مراقبت از گوش با 10 ترفند م effectiveثر روزانه


ما دنیا را با گوش خود می شنویم و آن را تفسیر می کنیم. گوشها اندامهای مهمی برای ارتباط با جهان خارج هستند که در حفظ تعادل بدن نیز نقش اساسی دارد. رمزگشایی امواج صوتی به گفتار و زبان تنها بخش کوچکی از گوش است. بدون سلامت این اندام مخفی و عملکرد مناسب آن ، ارتباط و تعامل با دیگران دشوار می شود.

با توجه به حساسیت این اندام مهم در بدن ، مراقبت سالانه و منظم گوش توصیه می شود ، که نه تنها به دلیل توانایی شنوایی (زیرا همه نمی توانند بشنوند) ، بلکه به دلیل تحرک و ارتباط با گوش نیز اهمیت دارد. جهان اطراف ما در اینجا شش روش رایج برای مراقبت از گوش ها آورده شده است.

1- گوش پاک کن و محافظ گوش

مردم معمولاً از یک سواب پنبه ای به نام گوش پاک کن برای تمیز کردن گوش ها استفاده می کنند ، اما آنها نمی دانند که چنین تمیز کردن نادرست و غیر ضروری می تواند باعث مشکلات گوش شود و توصیه نمی شود. خوب است بدانید که گوش های شما دائماً تمیز می شوند تا موم اضافی گوش به طور مرتب از گوش داخلی به گوش خارجی منتقل شود و این کار پاک کردن آن را با یک پارچه مرطوب برای شما آسان می کند. بقیه موارد را از گوش خارج کنید.

در حقیقت ، گوش پاک کن که در مجرای گوش قرار داده شده و در مجرای گوش پیچ خورده باشد ، می تواند مشکلاتی را به همراه داشته باشد ، از جمله این که ممکن است در نتیجه گوش آسیب ببیند. گوش پاک کن می تواند قسمتی از جرم گوش را حذف کند ، اما عمدتا جرم گوش را به داخل مجرای گوش می راند و آن را در مجرای گوش قرار می دهد و منجر به انسداد ، کاهش شنوایی و عفونت احتمالی می شود.

برای جلوگیری از مشکلات ، بهتر است روی گوش خارجی تمرکز کنید و آن را با یک پارچه مرطوب تمیز کنید. اگر احساس می کنید گوش شما زخم است ، با پزشک یا متخصص شنوایی شناسی خود تماس بگیرید تا گوش را تمیز کرده و با خیال راحت زخم ها را بردارید. همچنین می توانید از قطره های بدون نسخه با توصیه داروساز استفاده کنید که به روند روانکاری طبیعی گوش برای دفع جرم کمک می کند.

2- اجسام خارجی و پیشگیری از آسیب

بسیاری از افراد عادت دارند تا جایی که می توانند اجسام خارجی را وارد کنند ، از گوش گیر تا گوش گوش. برخی از این موارد می توانند وظیفه مراقبت از گوش را انجام دهند ، اما اگر بسیار کوچک یا عمیق باشند تا وارد مجرای گوش نشوند ، خطر آسیب به این اندام افزایش می یابد.

قاعده کلی برای این موارد این است که آنها نباید از آرنج شما کوچکتر باشند. در واقع ، این اندازه تقریبی نشان می دهد که اندازه این اجسام خارجی نباید برای نفوذ به گوش زیاد باشد. البته تنها نگرانی در این مورد نفوذ عمیق اجسام به داخل گوش نیست. استفاده از هدفون توگوشی همچنین می تواند باعث آسیب به گوش شود ، مانند کم شنوایی یا سایر آسیب ها ، به ویژه برای افرادی که به گوش دادن به موسیقی بلند عادت دارند. برای محافظت از گوش ها ، هنگام استفاده از اجسام خارجی و قرار دادن آنها در گوش خود مراقب باشید.

حتما بخوانید: نام 6 مورد از بهترین آنتی بیوتیک ها و قطره های عفونت گوش (بدون عوارض جانبی)

3- سطح صدا و مراقبت از شنوایی

افراد جوان تر به موسیقی زیادی گوش می دهند ، اما نادیده گرفتن میزان صدا می تواند منجر به کاهش شنوایی زودرس شود. گوش دادن معمولی یا مداوم به موسیقی با 85 دسی بل یا بیشتر به احتمال زیاد منجر به مشکلات شنوایی مانند وزوز گوش یا کاهش شدید شنوایی می شود. در صورت تداوم این مشکلات ، آسیب های جبران ناپذیری به بافت های گوش وارد می شود ، بنابراین برای حفظ سلامت هرچه بیشتر این بافت ها ، مراقبت از شنوایی باید به عنوان بخش مهمی از فرایند محافظت از شنوایی مورد توجه قرار گیرد.

4- سمعک و پیشگیری از عفونت

اگر از سمعک استفاده می کنید ، تمیز نگه داشتن گوش و سمعک بسیار مهم است. عرق و پلاک تجمع یافته در مجاری گوش می تواند با سمعک تداخل داشته باشد و همچنین به شنوایی شما آسیب برساند.

علاوه بر مراقبت از سمعک خود ، باید مراقب سلامت گوش خود نیز باشید. استفاده از سمعک آلوده خطر عفونت گوش را افزایش می دهد. به خاطر داشته باشید که وقتی سمعک را در گوش خود قرار می دهید ، تمام باکتری ها و میکروب های موجود در سطح آن می توانند وارد گوش شما شوند. تمیز نگه داشتن دستگاه کار چندان دشواری نیست ، اما اگر به نظافت کامل تری نیاز دارید ، سمعک خود را به متخصص شنوایی نشان دهید.

5- ضد آفتاب و پیشگیری از آفتاب سوختگی

به آخرین باری که از کرم ضد آفتاب استفاده کرده اید فکر کنید. بعد از مالیدن کرم به دست ، صورت و گردن ، آیا کرم را به گوش خود نیز زده اید؟ جای تعجب نیست که اکثر مردم این موضوع را فراموش کرده و از کرم های ضد آفتاب برای گوش ها استفاده نمی کنند ، در حالی که خوب است بدانید گوش ها یکی از تاثیرگذارترین اندام های بدن برای سرطان پوست هستند.

گوش ها در اطراف سر قرار می گیرند و قرار گرفتن آنها در معرض نور مستقیم خورشید بدون استفاده از کلاه یا کلاه می تواند خطرات و آسیب های پوستی را در پی داشته باشد. بنابراین دفعه بعد که از کرم ضد آفتاب استفاده می کنید ، مقدار کمی از آن را به گوش خود بمالید.

6- پزشکان و شنوایی شناسان

علیرغم مفید بودن توصیه ها برای مراقبت سالانه گوش ، ما نباید مراجعه به پزشک و شنوایی شناس را فراموش کنیم. البته لازم نیست این ملاقات هر سال انجام شود ، برای بزرگسالان بهترین زمان مراجعه هر سه تا پنج سال است و این کار باید در فواصل کوتاهتر با افزایش سن انجام شود. برای حفظ سلامت کلی بدن خود ، از جمله گوش های خود ، یک چکاپ سالانه با پزشک رزرو کنید.

هرگز سلامت گوش خود را دست کم نگیرید. اینها اعضای شگفت انگیزی هستند که نقش مهمی در تعامل شما با دوستان ، خانواده و محیط بازی می کنند. اگر نکات زیر رعایت شود ، به سلامت و ماندگاری گوش شما کمک می کند ، اما به خاطر داشته باشید که علم بدون عمل بی فایده است. برای داشتن گوشهای سالم ، باید از آنها به خوبی مراقبت کنید.

5 ترفند اضافی

1- از وارد كردن اجسام تيز به داخل گوش خودداري كنيد. از آنجا که ساختار گوش بسیار شکننده و حساس است می تواند اجسام مختلف را به اندام آسیب دیده وارد کند. این موارد ممنوع شامل گوشگیر است. جدا از آسیب هایی که استفاده از پاک کننده های گوش می تواند به گوش شما وارد کند ، این خطر نیز وجود دارد که موم گوش را بیشتر به سمت داخل هل دهند.

2- گوش ها را تمیز کنید. آیا می دانستید که مجرای گوش خود را تمیز می کند و جرم گوش در قسمت های عمقی مجرای گوش به هیچ وجه ایجاد نمی شود؟ بنابراین وقتی از گوش پاک کن استفاده می کنید ، در واقع اوضاع را بدتر می کنید. برای اطمینان از تمیز بودن گوش های خود ، قسمت بیرونی آن را به آرامی با آب و صابون بشویید. سپس آنها را با یک حوله پاک کنید.

حتما بخوانید: وزوز گوش ، داروهای خانگی قطعی ، داروهای مفید و نکات

برای جلوگیری از آسیب به مجاری گوش ، هرگز گوش ها را حمام نکنید. به ندرت اتفاق می افتد که توده بزرگی در گوش شما جمع شود و باید توسط متخصص کاملاً تمیز شود. یک شستشوی ساده ، همانطور که در بالا توضیح داده شد ، معمولاً برای تمیز نگه داشتن این بدن کافی است …

3- حجم را کاهش دهید. بسیاری از مردم از هدفون برای جلوگیری از تداخل ناشی از سر و صدای بیرونی استفاده می کنند. هنگام استفاده از هدفون ، به ویژه هدفون توگوشی ، مطمئن شوید که صدا در سطح مناسبی قرار دارد تا از خطر کم شنوایی به دلیل سر و صدای زیاد جلوگیری شود. هنگام قرار گرفتن در محیط پر سر و صدا ، مانند کنسرت ، مسابقه موتور سواری یا کلوپ شبانه ، حتما از محافظ شنوایی استفاده کنید. اگر در مکانی هستید که به مدت طولانی در معرض صداهای بلند قرار دارید ، هر از گاهی گوش های خود را استراحت دهید تا قبل از تجربه فعالیت باروری دوباره بهبود یابند.

4. گوش های خود را بررسی کنید. اگر در مکالمات خود کم شنوایی دارید یا وقتی دیگران با شما صحبت می کنند ، برخی از صحبت های آنها را نمی فهمید و باید دائماً از آنها بخواهید آنچه را که می گویند تکرار کنند ، ممکن است کم شنوایی تدریجی داشته باشید. حتماً در طول سال به پرسنل مراقبت های اولیه مراجعه کنید تا پزشکان این مراکز (PCP) بتوانند سلامت گوش های شما را بررسی کنند.

پس از معاینه شما ، پزشکان این مراکز تصمیم می گیرند که آیا برای آزمایش های بیشتر باید به متخصص گوش ، حلق و بینی یا شنوایی شناس مراجعه کنید. نادیده گرفتن این کاهش شنوایی می تواند منجر به عوارض و آسیب های دیگری مانند افسردگی و آلزایمر شود. در صورت احساس درد در گوش یا مشاهده تغییر در شنوایی خود ، در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

10 راه آسان برای تمیز کردن گوش در خانه (به طور کامل و ایمن)

5. استرس نداشته باشید. استرس بیش از حد می تواند منجر به وزوز گوش یا وزوز گوش شود. علاوه بر مشکلات بی شمار و عوارض جانبی استرس بر سلامت انسان ، زنگ زدن در گوش می تواند عوارضی مانند مشکلات شنوایی ، عدم تمرکز ، اختلالات خواب و کاهش شنوایی را به دنبال داشته باشد. اگر زنگ زدن در گوش بیش از حد اتفاق می افتد ، باید شیوه زندگی خود را تغییر دهید و مدتی از فعالیت های استرس زا دوری کنید و همچنین از رفتن به محیط های پر سر و صدا خودداری کنید. در صورت تکرار مکرر این عارضه ، حتماً این موضوع را با پزشک مراقبت های اولیه خود در میان بگذارید.

منبع 1 منبع 2

دیدگاهتان را بنویسید