی توانند سیستم را بسته نگه دارند، روسیه سه خط به ترکیه دارد که می تواند ظرفیت را افزایش دهد، ترک ها نیز به اروپا بسیار نزدیک هستند. بنابراین انجام پروژه های چند صد کیلومتری کار سختی نیست در نتیجه می توان این پروژه را به سرعت اجرا کرد.

وی با بیان اینکه برنامه گازی روسیه و ترکیه در حال حاضر تاثیر خاصی بر بازار انرژی ما ندارد، تصریح کرد: همین میزان گاز را به سختی و با حذف بخشی از تقاضای داخلی صادر می کنیم، بنابراین هم اکنون پروژه مذکور دارای ظرفیت است. هیچ گازی وجود نداشته است. دوم اینکه ما برنامه جامعی برای صادرات گاز نداریم، چندین پروژه گازی داریم، اما چون فرصت اجرای آنها را در کشور فراموش کرده ایم، تکمیل نشده است. در نتیجه اگر برای این کار اقدامی را شروع کنیم حداقل به یک برنامه ۵ ساله برای افزایش ظرفیت تولید گاز نیاز داریم، ابتدا باید مصرف را که روز به روز در حال افزایش است کنترل کنیم به گونه ای که رشد مصرف متوقف می شود تا افزایش تولید، توانایی صادرات را در کنار هزینه و دوره ساخت خطوط انتقال قرار دهید، حتی اگر همزمان انجام شود در کمترین زمان ممکن به ۵ سال زمان نیاز داریم.

سفیر سابق ایران در ترکیه تصریح کرد: نکته بعدی این است که روس ها به دلیل مسائل ژئوپلیتیکی خودشان و تاثیراتی که اروپا بر امنیت ملی روسیه می گذارد و حتی در زمان فروپاشی روسیه همواره می خواستند به انرژی، نفت و گاز اروپا وابسته باشند. اتحاد جماهیر شوروی، اوضاع آشفته بود. این بود که خرید خطوط لوله گاز در اروپا توسط روس ها به ۶۰ درصد رسید. این بدان معناست که تمرکز روس ها بر توسعه انتقال انرژی و وابستگی اروپا به انرژی روسیه بسیار جدی است و جزء اولویت اصلی دولت های روسیه است، البته ترکیه نیز در این مسیر بهبود جایگاهی خواهد داشت.

وی با یادآوری اینکه ایران در کوتاه مدت تحت تأثیر پروژه های گازی منطقه قرار نمی گیرد، گفت: در بلندمدت اگر سیاست ما بر اساس همان قاعده فعلی ادامه یابد، متضرر نمی شویم، زیرا نداریم. ظرفیت انجام این کار . بنابراین بهتر است با این مشکلات واقع بینانه برخورد کرد.

دولت آبادی گفت: واقعیت این است که تولید ما بالا نیست، اما مشکل اینجاست که روس ها و ترک ها دشمنی دیرینه تاریخی دارند و نمی توان چنین اقدامات و برنامه هایی را در چارچوب حذف ایران از برنامه صادرات گاز دانست. در حالی که ترکیه قراردادهای زیادی با ایران دارد که البته اجرایی نشده است.

وی با اشاره به تاخیر ایران در توسعه زیرساخت ها گفت: به عنوان مثال سال گذشته قرارداد انتقال ۱۰ میلیون تن زغال سنگ از روسیه به چین را منعقد کردیم، اکنون با گذشت ۸ ماه از آخرین قرارداد، تنها یک واگن وارد شده است، زیرا ظرفیت زیرساخت ها وجود دارد. رشد نکرده و در ۱۶ در سال های اخیر توجه به نظام دولتی از زیرساخت ها و افزایش توان و ظرفیت دور شده است. متأسفانه از زمان دولت احمدی نژاد فعالیت اصلی دولت به سمت تامین نیازهای اولیه مصرفی مردم بوده است که آسیب های زیادی به بار آورده و پتانسیل ما را تحلیل برده است. اکنون سرعت حمل و نقل و حمل و نقل ریلی کالا ۳.۶ کیلومتر در ساعت است و این ظرفیت را به مسافران اختصاص می دهیم و فضای حمل بار کاهش می یابد. همین مشکل در تولید انرژی نیز وجود دارد. پتروشیمی ها همچنان در سطح اولیه باقی مانده اند، هرچند در زمان احمدی نژاد ثروت هنگفتی بالغ بر ۸۰۰ میلیارد دلار به کشور رسید، اما تغییری در زیرساخت ها و ظرفیت ها ایجاد نشد.

سفیر اسبق ایران در ترکیه تاکید کرد: هر چقدر هم که ظرفیت انرژی داشته باشیم، روس ها از آن غافل نخواهند شد و آماده همکاری هستند و این در استراتژی روسیه است، هرچند که جایگاه ترکیه در این پروژه بهتر خواهد شد، اما هیچ کشوری این کار را نخواهد کرد. روس ها هم نمی توانند به دنبال تضعیف ما باشند، زیرا در این صورت بحران خودشان تشدید می شود. مثلاً شاهد بودیم که گاز اوپک هم راه اندازی شد، اما علیرغم اینکه ایران محور ایده بود، به دلیل مشکلاتی که پیش آمد، به نتیجه ای نرسید و نتوانستیم به برنامه ای برای استراتژی گاز اوپک برسیم، زیرا می کنیم. ساختار و سازوکار اقدامات استراتژیک و مهم را اصلاح نکند. .