منطقه آزاد مشترک کشورهای ساحلی دریای خزر تشکیل شود – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر، محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور در سخنرانی خود در دومین مجمع اقتصادی خزر که در روسیه در حال برگزاری است، ضمن ارائه چند پیشنهاد مبنی بر تشکیل منطقه آزاد مشترک برای کشورهای حاشیه خزر تاکید کرد. .

بر اساس این گزارش، معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران در راستای سیاست خارجی دولت سیزدهم به دنبال گسترش همکاری ها و تعامل همه جانبه با کشورهای همسایه به ویژه با کشورهای ساحلی دریای خزر است، تصریح کرد: : ایران، وضعیت در نظر گرفته شده است ژئوپلیتیک و ژئواکونومیک به عنوان نقطه اتصال دریای خزر به سواحل جنوبی و آب‌های گرم خلیج فارس، دریای عمان و اقیانوس هند، بر آن است تا همکاری‌های اقتصادی و تجاری بین کشورهای ساحلی دریای خزر را تحریک کند.

وی با بیان اینکه دریای خزر بستر بسیار مناسبی را برای گسترش همکاری ها در زمینه های مختلف بین کشورهای ساحلی این دریا فراهم کرده است، بر استفاده و بهره مندی از ظرفیت های اقتصادی یکدیگر برای توسعه، پیشرفت و رفاه کشور تاکید کرد. جمعیت منطقه و هفت پیشنهاد برای توسعه روابط ارائه کرد و سطح همکاری بین کشورهای حاشیه دریای خزر را ارتقا داد.

متن کامل سخنرانی محمد مخبر در دومین همایش اقتصادی خزر که در پارک فناوری اسکولکوا مسکو برگزار شد به شرح زیر است:

نام خداوند بخشنده

آقای میخائیل میشوستین، نخست وزیر فدراسیون روسیه

جناب آقای اسداف، نخست وزیر جمهوری آذربایجان

جناب آقای اسماعیل اف، نخست وزیر جمهوری قزاقستان

جناب آقای مرادوف معاون محترم نخست وزیر ترکمنستان

خانم ها و آقایان؛

در ابتدا، مایلم از برگزاری دومین کنفرانس اقتصادی خزر در مسکو ابراز خرسندی کنم و از آقای میخائیل میشوستین، نخست وزیر محترم فدراسیون روسیه برای میزبانی و سازماندهی این کنفرانس صمیمانه تشکر کنم. جلسه کاربردی و ارزشمند

امیدوارم این همایش برای مردم کشورهای ساحلی دریای خزر و دولت ها و ملت های اطراف که به هر نحو با این منطقه آبی گرانبها روابط تجاری و اقتصادی دارند، برکت و نتایج امیدوار کننده داشته باشد. همانطور که می دانید کنفرانس امروز حاصل اجلاس سران کشورهای حاشیه خزر است.

با توجه به اهمیت ابعاد اقتصادی در توسعه یکپارچگی منطقه ای، این کنفرانس به عنوان یک ابتکار بسیار خوب و سازنده موجب تقویت دوستی، همبستگی و همکاری های پنج جانبه بین کشورهای ساحلی دریای خزر خواهد شد و به عنوان بستری مهم، زمینه ای را فراهم خواهد کرد. فرصتی برای بخش دولتی و خصوصی در کشورها کشورهای ساحلی و حتی غیرساحلی این دریا را فراهم می کنند تا همگی بتوانیم از ظرفیت اقتصادی یکدیگر برای توسعه، پیشرفت و رفاه مردم منطقه و ملت های خود بهره مند شویم.

دریای خزر به عنوان میراث مشترک و مرکز ارتباط بین ما، بستر بسیار مناسبی را برای گسترش همکاری ها در زمینه های مختلف بین کشورهای ساحلی این دریا فراهم کرده است.

جمهوری اسلامی ایران در راستای سیاست خارجی دولت سیزدهم با توجه به موقعیت ژئوپلیتیکی و ژئواکونومیکی خود به عنوان نقطه اتصال کشورهای همسایه به ویژه با کشورهای ساحلی دریای خزر به دنبال گسترش همکاری ها و تعاملات همه جانبه است. دریای خزر تا سواحل جنوبی و آبهای گرم در خلیج فارس. فارس، دریای عمان و اقیانوس هند مصمم است همکاری های اقتصادی و تجاری بین کشورهای حاشیه دریای خزر را تسریع بخشد و از ظرفیت ها و ظرفیت بخش های دولتی و خصوصی این ساحل نهایت استفاده را ببرد. کشورها به منظور دستیابی به منافع مشترک اقتصادی، روان سازی حمل و نقل و ترانزیت ترکیب و رونق تجارت درون منطقه ای و بین منطقه ای در حوزه خزر پیشنهاد تشکیل «منطقه آزاد مشترک برای کشورهای ساحلی دریای خزر و ایجاد کریدور سبز ترانزیتی و گمرکی».

ما همچنین پیشنهاد می کنیم «دستورالعمل ویژه» برای توسعه همکاری های پولی، بانکی و مالی با کشورهای ساحلی دریای خزر تدوین و اجرا شود. کاری که جمهوری اسلامی ایران با برخی کشورهای ساحلی آغاز کرده است.

مخاطبان گرامی؛ امروز تقویت کریدور حمل و نقل شمال-جنوب که شامل همکاری سه جانبه ریلی جمهوری اسلامی ایران، ترکمنستان و قزاقستان است از یک سو؛ و جمهوری اسلامی ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان از سوی دیگر امری جدی است و همکاری کشورهای ساحلی و غیر ساحلی دریای خزر را تقویت خواهد کرد تا موانع را رفع کرده و همکاری های ترانزیتی دریایی، ریلی را توسعه دهیم. و استفاده از جاده زیرساخت ها و ظرفیت حمل و نقل جمهوری اسلامی ایران موجب تقویت تعاملات اقتصادی در منطقه خزر خواهد شد.

وی به منظور یکسان سازی و هماهنگی تعرفه های حمل و نقل ریلی، جاده ای و دریایی و همچنین ایجاد زمینه سرمایه گذاری مشترک در امور زیربنایی از جمله بنادر، کشتیرانی و راه آهن، پیشنهاد تشکیل «کمیته حمل و نقل، همکاری ترانزیت» را مطرح کرد. ، تعرفه ، تجارت و گمرک.” ما نشان می دهیم

جمهوری اسلامی ایران از نظر جغرافیایی و توان و بالقوه انرژی و منابع و ذخایر معدنی ظرفیت بسیار خوبی برای صادرات و مبادله نفت، گاز و فرآورده های نفتی به بازارهای مختلف منطقه و جهان دارد. در همین راستا سال گذشته خوشبختانه تجربه خوبی برای از سرگیری مبادلات نفت و گاز از طریق ایران با برخی از کشورهای ساحلی داشتیم. چنین همکاری هایی می تواند با سایر کشورهای ساحلی گسترش یابد. به منظور توسعه همکاری ها در این بخش، پیشنهاد ما تشکیل «کمیته همکاری نفت، گاز و فرآورده های نفتی در کشورهای حاشیه دریای خزر» است.

همچنین ایجاد شبکه یکپارچه برق و یکسان سازی فرکانس های برق کشورهای ساحلی و تسریع در اتصال شبکه برق ایران به شبکه های برق کشورهای ساحلی دریای خزر و انجام مبادلات فصلی حامل های انرژی ضروری است. در این راستا تشکیل «کمیته توسعه همکاری های برق، آب و تجهیزات وابسته میان کشورهای ساحلی دریای خزر» از دیگر پیشنهادات ما است.

همکاران عزیز؛
دریای خزر میراث مشترک ماست و ما وظیفه داریم این دریا را برای نسل های آینده حفظ کنیم. باید بین توسعه اقتصادی و حفاظت از محیط زیست دریای خزر تعادل برقرار شود.

متاسفانه در سال های اخیر شاهد کاهش سطح آب دریای خزر، افزایش روند تخریب محیط زیست و کاهش ماهیان خاویاری و سایر آبزیان بوده ایم. بر این اساس تاکید می کنیم که کشورهای ساحلی علاوه بر بهره برداری اقتصادی از منابع زنده و غیر زنده دریای خزر به تعهدات خود در حوزه شیلات و محیط زیست نیز عمل کرده و قوانین مربوطه را رعایت کنند. منطقه آب مشترک یک مکان سود اقتصادی است، تمام مناطق ساحلی آن. جمهوری اسلامی ایران ضمن پیشنهاد ارتقای همکاری کشورهای حاشیه دریای خزر در زمینه امنیت غذایی، آمادگی مشارکت در تهیه و طرح تفصیلی این طرح را دارد. اصل “رعایت استانداردهای زیست محیطی و بهره برداری منطقی” باید در نظر گرفته شود.

تعهدات کشورهای حاشیه دریای خزر در قالب کنوانسیون محیط زیست دریای خزر موسوم به «کنوانسیون تهران» و پروتکل های الحاقی آن، مبنای حقوقی مناسبی برای حفظ محیط زیست این دریا است. انتظار داریم با توافق کشورهای حاشیه دریای خزر هر چه زودتر «دبیرخانه کنوانسیون تهران» در این منطقه ایجاد شود.

همکاران عزیز؛

جمهوری اسلامی ایران با وجود همه فشارها و تحریم های گسترده ۴۰ ساله موفق به سرمایه گذاری در بخش های گاز، نفت و برق شده و در ایجاد شهرهای پتروشیمی در سواحل دریا، انتقال آب از دریا و … ایجاد شبکه راه آهن پرسرعت، کاهش تورم و بهبود ترازنامه. بازرگانی پس از سال‌ها قدم‌های بلندی برداشته و با سرمایه‌گذاری در بخش ترانزیت با ایجاد ۲۰۰ کیلومتر راه‌آهن، می‌تواند کشورهای حاشیه دریای خزر را از یک سو به اروپا و از سوی دیگر به دریای مدیترانه متصل کند. اگر بتوانیم رشت را به آستارا و خرمشهر را به بصره با ۲۰۰ کیلومتر راه آهن وصل کنیم، می توانیم به اروپا و مدیترانه متصل شویم.
ترانزیت یکی از ظرفیت های بالا در دریای خزر است. دریای خزر یک اتفاق الهی برای رفاه حال مردم حاشیه این دریا است و وظیفه دولت است که بسترهای لازم را برای استفاده مناسب از آن فراهم کند و زمینه را برای فعال شدن این دریا فراهم کند. مردم. و بخش خصوصی در مبادلات مالی، پولی و بانکی مشکل داریم. ما در ایجاد تعرفه و هماهنگی تعرفه و مالیات مشکل داریم. خوب است برای این اجلاس دبیرخانه ای تشکیل شود و با نقشه راه مشخص و برنامه بلندمدت این امور پیگیری شود و در کشورهای حاشیه دریای خزر وحدت ایجاد شود.

اگر بتوانیم سازوکار مناسبی برای استفاده از ظرفیت کشورهای مرزی خزر ایجاد کنیم، گام بلندی در جهت توسعه اقتصادی و اقتدار این منطقه برداشته ایم. ظرفیت این کشورها اگر با هم افزایی و وحدت نظر طراحی شود می تواند به ایجاد منطقه ای امن و کارآمد در اقتصاد بین الملل کمک کند.

در پایان، مایلم از دولت فدراسیون روسیه برای مهمان نوازی و سازماندهی عالی این کنفرانس تشکر کنم. همچنین از همکارانم و مخاطبان محترم تشکر می کنم.