متخصص تغذیه و پیری متخصص تغذیه و رژیم درمانی بالینی


همه چیز در مورد تغذیه و پیری

تغذیه و پیری یکی از موضوعات تغذیه این است که به آن پرداخته می شود. با افزایش سن ، تغییرات فیزیولوژیکی به آرامی در تمام سیستم های بدن رخ می دهد. این تغییرات تحت تأثیر عوامل زیادی مانند وقایع زندگی ، بیماری ها ، ویژگی های ژنتیکی و عوامل اقتصادی اجتماعی قرار می گیرد. (متخصص تغذیه تهران)

از جمله این تغییرات می توان به احساس چشایی ، بینایی ، بویایی و غیره اشاره کرد که هر یک به نوعی می تواند بر مصرف غذا در افراد مسن تأثیر بگذارد. بارزترین این تغییرات در حس چشایی و بویایی است که منجر به کاهش میل به مصرف غذا یا افزایش استفاده از موادی مانند نمک ، شکر و چربی می شود.

از دست دادن دندان یکی دیگر از رویدادهایی است که می تواند جویدن غذا را با مشکل مواجه کرده و مصرف مناسب غذا را کاهش دهد.

تغذیه و پیری

تغذیه در سالمندان

برای بسیاری از نسل های قبلی ما ، پرخوری نشانه سلامتی است. بنابراین وقتی یک عضو سالخورده خانواده ، مانند پدربزرگ و مادربزرگ ، وزن کم می کند و دیگر تمایلی شدید به غذا ندارد ، باید چکار کنم؟ در این مورد ، شما باید معیارهای خاصی را رعایت کنید تا از سوء تغذیه و عواقب آن جلوگیری کنید.

وقتی کودکی به مادربزرگ خود می رفتید ، او به خاطر تهیه غذاهای عالی برای مهمانان شهرت داشت. با مهارت آشپزی معروف مادربزرگ ، یک کباب آبدار ، شیرینی های خانگی ، پای سیب خوشمزه و یک کیک شکلاتی بی نظیر به شما داده شد. اما اکنون که به سن خاصی رسیده است ، به نظر می رسد دیدگاه او نسبت به غذا تغییر کرده است. کسی که دو بار در روز غذا می خورد ، به اندازه یک گنجشک می خورد. چه اتفاقی افتاده است؟

متأسفانه این امر غیر معمول نیست که افراد مسن بالای 70 سال به اندازه کافی غذا نخورند و بنابراین نیازهای تغذیه ای آنها برآورده می شود. در حقیقت ، با افزایش سن ، متابولیسم بدن ما کاهش می یابد. این بدان معناست که بدن انرژی کمتری برای انجام فعالیت های مختلف مصرف می کند. بنابراین طبیعی است که اشتهای فرد کاهش می یابد. همچنین زودتر از هر وعده غذایی معمولی احساس سیری می کنند. در بسیاری از موارد ، لازم نیست نگران باشید. مگر در مواردی که کاهش اشتها در ظاهر طبیعی منجر به سوء تغذیه شود.

نکاتی در مورد تغذیه و پیری

استفاده از طعم های مختلف غذایی مانند آب لیمو ، فلفل و گیاهان دارویی می تواند تا حدودی علاقه مردم به غذا را افزایش دهد. تغییرات کلی در دستگاه گوارش مانند کاهش کلی میزان عملکرد و تغییرات ترشحات آن نیز مستقیم ترین تأثیرات را بر تغذیه فرد دارد. مصرف کافی آب و فیبر غذایی می تواند در تنظیم صحیح عملکرد دستگاه گوارش مثر باشد.

برخی تغییرات نیز به طور غیر مستقیم بر وضعیت تغذیه فرد تأثیر می گذارد. با افزایش سن ، توده عضلانی کاهش می یابد و توده چربی افزایش می یابد. از سوی دیگر ، توانایی بدن برای سنتز پروتئین ها کاهش می یابد. این تغییرات می تواند بر عملکردهای حیاتی بدن تأثیر بگذارد. اما یکی از مهمترین اثرات کاهش توده عضلانی ، کاهش متابولیسم پایه بدن و حساسیت فرد نسبت به افزایش وزن است که با کنترل مصرف غذا و افزایش فعالیت بدنی می توان تا حدی با آن مقابله کرد.

با افزایش سن ، توده استخوانی از بین می رود و فرد مستعد بیماری هایی مانند پوکی استخوان ، شکستگی استخوان و ناتوانی های شدید می شود. تمرینات مقاومتی و مصرف کافی کلسیم راه هایی برای مقابله با پیشرفت بیماری است. بیماری های دیگر مانند بیماری های تصلب شرایین ، فشار خون بالا ، دیابت و استفاده از داروهای مختلف مرتبط با این بیماری ها نیز بر رژیم غذایی و وضعیت تغذیه فرد تأثیر می گذارد.

بسیاری از داروها بر اشتهای فرد تأثیر می گذارد. برخی دیگر در جذب و استفاده از مواد مغذی در بدن اختلال ایجاد می کنند و در نهایت منجر به کمبودهای تغذیه ای خاصی می شوند.

نیازهای تغذیه ای و پیری خاص

یکی از نکات مهم در مورد تغذیه سالمندان این است که نیازهای انرژی آنها کاهش می یابد ، اما نیاز به مواد مغذی مانند ویتامین ها هنوز زیاد است. به همین دلیل ، افراد مسن باید غذاهایی بخورند که چگالی بالایی از مواد مغذی نسبت به انرژی خود دارند. به عنوان مثال ، شیر بدون چربی حاوی مواد مغذی مشابه سایر انواع شیر است ، اما به دلیل چربی کمتر ، انرژی کمتری دارد.

به دلیل کاهش جذب پروتئین ها و سنتز کمتر آنها در بدن ، افراد مسن به پروتئین های با کیفیت بالا مانند تخم مرغ ، گوشت بدون چربی و حبوبات نیاز دارند. کاهش کل چربی در رژیم غذایی افراد مسن منطقی ترین راه برای کاهش مصرف انرژی است و در بیشتر موارد به دلیل افرادی که از بیماری های مزمن رنج می برند لازم است.

با توجه به اینکه حدود 60 درصد از انرژی مورد نیاز باید توسط کربوهیدرات تامین شود ، استفاده از کمپلکس ها به عنوان غلات کامل توصیه می شود. این گروه از مواد غذایی به کنترل بهتر قند خون کمک می کند و همچنین مصرف فیبر غذایی را افزایش می دهد. فیبر علاوه بر کمک به عملکرد صحیح سیستم گوارش ، فواید سلامتی دیگری نیز دارد.

کمبود ویتامین در بسیاری از افراد مسن مشهود نیست. اما استرس هر بیماری می تواند منجر به از دست دادن ذخایر و کمبود شود. بدن می تواند ویتامین های محلول در چربی را ذخیره کند و معمولاً افراد مسن کمبود این ویتامین ها را به خطر نمی اندازند. با این حال ، اگر این افراد به اندازه کافی در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرند ، باید از محصولات غنی شده با ویتامین D استفاده کنند.

تغذیه و پیری

ادامه نیازهای تغذیه ای و پیری خاص

برای دریافت آهن کافی توصیه می شود از میوه ها و سبزیجاتی که سرشار از ویتامین C هستند در کنار غذاهای غنی از آن استفاده کنید. روی یکی از مواد مغذی است که در بهبود زخم ها و افزایش اشتها مثر است. منابع شامل گوشت ، تخم مرغ و غذاهای دریایی است. این ماده مغذی به همراه ویتامین ها ج، ه، و مواد شیمیایی گیاهی لوتئین ، زآگزانتین و بتاکاروتن ممکن است در جلوگیری یا کند کردن اختلال بینایی AMD یا دژنراسیون ماکولا مرتبط با سن م effectiveثر باشند.

بهترین راه برای دریافت این مواد مغذی ، مصرف روزانه 5 واحد میوه و سبزیجات است ، به ویژه آنهایی که دارای برگهای سبز تیره ، نارنجی و زرد هستند. غذاهایی مانند کلم ، کلم بروکلی ، اسفناج ، نخود فرنگی ، پرتقال و طالبی. ویتامین هنقش بالقوه ای در جلوگیری از آلزایمر دارد.

نتایج مطالعات این تأثیر ویتامین ها را نشان داده است هبا مصرف منابع غذایی غنی مانند روغن های گیاهی ، مغزها و … مشاهده می شود و مصرف آن به عنوان مکمل مثر نیست. کمبود ویتامین B12این بیماری با از دست دادن حافظه و سایر اختلالات مانند انواع خاصی از کم خونی همراه است. به دلیل کاهش جذب این ماده در سنین بالا ، مصرف منابع غنی آن مانند گوشت ، مرغ ، ماهی ، تخم مرغ و … مورد نیاز است.

ادامه نیازهای تغذیه ای و پیری خاص

علاوه بر تمام مواد مغذی ذکر شده ، آب یکی از مهمترین آنهاست و دارای بسیاری از عملکردهای مهم مانند کاهش استرس کلیه و یبوست است که کمتر مورد توجه قرار می گیرد. با توجه به کاهش احساس تشنگی با افزایش سن ، افراد باید به طور مرتب از انواع مختلف مایعات مانند آب ، شیر ، آب میوه و غیره استفاده کنند تا بدن در حالت هیدراته قرار گیرد.

افراد در هر سنی برای سالم ماندن به مواد مغذی زیادی نیاز دارند که با افزایش سن اهمیت بیشتری پیدا می کند. از سوی دیگر ، مانند همه گروه های سنی ، برای افراد مسن مهم است که از غذاهای متنوع استفاده کنند. از آنجا که هیچ ماده غذایی یا مکمل دارای تمام مواد مغذی نیست ، غذاهای متنوعی برای دریافت این طیف وسیع از مواد مغذی مورد نیاز است.

توصیه هایی برای دستیابی به این هدف وجود دارد. به عنوان مثال ، یک وعده غذایی خوب باید حداقل دارای سه غذا در رنگ های مختلف باشد. یا توصیه می شود از غذاهایی با بافت متفاوت مانند نان سبوس دار ، حبوبات پخته و حداقل 5 واحد میوه و سبزیجات استفاده کنید.

سوء تغذیه: علل و خطرات

اغلب ، عوامل مختلفی در سوء تغذیه در افراد مسن دخیل هستند. برخی از این عوامل عبارتند از:

 • بیماری یا مشکلات جسمی (مانند سرطان ، عفونت و سوء هاضمه)
 • بیماریهای روانی (مانند افسردگی و اضطراب)
 • بیماریهای عصبی (مانند آلزایمر ، پارکینسون ، زوال عقل)
 • عایق کاری
 • وابسته
 • مشکلات خانوادگی یا مشکلات بین فردی
 • مشکلات دهان و دندان (پروتز نادرست یا بیماری لثه)
 • درمان و داروهای خاص
 • عمل جراحي

تغذیه و پیری

سوء تغذیه می تواند پیامدهای جدی برای سلامتی و رفاه فرد داشته باشد. این پیامدها می تواند شامل از دست دادن عضلات ، خستگی ، افزایش خطر سقوط ، مستعد شدن به عفونت ، تشدید بیماری های مزمن و موارد دیگر باشد. همچنین در کاهش کیفیت زندگی و حتی بدتر ، کاهش امید به زندگی نقش دارد. بنابراین ، درک علل و یافتن راه هایی برای جبران این وضعیت مهم است.

مواد مغذی مهم برای افراد مسن

در هر سنی ، ما باید غذای کافی برای تأمین نیازهای تغذیه ای خود بخوریم. ویتامین ها ، مواد معدنی ، پروتئین ها و کربوهیدرات ها نقش خود را ایفا می کنند ، زیرا همه آنها برای عملکرد صحیح بدن انسان ضروری هستند.

با این حال ، برخی از مواد مغذی در دوران سالمندی نیاز به نظارت ویژه دارند. زیرا اکثر بازنشستگان به اندازه کافی از آنها استفاده نمی کنند. این مواد مغذی برای حفظ سلامت سالمندان مهم است. در اینجا برخی از مهمترین مواد مغذی ذکر شده است:

پروتئین

پروتئین یکی از اجزای اصلی بدن انسان است. چندین نقش مهم در بدن ایفا می کند و در حفظ توده عضلانی برجسته است. تخمین زده می شود که 30 تا 50 درصد از سالمندان در خانه های سالمندان یا موسسات مشابه از کمبود پروتئین رنج می برند. لیستی از غذاهای دارای پروتئین بالا شامل موارد زیر است:

 1. گوشت و ماهی
 2. تخم مرغ
 3. لبنیات
 4. لوبیا
 5. آجیل و دانه ها

افراد بالای 70 سال باید حداقل 0.8 گرم پروتئین به ازای هر کیلوگرم وزن بدن (0.8 گرم / کیلوگرم در روز) بخورند.

کلسیم و ویتامین D

کلسیم و ویتامین D مواد مغذی مهمی برای اسکلت هستند. آنها از پوکی استخوان جلوگیری می کنند ، که باعث شکننده شدن استخوان ها و افزایش خطر افتادن تصادفی می شود. کلسیم و ویتامین D در بسیاری از غذاها از جمله محصولات لبنی یافت می شود. بسیاری از مردم روزانه کلسیم و ویتامین D کافی دریافت نمی کنند. مقامات بهداشت عمومی دریافت روزانه 1200 میلی گرم کلسیم و 800 تا 2000 IU ویتامین D را برای افراد 50 سال به بالا توصیه می کنند. از پزشک خود بخواهید به شما در رسیدن به این اهداف کمک کند. پزشک اغلب مصرف مکمل ها را توصیه می کند.

فیبر

اکثر سالمندان روزانه فیبر کافی مصرف نمی کنند. فیبر سرشار از فواید سلامتی است. این ماده از یبوست جلوگیری می کند ، سلامت روده را حفظ کرده و سطح کلسترول را کاهش می دهد. بسیاری از غذاها ، مانند نان و غلات سبوس دار ، سبزیجات ، میوه ها و حبوبات ، حاوی فیبر هستند. مردان بالای 70 سال باید 30 گرم فیبر در روز مصرف کنند ، در حالی که زنان به 21 گرم فیبر در روز احتیاج دارند. در صورت لزوم ، پزشک ممکن است روزانه مکمل فیبر را توصیه کند.

تغذیه و پیری

راهنمای تغذیه سالمندان

ترجیحات غذایی

برای اطمینان از سلامتی ، همه باید با متخصص تغذیه مشورت کنند. پزشک شما سالهاست که مرجع نهایی تغذیه سالم بوده و مقادیر و انواع غذاهای توصیه شده را ارائه می دهد. پیروی از توصیه های پزشک به شما کمک می کند تا نیازهای خود را برای ویتامین ها ، مواد معدنی و سایر مواد مغذی برآورده کنید و همچنین خطر برخی مشکلات سلامتی را کاهش دهید.

توصیه های افزایش اشتها

در اینجا نکاتی وجود دارد که سالمندان می توانند برای تامین نیازهای تغذیه ای روزانه خود رعایت کنند:

 1. روزانه انرژی کافی دریافت کنید. رژیم غذایی قدیمی باید حداقل 1500 کالری برای زنان و 2000 کالری برای مردان تامین کند.
 2. اگر از میوه و سبزیجات کافی استفاده نمی کنید ، حتما مکمل های ویتامین و مواد معدنی مصرف کنید.
 3. اگر احساس گرسنگی نمی کنید ، رژیم خود را با افزودن جایگزین به وعده غذایی خود تکمیل کنید. چندین چیز برای انتخاب وجود دارد ، مانند پودینگ و نوشیدنی های مغذی. برای انتخاب گزینه مناسب از پزشک خود مشورت بگیرید.
 4. برای مشاوره شخصی با یک متخصص تغذیه مشورت کنید.

در پایان

زیرا تغذیه مناسب پایه و اساس سلامت است. مهم است که آن را در تمام مراحل زندگی حفظ کنید. برای افراد مسن ، رژیم غذایی نامناسب می تواند پیامدهای زیادی داشته باشد. عزیز خود را به سمت رژیم غذایی سالم و متعادل هدایت کنید ، همانطور که در جوانی از شما مراقبت می کرد.

دیدگاهتان را بنویسید